Kraków i Warszawa są teraz połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała nową trasę S52, która ułatwia podróżowanie przez północną część miasta. Obie drogi ekspresowe mają łączną długość 25 km, znacząco poprawiając transportową infrastrukturę regionu.

To niezwykle ważny dzień dla Krakowa i całej Małopolski. Dzięki dofinansowanej przez Unię drodze ekspresowej wyjazd z Krakowa w kierunku Warszawy i północnej Polski stanie się szybszy i bezpieczniejszy – Katarzyna Smyk, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Z radością wspieramy rozwój infrastruktury drogowej w Polsce, czego doskonałym przykładem są zakończone inwestycje w drogi ekspresowe S7 Widoma – Kraków oraz S52 Północna Obwodnica Krakowa. Te kluczowe projekty, zlokalizowane w sieci kompleksowej TEN-T, mają na celu nie tylko poprawę dostępności komunikacyjnej Polski, ale także wzmocnienie połączeń międzyregionalnych, co stanowi istotny element rozwoju ekonomicznego i społecznego regionu małopolskiego.

Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu Unii Europejskiej, wynoszącemu łącznie 1,7 miliarda złotych, nowe odcinki dróg ekspresowych znacząco wpłyną na wzrost mobilności osób i towarów. Te projekty poprawią bezpieczeństwo oraz zwiększą komfort podróży. Wspierają również rozwój sieci transeuropejskich, wzmacniając konkurencyjność i spójność terytorialną w regionie i w Polsce. Komisja Europejska z dumą wspiera takie inicjatywy. Przyczyniają się one do zrównoważonego rozwoju i integracji w ramach Unii Europejskiej – Angela Martinez-Sarasola – kierownik Polskiego Wydziału Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Historyczny moment

Oddanie 13,3 km odcinka trasy S7 między węzłem Widoma a Północną Obwodnicą Krakowa to kluczowy krok w połączeniu dwóch największych polskich miast – Warszawy i Krakowa – nowoczesną drogą ekspresową. Całkowita długość trasy S7, łączącej te ośrodki, wynosi teraz 270 km. W Małopolsce droga biegnie nowym śladem, porzucając historyczny trakt krakowski, wytyczony w XIX wieku.

W 1819 roku wyznaczono pierwotny szlak przez Radom, Kielce, Miechów i Słomniki, który zastąpił wcześniejszą trasę przez Końskie i Nowe Miasto nad Pilicą. Po ponad 200 latach, kręta droga krajowa nr 7, będąca częścią dawnego traktatu, ustępuje miejsca nowoczesnej trasie S7. Podróż między południową obwodnicą Warszawy a północną obwodnicą Krakowa skróci się teraz do około 2,5 godziny – niemal dwukrotnie szybciej niż wcześniej, gdy podróż przebiegała przez Radom i Kielce.

Budowa drogi jeszcze się nie zakończyła. Wciąż trwają prace na węzłach i przy ogrodzeniach, dlatego wprowadzono ograniczenie prędkości do 80 km/h. Na całym odcinku udostępniono jednak obie jezdnie, każdą z dwoma pasami ruchu, z ograniczeniami na trzech węzłach. Planowane zakończenie prac to późna wiosna. Do czasu ukończenia budowy w obrębie węzła Mistrzejowice, funkcjonować będzie łącznica, która obsługiwać będzie ruch w obu kierunkach, choć w godzinach szczytu może to stanowić wąskie gardło. Węzeł Łuczyce będzie zamknięty do połowy 2025 roku, a węzeł Raciborowice będzie działał w ograniczonym zakresie do zakończenia budowy węzła Mistrzejowice. Planowane zakończenie prac na całym odcinku to koniec 2025 roku, a budowa największego węzła drogowego w Małopolsce – Mistrzejowice – ma zakończyć się w połowie 2026 roku.

