Zmiany w oznakowaniu i uprzywilejowaniu samochodów policji resort uzasadnia lepszą widocznością, która ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz innych użytkowników dróg. Stąd metamorfoza trzech kluczowych elementów pojazdów policyjnych:

  • ostrzegawczych sygnałów błyskowych będzie trzy razy więcej – zamiast 10 lamp LED każdy radiowóz dostanie ich aż 30;
  • zmieni się wzór oznakowania i zostaną wprowadzone dodatkowe elementy odblaskowe;
  • braku określenia barwy i tła dla napisu świetlnego POLICJA.

Pierwsza zmiana dotycząca dopuszczalnej liczby ostrzegawczych sygnałów świetlnych błyskowych obejmuje zwiększenie ich liczby z 10 do 30 i obejmie wszystkie służby wykorzystujące pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym. Zwiększenie liczby ostrzegawczych sygnałów świetlnych błyskowych poprawi widoczność pojazdów uprzywilejowanych.
Druga zmiana dotyczy oznakowania pojazdu policyjnego. Radiowóz będzie posiadał tylko jeden wzór oznakowania, srebrną barwę nadwozia z odblaskowym niebieskim pasem wyróżniającym z białymi elementami odblaskowymi barwy białej. Na aucie będzie można umieszczać dodatkowe elementy odblaskowe w postaci pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej. Analogiczne rozwiązania mają obowiązywać policyjne motocykle. Nowe rozwiązania wpłyną na poprawę widoczności pojazdu niezależnie od rodzaju oświetlenia i warunków atmosferycznych, a także znacząco poprawią rozpoznawalność pojazdów policyjnych w dzień, z uwagi na wykorzystanie materiałów fluorescencyjnych .
Trzecia zmiana dotyczy braku określenia barwy i tła dla napisu świetlnego „POLICJA” na dachu pojazdu.
Zaproponowane barwy są podobne do używanych na samochodach i motocyklach np. przez policjantów niemieckich, brytyjskich, australijskich czy skandynawskich.

Rozporządzenie ma wejść w życie w pierwszym kwartale 2022 roku. Co istotne nowe przepisy nie wymagają okresu dostosowawczego.
A to oznacza, że obecne pojazdy nie będą „przemalowywane”. Oznakowanie według nowych zasad dostaną auta wprowadzane do służby.
Zmiany te poprawią nie tylko widoczność radiowozów ale również bezpieczeństwo samych policjantów, którzy na co dzień z nich korzystają.
Bezpieczeństwo jest priorytetem, obywatele łatwiej będą mogli dostrzec radiowóz szukając pomocy, a z kolei policjanci będą pełnili służbę w pojazdach bardziej widocznych dla innych kierowców. Co ważne, zmiany te będą dotyczyć nowo zakupionych radiowozów, aby nie generować dodatkowych kosztów związanych z przemalowaniem już posiadanej floty pojazdów.

Źródło: Wydział Prasowo-Informacyjny
Biura Komunikacji Społecznej
Komendy Głównej Policji
Foto: Sławomir Katarzyński / Komenda Główna Policji

Podziel się z innymi kierowcami:

Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.

Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕

Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Cysterny, kontenery liquid, kontenery morskie 20ft, 40ft, spożywcze oraz chemiczne ADR. Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Zostaw komentarz