/, Strona Główna/Zasiłek rodzinny Kindergeld dla osób bez meldunku w Niemczech

Zasiłek rodzinny Kindergeld dla osób bez meldunku w Niemczech

Publikacja na zamówienie

Zasady dotyczące przyznawania zasiłku rodzinnego w Niemczech ostatnimi czasy często ulegają zmianie. Wynika to z tego, że Familienkasse chce dokładnego potwierdzania czy wnioskujący ma prawo do takiego zasiłku. Kluczową kwestią jest dostarczenie odpowiednich dokumentów wymaganych przez urząd, które potwierdzają zatrudnienie oraz aktualną sytuację rodzinną. Jednak równie istotne są kwestie związane z informacjami podawanymi na samym wniosku – warto bowiem się zastanowić, który z rodziców powinien być wnioskodawcą o oraz jakim numerem identyfikacyjnym należy się posługiwać przy kontakcie z Familienkasse.

ID nummer czy PESEL?

Przy kontaktach z niemieckim urzędem zalecane jest posługiwanie się numerem ID (Identifikation Nummer) – zazwyczaj umożliwia to szybszą weryfikację. ID nummer jest unikalny ciąg cyfr nadawany w momencie zameldowania na terenie Niemiec lub podczas pierwszego rozliczenia podatku. Każda osoba, ktora zamierza przebywać w Niemczech przez okres dłuższy niż trzy miesiące powinna wiedzieć, że ma obowiązek meldunku w urzędzie meldunkowym odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania, w ciągu trzech tygodniu od momentu przyjazdu do Niemiec. Kolejno urząd ma trzy miesiące od daty zameldowania na przesłanie informacji o nadaniu numeru ID. Zazwyczaj odbywa się to drogą listowną na adres zameldowania podatnika.


Bez numeru ID nadal możesz pobierać Kindergeld

Pomimo tego, że ID nummer jest przydatny w procesie wnioskowania o zasiłek Kindergeld warto wiedzieć, że nie jest on obowiązkowy. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy mimo zatrudnienia w Niemczech, pracownicy nie posiadają tam stałego miejsca pobytu, ponieważ dojeżdżają do pracy z Polski lub pracują jako lub gdy zostali oddelegowani do pracy przez zagraniczne firmy. W wyżej wymienionych sytuacjach, zamiast podawania niemieckiego numeru identyfikacji na wniosku, można podać polski numer PESEL. Aktualnie dzięki rozwiniętej technologii i możliwości kontaktu z polskimi urzędami, niemiecka Familienkasse jest w stanie zweryfikować wnioskodawcę na podstawie jego numeru PESEL.


Nieograniczony obowiązek podatkowy

Niezmiennie jednym z podstawowych warunków uzyskania świadczenia Kindergeld jest posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego. Również w przypadku identyfikowania się numerem PESEL konieczne jest udowodnienie takiego obowiązku, poprzez przedstawienie takich dokumentów jak: meldunek, umowa najmu mieszkania lub decyzja podatkowa wystawiona przez Finanzamt.

Aktualnie kwota zasiłku rodzinnego na jedno dziecko wynosi 194 euro. Familienkasse umożliwia staranie się o świadczenie nie tylko za okres bieżący, ale również za okres zaległy – do sześciu miesięcy wstecz, licząc od daty złożenia wniosku.

Jeśli jesteś zainteresowany i chcesz dowiedzieć się jak w najprostszy sposób pozyskać Kindergeld, wejdź na stronę , wypełnij formularz, konsultanci oddzwonią do Ciebie i udzielą dokładnych informacji w tej kwestii.

O Autorze:

Rafał
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny / kontenery spożywcze oraz chemiczne ADR). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o