ORLEN wprowadza nową erę energooszczędnych stacji paliw. Najnowsze obiekty MOP Chomentowo Wschód i Zachód, zlokalizowane przy trasie ekspresowej S61, są wyposażone w zaawansowane systemy odzyskiwania ciepła, magazynowania energii oraz instalacje fotowoltaiczne. Te innowacje pozwalają zaoszczędzić aż do 80% energii potrzebnej do funkcjonowania stacji. Do końca roku koncern planuje uruchomić dziesięć takich obiektów.

Jak to działa?

System zasilany energią słoneczną umożliwia jednoczesną produkcję ciepła i chłodu. Energia cieplna jest odzyskiwana i wykorzystywana do podgrzewania wody w łazienkach, myjniach oraz wspomagania klimatyzacji i kurtyn powietrznych. Dzięki temu stacje są niemal całkowicie samowystarczalne energetycznie, pobierając dodatkową energię z sieci tylko nocą. W skali roku pozwala to ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet o 135 MWh dla standardowej stacji i 350 MWh dla MOP.

– Pierwszą instalację kogeneracyjną uruchomiliśmy pod koniec 2022 roku na stacji paliw w Bydgoszczy. Jej zastosowanie przyniosło znakomite rezultaty, dlatego podjęliśmy decyzję o budowie kolejnych i rozpoczęciu pilotażowego programu, który obejmie łącznie dziesięć stacji. To nie tylko najnowocześniejsze, ale i przyjazne środowisku obiekty, maksymalnie wykorzystujące energię odnawialną, a dzięki temu prawie w całości samowystarczalne. Już teraz kogeneracja umożliwia pięciokrotną redukcję zużycia energii elektrycznej. Wszelkie działania, które wspierają cel osiągnięcia przez koncern neutralności emisyjnej do 2050 roku są dla nas szczególnie ważne. Cieszę się, że nasze inwestycje są nie tylko energooszczędne, ale również redukują nasz wpływ na środowisko – wyjaśnia Łukasz Chmielewski, kierownik Zespołu Realizacji Inwestycji dla Nowych Stacji Paliw i MOP ORLEN

Innowacyjne technologie

Fotowoltaika przetwarza energię na ciepło i chłód, które są magazynowane i wykorzystywane w nocy. Agregaty kogeneracyjne, umieszczone na dachu, działają bez hałasu. Ponadto, zdalny system monitorowania automatycznie informuje serwis o potencjalnych awariach, zapewniając nieprzerwaną pracę stacji.

Polski wynalazek

Kogeneracyjny system IGLOO MultiEnergy, chroniony patentami, jest dziełem polskich inżynierów. Hybrydowy system pompy ciepła i chillera chłodniczego zasilany energią fotowoltaiczną to nowoczesne rozwiązanie stosowane na stacjach autostradowych MOP.

Rozwój sieci ORLEN

Pierwszy obiekt z tym systemem, MOP Wola Korycka przy S17 Warszawa-Lublin, rozpoczął działalność niedawno. Inne stacje znajdują się w Krakowie, Środzie Śląskiej, Rawie Mazowieckiej i Bydgoszczy. Do końca roku ORLEN planuje uruchomić kolejne stacje w Pruszkowie, Warszawie i Siedlcach, co pozwoli na obniżenie zużycia energii o 1,9 GWh rocznie.

Przyszłość energooszczędnych stacji

Innowacyjne rozwiązania wprowadzone przez ORLEN to krok w stronę zrównoważonego rozwoju i oszczędności energetycznych. Zastosowanie zaawansowanych technologii nie tylko obniża koszty operacyjne, ale także przyczynia się do ochrony środowiska.

Źródło: ORLEN
Podziel się z innymi kierowcami:

Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.

Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕

Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Cysterny, kontenery liquid, kontenery morskie 20ft, 40ft, spożywcze oraz chemiczne ADR. Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Zostaw komentarz