Trasa S7 to nowoczesna droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, z rezerwą na trzeci pas. W budowie 13,3 km odcinka zużyto 210 tysięcy ton mas bitumicznych, a dla zabezpieczenia terenów przed opadami deszczu powstały 19 zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności 17,2 miliona litrów, z czego największy ma pojemność 2,7 miliona litrów.

Całkowity koszt budowy trasy S7 to prawie 1,7 miliarda złotych, a dofinansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (534,8 mln zł) oraz Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (420,7 mln zł). Odcinek został zrealizowany przez konsorcjum Gulermak (lider), Gűlermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhűt oraz Mosty Łódź.

Północna Obwodnica Krakowa (S52)

Oddanie 12,3 km odcinka Północnej Obwodnicy Krakowa (POK) to kolejny krok ku realizacji pełnego krakowskiego ringu dróg ekspresowych. Dzięki tej inwestycji, Kraków zbliża się do miana drugiego miasta w Polsce (po Łodzi) otoczonego pełnym ringiem dróg szybkiego ruchu. Po otwarciu nowego odcinka, długość krakowskiego ringa wynosi już 64,5 km, a pozostało jeszcze 5 km trasy S7 między węzłem Mistrzejowice a Nową Hutą, który ma zostać oddany w połowie 2026 roku.

Otwarty fragment POK to krańcowy odcinek drogi ekspresowej S52, łączącej Cieszyn z Krakowem. W Małopolsce dotychczas funkcjonował odcinek między węzłami Balice I i Modlniczka o długości 3,4 km. Nowo otwarty fragment biegnie wzdłuż północnych granic Krakowa, łącząc się z Trasą Wolbromską na węźle Zielonki, z Alejami 29 Listopada na węźle Węgrzce, a poprzez węzeł Batowice z Mistrzejowicami. Droga ma trzy pasy ruchu w każdym kierunku, jednak z powodu ograniczeń terenowych obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h, a w tunelach – do 80 km/h.

S52 to jedyna obwodnica w Polsce, na której znajdują się dwa nowoczesne tunele – w Zielonkach (653 m) i Dziekanowicach (496 m). Oba obiekty wyposażono w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, w tym czujniki dymu, kamery, wentylatory oraz system automatycznego gaszenia pożaru, który obejmuje całą długość tunelu. To innowacyjne rozwiązanie, dostępne tylko w tych dwóch tunelach w Polsce, umożliwia skuteczne zarządzanie sytuacjami kryzysowymi.

Na trasie obwodnicy wybudowano także estakadę o długości prawie 570 m, a cała inwestycja obejmowała budowę 27 mostów, wiaduktów i estakad o łącznej długości niemal 1,9 km. Zrealizowano również wzmocnienia gruntu, co w niektórych miejscach wymagało wbicia specjalnych pali na głębokość 30 m.

Trasa POK otrzymała 789,6 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a całkowity koszt inwestycji wyniósł około 1,4 miliarda złotych. Prace zrealizowało konsorcjum Gulermak (lider), Gűlermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhűt oraz Mosty Łódź.

30 km nowych ekspresówek w 2024 roku

W sierpniu 2024 roku oddano 5,3 km trasy S7 między węzłami Miechów i Szczepanowice, co pozwoliło na wygodniejsze podróże między granicą województwa świętokrzyskiego a Widomą. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Miechowa mogą ominąć miasto, które wcześniej było częścią drogi krajowej nr 7. Całkowity koszt budowy tego odcinka to 1,66 miliarda złotych, a dofinansowanie wyniosło 197 milionów złotych. Inwestycję wykonało konsorcjum Fabe Polska (lider) i Sp Sine Midas Stroy.

Źródło: GDDKiA / Zdjęcie: GDDKiA
Podziel się z innymi kierowcami:

Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.

Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕

Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Cysterny, kontenery liquid, kontenery morskie 20ft, 40ft, spożywcze oraz chemiczne ADR. Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Zostaw komentarz