Nowe technologie starają się sprostać wymogom dzisiejszego świata – pęd życia, ciągły ruch i podróże, zabierana ze sobą do domu czy w odległy zakątek Polski. Wszystko to sprawia, że potrzebne są już nie tylko wydajne maszyny stojące na biurku w domu, ale także lekkie, poręczne, a jednocześnie dość szybkie urządzenia mobilne, które pozwolą pojechać do klienta lub pracować w pociągu. Rodzajem takiego komputera jest ultrabook – nowy typ urządzeń mobilnych wykreowany przez Intela.

czy ?

Od razu nasuwa się pytanie – czy warto inwestować w ultrabooka, gdy można kupić tańszego, ale tradycyjnego notebooka? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od indywidualnych potrzeb. Ultrabooki to specyficzna gałąź komputerów przenośnych, mająca wiele zalet, ale także i wad, przez co rozwiązanie nie jest dla każdego.

Cechy charakterystyczne ultrabooka zostały zdefiniowane przez firmę Intel (muszą zostać spełnione, by producent mógł nazywać oficjalnie komputer ultrabookiem):

  • mała – maksymalnie 2 kg z akumulatorem
  • mała grubość
    • 21 mm – jeśli jest to zwykły ultrabook
    • 23 mm – jeśli jest to ultrabook konwertowalny
  • długi czas pracy na baterii – minimalnie 5 godzin
  • dysk SSD lub hybrydowy
  • opcjonalnie ekran dotykowy (od 2013 roku jest to element obowiązkowy)
  • atrakcyjny design
  • szybkie wychodzenie z trybu uśpienia – maksymalnie 6 sekund

Dodatkowo ultrabook powinien być wydajny (na ile oczywiście pozwala budowa urządzenia oraz dostępność podzespołów). Obecnie stosuje się niskonapięciowe procesory z serii Intel Core (jak i3, i5, i7). Pomimo wyznaczonych pewnych norm, cienkie i lekkie laptopy różnią się między sobą wieloma istotnymi szczegółami. Dzięki czemu na rynku pojawiają się bardzo ciekawe modele, które łączą poręczność tabletów i wydajność średnich ów, a przy tym wykorzystują interesujące rozwiązania w konstrukcji i działaniu.

W porównaniu do notebooka, można wyodrębnić wiele pozytywnych cech ultrabooków jak i kilka wad.


Zalety i wady ultrabooków

ZALETY

  • lekki i poręczny
  • cienki
  • długo pracuje na baterii
  • oferuje co najmniej dobrą wydajność
  • bardzo często ma dotykowy i obrotowy ekran, dzięki czemu korzysta się z niego jak z tabletu.
  • sprawdza się jako urządzenie biznesowe
  • wszystkie ultrabooki są przystosowane do obsługi Intel Anti-Theft – zdalnie zabezpieczającej dane w przypadku kradzieży

WADY

  • wysoka cena (w porównaniu z notebookami o podobnych parametrach)
  • brak napędu
  • ograniczona ilość portów
  • większość modeli nie umożliwia wyjęcia baterii
  • ograniczone możliwości rozbudowy

Warto również pamiętać, że niektóre notebooki, które w oficjalnych materiałach nie figurują jako ultrabooki, mają wiele pożądanych cech jak: niewielka waga czy długi czas pracy na baterii, a są przy tym tańsze. Jeśli więc niekoniecznie komputer musi spełniać wszystkie wymienione wcześniej wymagania, warto rozejrzeć się za laptopami, które oferują podobne, choć tylko wybrane rozwiązania.

Ultrabook czy tablet?

Decydując się na tablet, przyjmuje się jego ograniczenia, czyli brak możliwości instalacji oprogramowania działającego w systemie Windows, niewielką powierzchnię roboczą czy niewygodne wprowadzanie długich tekstów. Z drugiej jednak strony jest bardzo lekki i naprawdę poręczny – niektóre modele można trzymać w jednej dłoni. Świetnie sprawdzają się do szybkiego przeglą Internetu czy prezentacji projektów klientowi. Do tego można go wykorzystać jako nawigację, obejrzeć w pociągu film czy przeczytać ebooka.

Ultrabook to połączenie zalet tabletu oraz notebooka. Oferuje najczęściej większy ekran, dużo lepszą wydajność, a praca na nim nie sprawia większego problemu. Coraz częściej można spotkać rozwiązania hybrydowe, czyli ultrabooki konwertowalne. Są to laptopy wyposażone w obrotowy ekran, który w kilka chwil zamienia się w nieco cięższy tablet.

Ultrabook biznesowy

Jedna z grup ultrabooków zawiera typowe rozwiązania biznesowe. Nie są to tanie urządzenia, jednak oferują zwiększone danych. Ultrabooki biznesowe bardzo często są wyposażone w:

  • czytnik linii papilarnych
  • czytnik kart procesorowych
  • moduł sprzętowo wspomagający szyfrowanie
  • złącze stacji dokującej

Na co zwracać uwagę przy wyborze ultrabooka?

Ze względu na pewne cechy wspólne ultrabooków, warto się zastanowić, jakie parametry są najistotniejsze dla naszych potrzeb:

Ekran

Najczęściej spotykane ultrabooki mają ekran o przekątnej 13,3 cala oraz rozdzielczość Full HD. Jest to idealny i uniwersalny rozmiar wyświetlacza, gdyż zapewnia odpowiednio duży obszar roboczy, a przy tym laptop jest nadal poręczny. Nie oznacza to jednak, że nie można spotkać laptopów, które mają mniejszy 11-calowy ekran lub większy, mający przekątną 15,6 cali.

