Rozwiązania stosowane przez OCRK w kwestii wypłaty ryczałtów noclegowych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016r. są w pełni zasadne.

Taki stan rzeczy został potwierdzony w ostatnich wyrokach Sądu Najwyższego (sygn. akt: I PK 77/16, I PK 300/15, I PK 309/15) w sprawach dotyczących wypłaty ryczałtów noclegowych.

Zgodnie z powyższym, możemy rozróżnić trzy dopuszczalne rozwiązania, na które może zdecydować się przedsiębiorca:

1) Wypłacanie ryczałtów noclegowych w pełnej wysokości za wszystkie noclegi kierowcy,

2) Wypłacanie ryczałtów noclegowych ustalonych w kwocie niższej niż obowiązujące limity z zastrzeżeniem regularnych odpoczynków tygodniowych (min. 45h),

3) Niewypłacanie ryczałtów noclegowych za odpoczynki dzienne i skrócone tygodniowe, zgodnie z art. 8 pkt. 8 rozp. WE 561/2006, w sytuacji ustalenia odpowiedniej wysokości diety.

Ponadto Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po konsultacjach z Ministerstwem Finansów potwierdziło, że ryczałty noclegowe, które są uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych pracodawców lub umowach o pracę nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) oraz nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (US).

Pełna treść pisma MRPiPS dostępna jest na stronie TLP Polska TUTAJ.

Źródło: http://www.ocrk.pl/aktualnosci/koniec-niejasnosci-w-sprawie-ryczaltow
Photo credit: Johannes Martin via Foter.com / CC BY-ND
Podziel się z innymi kierowcami:

Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.

Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕

Jeśli nie chcesz przegapić kolejne wpisy — zasubskrybuj bloga. Formularz znajdziesz na dole strony.

Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Cysterny, kontenery liquid, kontenery morskie 20ft, 40ft, spożywcze oraz chemiczne ADR. Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Zostaw komentarz