/, Prasa, Strona Główna/Tysiące kontenerów giną na morzach i oceanach… Co się z nimi dzieje?

Tysiące kontenerów giną na morzach i oceanach… Co się z nimi dzieje?

Tysiące ładunków są tracone z kontenerowców rocznie podczas sztormów. Wiele z nich osiada na głębokim dnie morskim, inne dryfując niesione prądami morskimi wyrzucane są w najdalszych zakątkach naszej planety…

Źródło: youtube.com

Źródło: youtube.com

W 2014 płynący z Danii do Hiszpanii zgubił ponad 500 kontenerów. Zniszczenia i braki wykryto dopiero, gdy statek zawinął do portu w Maladze.

Do zagubienia części ładunku doszło na skutek huraganowego wiatru, z którym kontenerowiec zmagał się na wodach Zatoki Biskajskiej, u wybrzeży Francji. Na szczęście dla przewoźnika w tym przypadku zdecydowana większość była pusta.

W tym roku roku również minęło 20 lat od nietypowego zdarzenia, gdzie podczas sztormu kontenerowiec stracił u wybrzeży Kornwalii jeden z kontenerów, w którym było 4 800 000 tys. klocków Lego.

Dziwnym trafem w kontenerze znajdowały się głównie części z zestawów związanych z… morzem, w tym ośmiornice, smoki, płetwy i kwiaty. A elementy zostały poniesione prądami morskimi po całym globie.

 

Jeśli zatem wybieracie się na kornwalijskie plaże, bądźcie czujni i miejcie oczy szeroko otwarte. Jest spora szansa, że znajdziecie coś więcej, niż kamienie i piasek.

Poniżej link do profilu Tracey Williams która poszukuje wyrzucanych na plażę klocków, jeśli coś znajdziecie nie zapomnijcie poinformować o tym Tracey na Facebooku.

Co roku do oceanów spada ze statków nawet kilkaset kontenerów.

„Ponad 1,5 tys. kontenerów ginie w czasie transportu morzem – wyliczył World Shipping Council (WSC) na podstawie badania obejmującego okres 2008-2013. Z sondażu przeprowadzonego wśród armatorów liniowych wynika, że w badanym okresie w trakcie podróży tracono rocznie średnio 546 kontenerów.”

Źródło: http://www.katalog.pgt.pl/newsletter/artyk/2014/publ_97.html   www.gs24.pl   Photo credit: Foter.com
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Tokio_Express      Tracey Williams / Lego Lost At Sea Facebook
Photo credit: brizzle born and bred via Foter.com / CC BY-ND

O Autorze:

Rafał Pijanowski
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny / kontenery spożywcze oraz chemiczne ADR). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o