/, Strona Główna/Obsługa codzienna samochodu ciężarowego. Napady na kierowców

Obsługa codzienna samochodu ciężarowego. Napady na kierowców

Jak wiemy, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przez kierowcę przed każdym wyjazdem w trasę zwiększa samopoczucie (pewność) i komfort jazdy, a ponadto zmniejsza ryzyko wypadku.

Wydawało by się że poranna do zwykła rutynowa czynność. Wielu kierowców spotyka się coraz częściej również z niebezpiecznymi sytuacjami w tej kwestii.

Jakiś czas temu jeden z kolegów po porannej OC i śniadaniu opuścił auto aby umyć kubek, po chwili jeden z imigrantów obeserwujących pojazd wsiadając z drugiej strony ukradł portfel leżący na desce rozdzielczej. Kierowca nie był nawet świadom tego co się stało. Dopiero policja która widziała całą sytuację ruszyła w pościg odzyskując skradzione dokumenty oraz pieniadze. poruszali się samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce na jednym z parkingów w niemczech przy autostradzie A4 w okolicach Aachen.

Kolejna sytuacja miała miejsce na jednym z dużych parkingów na ringu Brukseli w ubiegłym tygodniu. Podczas porannej obsługi codziennej został napadnięty jeden z Polskich kierowców jeżdżący autotransporterem.

Podczas sprawdzania auta podeszło do niego kilku meżczyzn wyglądających na imigrantów, pod pretekstem zapytania.  Ranili kierowcę nożem w rękę a nastepnie okradli kabinę ciężarówki. Łupem złodziei padły dwa smartfony, tablet, portfel z dokumentami oraz pieniądze.

Uważajmy na siebie…

Kilka informacji dla początkującego kierowcy zawodowego. Na czym polega obsługa codzienna pojazdu.

Do typowych czynności zaliczanych do obsługi codziennej i sprawdzania stanu technicznego wpływających bezpośrednio na jazdy, jest kontrola:

  • ciśnienia powietrza w ogumieniu i jego stan,
  • działania hamulców,
  • działania układu kierowniczego,
  • oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego – czy jest sprawne,
  • właściwego poziomu płynów eksploatacyjnych,
  • właściwego poziomu oleju – czy jest prawidłowy, czy nie ma wycieków płynu eksploatacyjnego, oleju, paliwa,
  • czystości szyby (sprawdzenie działania wycieraczek), reflektorów, lamp i tablic,
  • ważności gaśnicy lub gaśnic,
  • skrzyni ładunkowej, czy jest we właściwym stanie (np.: czy jest czysta, nie posiada widocznych pęknięć i dziur, zamknięcia burt nie są uszkodzone, połączenie naczepy lub przyczepy z pojazdem jest w dobrym stanie, itp.),
  • tachografu, czy nie jest uszkodzony (jeśli dotyczy),
  • czy kierowca wyjeżdżając w trasę ma wszystkie niezbędne dokumenty łącznie z prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym i dokumentem przewozowym.

W samochodach ciężarowych zaawansowanych technicznie kierowca przed ruszeniem w trasę musi przeanalizować wskazania wyświetlane na panelu sterowniczym przez komputer pokładowy.

Po zakończeniu pauzy, należy również pamiętać aby przed wyruszeniem w trasę podczas wykonywania obsługi codziennej ustawić na kilka minut inną pracę, czyli tzw „młotki” w tachografie . Brak zarejestrowania tej czynności przed rozpoczęciem cyklu pracy skutkuje często nałożeniem mandatu podczas kontroli.

Bardzo niebezpieczną i coraz częściej spotykaną sytuacją jest np. we Francji wypinanie siodła kierowcom z europy wschodniej przez francuskich i nie tylko kierowców. Jest to zwykłe bandyctwo, i kolejna niebezpieczna sytuacja na którą trzeba zwracać uwagę.

[yop_poll id="7"]

O Autorze:

Rafał
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny / kontenery spożywcze oraz chemiczne ADR). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.