Warto również zwrócić uwagę, czy dany model został wyposażony w powłokę antyrefleksyjną, istotną w pracy na zewnątrz czy w mocno oświetlonych pomieszczeniach. Inną coraz częściej spotykaną opcją jest obsługa dotyku, która umożliwia wykorzystać potencjał najnowszej odsłony systemu Microsoftu – Windows 8.

Waga

Ultrabooki są lekkie, co do tego nie ma wątpliwości. Jednak w sprzedaży można spotkać zarówno urządzenia, których waga ledwo przekracza 1 kg jak i takie, które ważą nawet 2 kg. W przypadku częstego podróżowania i pracy w terenie, warto wybierać jak najlżejsze i najporęczniejsze.

Wygląd

Jest to jedna z najważniejszych cech ultrabooków. Zarówno design, jak i jakość wykonania są na co najmniej dobrym poziomie. Oczywiście, im wyższa cena, tym z lepszych materiałów została wykonana obudowa. Spotyka się zarówno konstrukcje wykonane tylko z tworzyw sztucznych jak i metalu czy nawet szkła. Najlżejsze, a zarazem trwałe i solidne ultrabooki mają obudowy wykonane z włókna węglowego lub stopu magnezu.

Czas pracy na baterii

Ultrabook ma być komputerem maksymalnie mobilnym, dlatego też producenci zostali „zmuszeni” do wykorzystywania takich podzespołów, by czas pracy wynosił co najmniej 5 godzin. Jest to minimum, a na rynku można spotkać urządzenia pracujące nawet 9 czy 10 godzin. Warto pamiętać, że większość dostępnych modeli nie umożliwia wymiany baterii. Dlatego należy od razu wybrać urządzenie oferujące określony czas pracy z dala od gniazdka (w tym celu najlepiej zapoznać się z testami niezależnych serwisów i portali internetowych).

Wydajność

W przeciwieństwie do netbooków, ultrabooki charakteryzują się dużo wyższą wydajnością spotykaną w laptopach średniej klasy. Przy tym, zamontowane podzespoły są energooszczędne, co pozwala wydłużyć czas pracy na baterii. Do większości zastosowań wystarczy procesor Intel Core i3 (najlepiej trzeciej lub czwartej generacji). W przypadku wykonywania wymagających zadań jak edycja grafiki czy filmów, warto wybrać ultrabooka z mocniejszą jednostką – co najmniej Core i5.

W tego typu urządzeniach rzadko pojawia się dedykowany układ graficzny. Najczęściej za wyświetlanie obrazu odpowiada zintegrowana z procesorem karta. Jest ona wystarczająca do większości zastosowań, nie sprawdzi się jedynie przy grach, szczególnie tych nowszych i wymagających.

Ultrabook do 2000 zł

Choć ceny ultrabooków maleją, należy pamiętać, że odbywa się to kosztem jakości. Dlatego też urządzenia, których cena nie przekracza 2000 zł mogą być kiepsko wykonane ze słabych jakościowo tworzyw sztucznych. Może również odbyć się to kosztem mało wydajnego chłodzenia czy naciąganych czasów pracy na akumulatorze. Decydując się na ultrabooka warto kupić już dobry jakościowo sprzęt lub nie mając wystarczająco dużo gotówki wybrać tradycyjny notebook.

Ultrabook do 2500 zł

Jest to minimalna kwota jaką należy przeznaczyć na zakup ultrabooka. Nie można liczyć na świetne wykonanie, ale zostaną spełnione wszystkie wymagania postawione przez Intela. Należy zdawać sobie sprawę, że w ultrabookach z tego przedziału montuje się słabsze procesory (Core i3 najczęściej drugiej generacji) czy gorszy wyświetlacz.

Ultrabook do 3000 zł

W tej grupie, ultrabooki są najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych. Producenci montują również wolniejsze dyski twarde, rezygnując niemal całkowicie z dysków SSD (są zamontowane, lecz o minimalnej wymaganej pojemności np. 16 GB). Inne parametry, które można znaleźć w ultrabookach do 3000 zł to:

  • 4 lub 8 GB pamięci RAM
  • procesor Intel Core i3 lub i5
  • co najmniej dwa porty USB (w tym obowiązkowo jeden 3.0)

 

Ultrabook do 4000 zł

W tym przedziale można liczyć na wiele dodatków jak: wydajny procesor (Core i5 lub Core i7), aluminiową obudowę czy większy dysk SSD (nawet o pojemności 256 GB). Niektóre ultrabooki mają na pokładzie matryce wyświetlające obraz o rozdzielczości Full HD i dysponują rozszerzonym zestawem portów jak: Thunderbolt czy VGA, D-Sub (w tańszych konstrukcjach trudno znaleźć coś więcej ponad podstawowe wyposażenie).

Jaki producent ma najlepsze ultrabooki? Które ultrabooki są dobre, polecane i warte uwagi??

Najpopularniejsi z producentów ultrabooków to m.in. Dell, Lenovo, Fujitsu, Hewlett-Packard, Samsung, Asus, Toshiba, Acer, Sony, Siemens, MSI. Każdy z opisanych producentów ma w ofercie zarówno lepsze jak i gorsze ultrabooki.

Źródło: