1.      Czy dzień pracy zaczynasz od kawy i sprawdzenia skrzynki e-mailowej ?

Dzień zaczynam od herbaty ziołowej. Pijąc kawę przy tak nerwowej pracy, szybko bym się wykończyła. Outlook nie jest wyłączany, jeśli o 16 wychodzę z biura porzucając laptopa, to przerzucam się na telefon.

2.      Ile czasu trwa morski z Chin? Jaką ma przewagę nad frachtem kolejowymi?

Czas transportu zależy od portu załadunku oraz serwisu.
Dla przykładu:
Dalian – Gdańsk 46 dni
Qingdao – Gdańsk 42 dni
Yantian – Gdańsk 32 dni
Jest to czas samego transportu morskiego. Należy pamiętać o czasie potrzebnym na wyładowanie kontenera ze statku, jego odprawie, finalnej dostawie do klienta. Zdarzają się rewizje celne, skanowania. Znaczenie ma również serwis, na którym płynie ładunek. Przy serwisie z przeładunkiem w  Rotterdamie/Hamburgu oczywiście czas transportu wydłuża się o kilka/kilkanaście dni. Obecnie wielu klientów rezygnuje z transportu morskiego na rzecz transportu kolejowego. Czas transportu kolejowego z terminalu Xian/Chengdu/Wuhan/Hefei – Pruszków/ to ok. 18 dni. Zdarza się, iż jest to mniej niż 14 dni.

3.      Od czasu pierwszych doniesień o koronawirusie w chińskim Wuhan do dnia dzisiejszego sytuacja w portach zmienia się z tygodnia na tydzień. Czy biura spedycji morskiej w Chinach są otwarte ? Czy spedytorzy pracują zdalnie z domu ?

Został wydany oficjalny nakaz pozostania w domach. Spedytorzy, armatorzy pracują zdalnie.

4.      Dzień z życia spedytora :

Dzień w spedycji jest pełny niespodzianek. Z minuty na minutę może całkowicie zmienić się sytuacja. To jest transport i tu wszystko może się zdarzyć. Oczywiście pozostają elementy niezmienne: mnóstwo e-maili i telefonów.

 

5.      Czy zainfekuje prace kierowcy kontenerów morskich w największych europejskich portach ?

Wszystko zależy od tego, jak długo fabryki pozostaną zamknięte. Część fabryk planuje wrócić do pracy 17.02, inne na początku marca.
Jeśli w lutym obserwujemy znaczny spadek importu z Chin, to w marcu i kwietniu kierowcy otrzymają mniej zleceń. Dotknie to również eksportu, gdyż kontenery poimportowe wykorzystywane są pod eksport. Jeśli spadnie liczba kontenerów poimportowych to trudniej będzie zdobyć kontener pod eksport.

Obecnie kierowcy mają ręce pełne roboty, gdyż wpływają kontenery, które wypłynęły przed Nowym Chińskim Rokiem.

6.    Czy chcesz coś dodać?

Miejmy nadzieję, że sytuacja w Chinach zostanie szybko opanowana, gdyż już ten stan negatywnie wpływa na światową gospodarkę.
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jakie to może mieć skutki. Chiny mylnie są kojarzone z produkcją podróbek.
Oczywiście taka produkcja ma miejsce, ale w Chinach swoje fabryki mają światowe . Produkowane są tam części, podzespoły czy finalne produkty. Jeśli nastąpi krach, to zapłacimy za to utratą miejsc pracy (pracownicy fabryk w Europie, które odbierają części z Chin, pracownicy portowi, kierowcy, agencje celne, spedytorzy, importerzy) oraz podwyżką cen (skończą się zapasy w magazynach, a nowe dostawy z bliżej nieokreśloną datą dostępności będą droższe). Jeśli Chiny nie poradzą sobie z wirusem, produkcję trzeba będzie przerzucić do Azji/Afryki. Tego nie zrobi się z dnia na dzień...
 
Dziekuje za rozmowę.

 

Wywiad przeprowadził portal truckercheckin.com  – komentarze, lokalizacja oceny oraz opis procesu rejestracji załadunków/rozładunków na terenie Unii Europejskiej dla kierowców zawodowych.
Photo by Rab, on Foter.com / CC BY