18 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca. Właśnie tego dnia w 1925 r. utworzono Międzynarodową Unię Radioamatorską.

Światowy Dzień Krótkofalowca (Krótkofalarstwa), ang. World Amateur Radio Day, WARD – święto obchodzone jest corocznie 18 kwietnia w rocznicę utworzenia w 1925 roku międzynarodowej organizacji ruchu krótkofalarskiego (ang. International Amateur Radio Union, IARU).
Celem święta ustanowionego przez IARU jest upamiętnienie dnia, w którym społeczności z różnych krajowych organizacji zrzeszyły się w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej dającej początek krótkofalarstwu bez granic.

Rola krótkofalowców jest nieoceniona przede wszystkim w przypadku klęsk żywiołowych. To właśnie krótkofalowcy utrzymują łączność wtedy, kiedy zawodzą profesjonalne sprzęty.

My kierowcy doceniamy ich pomoc w trudnych dla nas sytuacjach drogowych, pomagają kierowcom „tirów” przejechać przez miasta.

Osobiście doświadczyłem wielu sytuacji zarówno w kraju jak i za granicą (Warszawa-Bemowo, Gliwice, niezapomniane rozmowy w trasie w górach Uralu z Robertem z Łodzi), czy pomoc Bartka Bartosiaka. Przejeżdżając przez Siedlce, wystarczy włączyć CB-radio i wywołać hasło „Bartek Młynarska” Znają go wszyscy kierowcy ze wschodniej Polski. Bo choć mężczyzna jest niewidomy!, to jak nikt inny zna topografię miasta i dzięki CB-radiu pomaga zarówno dużym jak i małym mobilom. Niesamowity człowiek. Takich pomagających kierowcom osób jest w naszym kraju wiele (serdeczne dzięki!).

Krótkofalarstwo jest szczególną dziedziną aktywności człowieka. Jest istotnym elementem zbliżającym ludzi różnych ras, narodowości, wyznań i profesji. Łączności w ramach uprawiania tego wspaniałego i naprawdę wyjątkowego “hobby” często nawiązują ze sobą ludzie różniący się między sobą wiekiem niekiedy o kilkadziesiąt lat.
Zawiązują się przyjaźnie i bardzo bliskie znajomości, które niekiedy są istotnym czynnikiem nawet ratującym życie. Szacunek dla Was!

Źródło: pzk.org.pl   wikipedia.org   truckeronroad.com
Photo credit: dingcarrie via Foter.com / CC BY
Podziel się z innymi kierowcami:

Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.

Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕

Jeśli nie chcesz przegapić kolejne wpisy — zasubskrybuj bloga. Formularz znajdziesz na dole strony.

Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

By |2017-04-19T18:52:20+02:0018 kwietnia, 2017|Kategorie: Blog, Prasa, Strona Główna|Tagi: , , , , , , |4 komentarze
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Cysterny, kontenery liquid, kontenery morskie 20ft, 40ft, spożywcze oraz chemiczne ADR. Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

4 komentarze

  1. Darek 30 kwietnia 2017 w 11:25- Odpowiedz

    Co fakt to fakt ten gość z Siedlec jest naprawdę niesamowitą osobą.

    • Rafał 30 kwietnia 2017 w 13:41- Odpowiedz

      Raz pomógł mi również gdy z żoną bedąc osobówką w Siedlcach szukaliśmy sklepu… wiedział że przeniesiony i nawet podał adres… szacun.

  2. Piotr 20 kwietnia 2017 w 16:39- Odpowiedz

    Jakieś błędy wyskakują dziwne litery. Problem ze stroną?

    • Rafał 20 kwietnia 2017 w 18:05- Odpowiedz

      Tak, czasami zdarzają się jakieś błędy i staram się w miarę szybko to korygować. I tak nie jest źle bo strona jest prowadzona przez jedną osobę, to znaczy mnie kierowcę czynnego zawodowo w międzynarodówce 🙂 Ewentualnie jakbyś kolego kiedykolwiek wychwycił jakiś błąd dawaj znać na priv.

Zostaw komentarz