/, Konkurs, Testy i opinie/Trucker’ska lektura w trasie. Ruchome modernizacje. Między Autostradą Wolności a „starą dwójką”

Trucker’ska lektura w trasie. Ruchome modernizacje. Między Autostradą Wolności a „starą dwójką”

Na książkę natrafiłem dzięki portalowi 40ton.net.  . Miedzy Autostradą Wolności a „starą dwójką” jest to wydawnictwo naukowe autorstwa Agaty Stanisz oraz Waldemara Kuligowskiego z IEiAK UAM w Poznaniu (Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu,  Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej).
Prawdę mówiąc nie spodziewałem się że publikacja tego typu może być tak wciągającą i ciekawą lekturą dla zwykłego truck’a. Książkę pomimo naukowego charakteru czyta się z przyjemnością.  Przedstawione w publikacji rozmaite więzi z drogą nr 92, dotyczące życia w pobliżu , prowadzenia biznesu i codziennego użytkowania z pewnością zainteresują niejedną osobę której życie i praca jest powiązana z transportem.

Z książki dowiemy się między innymi o światowej historii autostrad, hitlerowskich planach budowy autostrady A2, jak i polskich, które doczekały się realizacji. Co tak naprawdę oznacza, że jest to autostrada “koncesjonowana”.

Śniadanie w „Nevadzie” przejazd przez „Las Vegas” obiad w „Colorado”…  jeśli wiesz o czym mowa, ta pozycja z pewnością cię zainteresuje.

Trasa 3-K  ku**y, krasnale, koleiny… (to stwierdzenie również pada w publikacji)  jak mówiło swojego czasu wielu kierowców, od Poznania do Słubic to jedna z tych dróg które są przyjazne TIR-owcom. W europie trudno o taką infrastrukturę… Mnóstwo ciekawych historii, interpretacji, cytatów, wyjaśnień i domysłów oraz fotografie, sprawiają że Ruchome modernizacje to wzór naukowego rzemiosła które sprawia że czytelnik styka się z dwoma spojrzeniami na otaczającą rzeczywistość.  Do wydania dołączona jest również płyta CD z pięcioma reportażami.

Książkę można kupić w wielu księgarniach. Cena to około 20-30 pln.

 


AKTUALIZACJA /

  • udostepnij na facebook stronę truckeronroad.com  i otaguj pod wpisem 5 znajomych osób których życie związane jest z transportem
  • tutaj na stronie pod tym postem napisz co najbardziej ci się podobało lub wspominasz z nostalgią przy „starej dwójce”

Dwie pierwsze osoby które poprawnie wykonają zadanie konkursowe otrzymają ode mnie po egzemplarzu książki – Ruchome modernizacje. Miedzy Autostradą Wolności a „starą dwójką” wraz z zamieszczonym autografem autora, oraz trucker’ską smycz na klucze. 

Regulamin konkursu

Opis autorów:

Ruchome modernizacje Agaty Stanisz i Waldemara Kuligowskiego to śmiała i nowatorska próba nakreślenia antropologii polskiej modernizacji. Dwoje autorów przygląda się autostradzie A2 i „starej dwójce” (DK92), drogom łączącym Polskę z Zachodem Europy. Przejście od DK92 do A2 stanowi centralny motyw projektu mającego materialnie zintegrować nasz kraj z Unią, a zarazem przyczynić się do postępu wewnętrznego. Analiza ekonomicznych, społecznych i symbolicznych aspektów tego przejścia ma wymiar uniwersalny, bo pozwala zrekonstruować zasadnicze rysy dominującego w naszym kraju modelu modernizacji. Monografia autostrady A2 to znakomity klucz do uchwycenia źródeł jego sukcesów i porażek w pierwszych kilkunastu latach XXI w. Zderzenie wizji nowoczesności budowanej przez inwestycje infrastrukturalne (drogi, dworce, lotniska, stadiony) z aspiracjami i interesami społecznymi, pozwala zrozumieć dlaczego sukcesy polskiej modernizacji mogą nie kłócić się z realnym doświadczeniem „Polski w ruinie”.

 

„Ruchome modernizacje Agaty Stanisz i Waldemara Kuligowskiego to śmiała i nowatorska próba nakreślenia antropologii polskiej modernizacji. Dwoje autorów przygląda się autostradzie A2 i „starej dwójce” (DK92), drogom łączącym Polskę z Zachodem Europy. Przejście od DK92 do A2 stanowi centralny motyw projektu mającego materialnie zintegrować nasz kraj z Unią, a zarazem przyczynić się do postępu wewnętrznego. Analiza ekonomicznych, społecznych i symbolicznych aspektów tego przejścia ma wymiar uniwersalny bo pozwala zrekonstruować zasadnicze rysy dominującego w naszym kraju modelu modernizacji. Monografia autostrady A2 to znakomity klucz do zrozumienia źródeł jego sukcesów i porażek w pierwszym kilkunastu latach XXI wieku. Zderzenie wizji nowoczesności budowanej przez inwestycje infrastrukturalne (drogi, dworce, lotniska, stadiony) z aspiracjami i interesami społecznymi pozwala zrozumieć dlaczego sukcesy polskiej modernizacji mogą nie kłócić się z realnym doświadczeniem „Polski w ruinie”.
Le Monde diplomatique

 

 

„Niewiele jest w polskiej literaturze z dziedziny nauk społecznych publikacji tak konsekwentnie i uczciwie zatopionych w empirii, z której wyłania się polifonia głosów. To opowieść fascynująca, zniuansowana, wpisująca się w najlepsze wzory naukowego rzemiosła. Rozmach projektu, ale równocześnie pokora i rzetelność badawcza imponują. Bohaterki książki – Autostrada Wolności i tak zwana „stara dwójka”, czyli droga krajowa nr 92 – odsłaniają swoje tajemnice oddziałując na naszą wyobraźnie nie tylko poprzez tekst, ale fotografie i dźwięki. Publikacja ta inauguruje w doskonałym badawczym stylu polskie „”, z pasja i radością. Czyta się jednym tchem. ”
dr hab. Beata Kowalska, Instytut Socjologii UJ

O Autorze:

Raff
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny / kontenery spożywcze oraz chemiczne ADR). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarza
4 Autorzy komentarzy
RaffAdamAlbertPatryk Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patryk
Gość
Patryk

Jakiś czas temu natrafiłem na tą książkę całkiem fajnie się czyta. Ogólnie rzecz biorąc jestem naprawdę rzetelna praca naukowa. Ciekawostka dla niejednego kierowcy.

Albert
Gość
Albert

Duży wybór lokali gastronomicznych z niekoniecznie dobrą renomą:)))))

Adam
Gość
Adam

Gdzie jak gdzie, ale przy starej dwójce zawsze znajdzie się miejsce na noc i uda się zrobić jakieś zakupy, coś do jedzenia i gadżety do ciężarówki, a no i bym zapomniał, najlepszy warsztat ciężarówek w Pniewach ? mimo tego, że krajówka, to całkiem lubię tą drogę.