ORLEN wprowadza zupełnie nowy wymiar zakupów – otwiera się pierwsza automatyczna placówka pod szyldem „ORLEN w ruchu”. To miejsce, gdzie klient może znaleźć szeroki wachlarz produktów, dostępnych o każdej porze dnia i nocy, każdego dnia w tygodniu, co oznacza pełną niezależność od tradycyjnych godzin otwarcia sklepów.
Inicjatywa ta jest częścią szeroko zakrojonego programu akceleracyjnego koncernu, znanego jako ORLEN Skylight Accelerator. Pierwszy etap pilotowy został uruchomiony na warszawskim Dworcu PKS Zachód, gdzie pasażerowie mogą już korzystać z innowacyjnego automatu sklepowego „ORLEN w ruchu”. Oferta produktowa to mieszanka klasyków i nowości – począwszy od przekąsek, poprzez gotowe posiłki, a na świeżo parzonej kawie kończąc, co jest znakiem rozpoznawczym marki na stacjach benzynowych. Nie zapomniano też o drobnych, ale niezbędnych produktach codziennego użytku jak środki higieniczne.
– Strategia Grupy ORLEN do 2030 roku przewiduje dynamiczny rozwój segmentu detalicznego. Kluczem do realizacji tych planów są innowacje, które odpowiadają na rosnące potrzeby klientów. Taką innowacją w naszej ofercie jest zautomatyzowany punkt sprzedaży, łączący całodobową dostępność i łatwość obsługi z szerokim asortymentem produktów. Testowane rozwiązanie ma duży potencjał, ponieważ oferuje klientom komfort i niezależność bez konieczności rezygnowania z jakości i możliwości wyboru. To kolejny krok w rozwoju formatu ORLEN w ruchu, który może zadecydować o naszych przewagach na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży detalicznej – mówi Łukasz Porażyński, Dyrektor Wykonawczy ds. Sprzedaży Detalicznej ORLEN.
Ten pilotowy sklep automatyczny wyróżnia się na rynku swoją przestronnością, umożliwiając zakup setek różnorodnych artykułów. Wygodne w obsłudze są również dwa niezależne stanowiska zakupowe. Projekt kładzie duży nacisk na ekologię – jego niskie zapotrzebowanie energetyczne pokrywają zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Koncepcja ta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi dostępne 24/7 i pokazuje, jak prosta może być obsługa – wystarczy wybrać produkt na ekranie dotykowym, zatwierdzić zakup, zapłacić elektronicznie i odebrać towar.
Projekt jest również owocem współpracy ORLENU z ambitnymi start-upami takimi jak ZINU SHOP, który został wybrany w ramach programu ORLEN Skylight. Platforma ta, funkcjonująca od 2021 roku, jest pomostem między świeżymi pomysłami a doświadczeniem energogiganta. W trakcie ośmiu rund naborowych program zgromadził ponad 500 zgłoszeń, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, z branży retail, logistyki, bezpieczeństwa, petrochemii, a także energetyki.”
– Koncept sklepu autonomicznego, który uruchomiliśmy wspólnie ze startupem ZINU to jeden z przykładów projektów pilotażowych zrealizowanych w ramach programu ORLEN Skylight accelertor. Zgodnie z przyjętą Strategią 2030 i celami w zakresie transformacji energetycznej, poza projektami inwestycyjnymi, ukierunkowanymi na nowe, duże wyzwania, związane z powstaniem multienergetycznego koncernu, ORLEN kładzie nacisk na rozwój technologii i wdrażanie innowacji. Konsekwentnie budujemy ekosystem, który pozwala na wieloaspektową współpracę z podmiotami technologicznymi, począwszy od projektów badawczych, przez skalowanie, po inwestycje venture capital – mówi Patrycja Panasiuk, Z-ca Dyrektora Wykonawczego ds. Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich ORLEN.
W ciągu okresu działalności inicjatywy ORLEN Skylight, doszło do wielu obiecujących kooperacji – liczba firm, z którymi nawiązano współpracę, przekroczyła już 20 spółek. W ramach tego programu udało się zrealizować siedem wdrożeń w fazie pilotażowej, sześć innowacyjnych projektów jest w trakcie wdrażania, a kolejne siedem znajduje się na zaawansowanym etapie przygotowań do implementacji.
– Dzięki programowi ORLEN Skylight accelerator, który jest mostem technologicznym łączącym środowisko start’upowe z dużą, giełdową spółką, mamy możliwość przetestowania naszego rozwiązania w warunkach rzeczywistych, współpracując przy tym z rozpoznawalną na całym świecie marką – podsumowuje Artur Kowalski, CEO ZINU.
Startupy, które przeszły selekcję i znalazły się w etapie akceleracji, otrzymują nie tylko wsparcie finansowe, ale też mają dostęp do wiedzy ekspertów i możliwość weryfikacji swoich innowacji w realnych warunkach – dzięki infrastrukturze udostępnianej przez ORLEN. Dla koncernu to okazja do wzbogacenia swojego portfolio o nowatorskie technologie i szybkiego wprowadzenia ich na rynek, co stanowi impuls dla dalszego rozwoju i innowacyjności w obrębie całej firmy.
Z perspektywy kierowcy
W przypadku kierowców zawodowych jest to bardzo ciekawe i interesujące rozwiązanie zwłaszcza w obliczu rosnących potrzeb mobilnej społeczności i znaczącego wzrostu ruchu drogowego w Polsce. Wygoda tych sklepów polega na ich całodobowej dostępności, co jest istotną cechą w miejscach, gdzie dotychczas brakowało infrastruktury handlowej. Bez względu na porę dnia czy nocy, podróżujący mogliby zaopatrzyć się w świeże przekąski, napoje, a nawet podstawowe produkty spożywcze czy higieniczne. Co więcej, zautomatyzowane sklepy mogłyby oferować lokalne produkty, wspierając tym samym regionalnych producentów. Wprowadzenie takich sklepów na parkingach MOP czy tzw. przez kierowców zawodowych „dzikusach” (parkingach bez infrastruktury) w Polsce stanowiłoby z pewnością strategiczny krok naprzód, który może zdefiniować przyszłość handlu detalicznego w przestrzeni rosnących odcinków dróg ekspresowych i autostrad.
Zostaw komentarz