Przed nami przedłużony listopadowy , który rozpoczął się ogólnopolskimi działaniami kontrolno-prewencyjnymi pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Większej niż zazwyczaj liczby funkcjonariuszy i kontroli na drogach należy spodziewać się m.in. na głównych ciągach komunikacyjnych. Policjanci będą dbać przede wszystkim o podróżujących oraz reagować na wszelkie naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym.

Tradycyjnie, większa niż zwykle liczba policjantów ruchu drogowego, będzie dbać o płynność ruchu drogowego w miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień w ruchu drogowym. Funkcjonariusze będą kontrolować prędkość, zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza , a także zwracać uwagę na pozostałe wykroczenia, które generują zagrożenie.

W działania zostaną zaangażowane grupy SPEED, których zadaniem jest m.in. eliminowanie z ruchu drogowego kierujących pojazdami, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego, w szczególności nie dostosowali się do ograniczeń prędkości.

Należy mieć na uwadze, że na wpływa wiele czynników m.in. respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego, sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji. Niezwykle istotne, jest, aby piesi, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem nosili elementy odblaskowe.

Pamiętaj:

  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w szczególności w zakresie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
  • Kierując samochodem podczas rozmowy telefonicznej korzystaj z zestawu głośnomówiącego.
  • Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
  • Zachowaj szczególną ostrożność przed przejściami dla pieszych, skrzyżowaniami.
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

Zaangażowanie mundurowych to jednak nie wszystko. Do bezpiecznego podróżowania wymagane jest także odpowiednie przygotowanie samych kierowców. Przed wyjazdem odpowiednio wcześniej zaplanujmy trasę, sprawdźmy stan techniczny pojazdu oraz zadbajmy o nasz stan psychofizyczny. Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i co najważniejsze trzeźwi. Jeśli nie jesteśmy pewni naszej trzeźwości, podejdźmy do najbliższej jednostki Policji i całkowicie bezpłatnie zbadajmy się przy użyciu urządzenia Alcoblow.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczną podróż!

Źródło: Biuro Ruchu Drogowego KGP  Foto: policja lubuska.gov.pl  Opracował: nadkom. Marcin Maludy Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.