Warto pamiętać…cmentarze są pełne tych co mieli pierwszeństwo…
Kodeks kodeksem, w szkole zapewne nie jedna osoba uczyła się aby przed przejściem przez pasy spojrzeć w lewo, prawo i znów w lewo. Wiele osób robi to nawet gdy ma zielone światło. Potrafi to uratować życie. Zresztą lepiej poczekać na przejściu aż nas przepuści bo mamy pewność że nas widzi, niż ładować się „bo mam pierwszeństwo”. Obecnie będąc kierowcą mam odniesienie do sytuacji z obu stron. Nieuwaga kierowcy to jedna kwestia…druga to bezmyślność pieszych którzy myślą że są nieśmiertelni i każde auto stanie w miejscu… warto też wspomnieć o zasadzie ograniczonego zaufania z obu stron. ŻYCIE mamy jedno. Dlatego pozwoliłem sobie przypomnieć również z „Jonas – magiczna sztuczka ze znikaniem”.

W Polsce są jeszcze tysiące miejsc bez jakiejkolwiek infrastruktury dla pieszych a często jedyna droga do szkoły, pracy, do domu… to wybór jazdy rowerem lub pieszo poboczem drogi. Wielu ludzi nie myśli nawet o tak błahych rzeczach jak zmiana strony do przeciwległej aby również widzieć nadjeżdżający pojazd. Odblask zapewne niejednej osobie uratuje życie. Niektórzy myślą brutalniej… segregacja naturalna… Póki tragedia nie spotka ich rodziny… Przerażające jest też to co widzimy również w komentarzach pod tego typu filmami lub akcjami jak wielu ludzi jest oderwanych od rzeczywistości…

NOŚ – ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców. Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).


* * *

1. Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np.: szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie  –  świeć przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych,  jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz  – zadbaj o bezpieczeństwo!

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Żyć – to myśleć!

Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Noś elementy odblaskowe.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP/ mw)   Foto: pixabay.com