Od piątku do późnego niedzielnego wieczora (2.09) potrwa pierwsza akcja. Druga wystartuje w poniedziałek i potrwa do 7.09. Na drogach pojawi się więcej patroli niż zazwyczaj – każdego dnia służbę ma pełnić ok. 5 tys. funkcjonariuszy.

Wiele osób starało się do końca wykorzystać wakacje i powrót z urlopu zaplanowało na ostatni weekend letniej przerwy. Na wakacyjnych szlakach kierowcy spotkają policjantów, których głównym celem oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, jest oddziaływanie prewencyjne i pomoc kierującym. Funkcjonariusze w białych czapkach proponują, by do domu wracać z rozwagą, dbając nie tylko o siebie, ale także o innych uczestników ruchu drogowego.
Wakacje właśnie dobiegają końca. W ostatni weekend wielu kierowców będzie wracało do swych domów. Przecinające województwo lubuskie drogi A2 i S3 powodują, że ruch będzie zapewne większy. Kierowcy wracający z południa czy północy Polski, albo zza naszej zachodniej granicy, często wykorzystują te trasy do podróżowania w inne rejony kraju. Lubuscy policjanci są na to gotowi. do domu kierowcy będą mogli spotkać funkcjonariuszy zarówno w oznakowanych jak też nieoznakowanych radiowozach. Polecamy nieco zwolnić, bo dla tych, którzy stwarzają zagrożenie na drogach, taryfy ulgowej nie będzie.

Funkcjonariusze chcą przede wszystkim jednak kierowcom pomagać i oddziaływać prewencyjnie. Już sama obecność mundurowych powoduje, że kierujący zdejmują nogę z gazu. Dlatego policjanci będą widoczni przy drogach najczęściej wykorzystywanych podczas wakacyjnych podróży.

Policyjne kontrole obejmą nie tylko trzeźwość czy stan techniczny auta. Funkcjonariusze przy okazji każdego spotkania z kierowcą zwracać będą uwagę na sposób przewożenia najmłodszych. Nie zapominajmy o ęcych fotelikach, bo mogą uratować życie. Kierowca powinien zadbać o nie tylko swoje, ale także pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Dobre przygotowanie do jazdy, wypoczęty kierowca, zaplanowane przerwy i zdrowy rozsądek to warunki niezbędne do bezpiecznego powrotu z urlopu.

sierż. szt. Grzegorz Jaroszewicz   Zespół Prasowy   KWP w Gorzowie Wlkp.





W początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej, jak każdego roku, policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne wspierane działaniami profilaktycznymi. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych

Od 3 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to zadbają policjanci, nauczyciele i . Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Mamo, Tato,

  • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
  • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
  • ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
  • wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
  • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.

Nauczycielu,

  • odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
  • przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,

Kierujący pojazdami,

  • w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

BRD KGP

Źródło: .pl