Nowa technologia, nowe lokalizacje i nowe urządzenia rejestrujące, pilotażowe rozwiązania i kolejne kilometry niebezpiecznych dróg objęte automatyczną kontrolą. System CANARD staje się coraz bardziej zaawansowany i rozszerza swoje zasięgi.

Rozszerzona sieć urządzeń rejestrujących na drogach
Projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” przynosi ze sobą wiele nowości. Do systemu dodano 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości, 26 fotoradarów w nowych lokalizacjach, 24 systemy nadzorujące skrzyżowania oraz przejazdy kolejowo-drogowe, a także 33 mobilne urządzenia rejestrujące. Rozszerzenie zakresu kontroli o nowe urządzenia oraz ich umiejscowienie to kluczowe elementy projektu. Jednocześnie trwała modernizacja systemu, w wyniku której wymieniono 247 najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych fotoradarów. Teraz CANARD zarządza 583 stacjonarnymi urządzeniami rejestrującymi.

Lokalizacje, w których zainstalowano nowe fotoradary i inne urządzenia, zostały wytypowane na podstawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadzonej przez Instytut Transportu Samochodowego. Wybrane miejsca były uważane za zagrożone ze względu na nadmierną prędkość lub niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, co skłoniło do instalacji urządzeń do automatycznej kontroli.

Nowa generacja fotoradarów
W pierwszym etapie rozbudowy systemu zainstalowano 26 fotoradarów w lokalizacjach, które wcześniej nie były objęte kontrolami CANARD. Pierwszy z nich, Multaradar CD, rozpoczął działanie w Sianowie, w województwie zachodniopomorskim, w połowie 2021 roku. Kolejne urządzenia sukcesywnie pojawiały się w różnych miejscach. Nowe urządzenia Multaradar CD zastąpiły 98 najstarszych i najmniej niezawodnych fotoradarów, które wcześniej działały w systemie CANARD. Dodatkowo, 147 urządzeń zostało zastąpionych przez Mesta Fusion RN. Systemy te są obecnie wyposażone w najnowocześniejsze dostępne na polskim rynku urządzenia, które mają zwiększyć zasięg kontroli oraz poprawić jakość rejestracji wykroczeń kierowców. Nowe urządzenia gwarantują ciągłość pomiarów prędkości, a także pozwalają na odczyt tablic rejestracyjnych i identyfikację rodzaju pojazdu. Mogą również dokonywać pomiarów prędkości kilku pojazdów na wielu pasach ruchu jednocześnie, co ułatwia zbieranie danych takie jak prędkość pojazdu, pas ruchu, prędkość obowiązującą na danym odcinku drogi, czas i miejsce popełnienia wykroczenia.

Odcinkowe pomiary prędkości na wszystkich rodzajach dróg
Kontrole z wykorzystaniem 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości obejmują około 180 kilometrów dróg, w tym autostrad i tras szybkiego ruchu. Montaż tych urządzeń zakończył się w grudniu w 13 województwach. Systemy te są gotowe do monitorowania średniej prędkości pojazdów, a ich główną zaletą jest zdolność wpływania na zachowanie kierowców, którzy muszą przestrzegać ograniczeń prędkości na całej długości trasy. W sumie CANARD teraz dysponuje 74 tego rodzaju urządzeniami, które kontrolują łącznie około 400 kilometrów dróg. Doświadczenie CANARD pokazuje, że w miejscach objętych kontrolami tego typu dochodzi do zmniejszenia prędkości, zwiększenia bezpieczeństwa ruchu oraz spadku liczby wypadków drogowych.

Systemy RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych
Projekt przewiduje także zwiększenie liczby skrzyżowań, na których rejestry wjazdu na czerwonym świetle dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu. W 16 miastach zamontowano systemy RedLight na 20 skrzyżowaniach, gdzie kierowcy często ignorowali sygnalizację świetlną, co prowadziło do niebezpiecznych sytuacji. Kamery monitorujące skrzyżowania oraz sygnalizatory na nich zainstalowane są w stanie wykrywać przypadki wjeżdżania na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Kamery śledzą ruch pojazdu i rejestrują wykroczenia, umożliwiając identyfikację pojazdu, czas i miejsce popełnienia wykroczenia oraz czas, który upłynął od zapalenia się czerwonego światła. To innowacyjne podejście po raz pierwszy wprowadzono także na przejazdach kolejowo-drogowych. Systemy RedLight zamontowano na ul. Szczecińskiej i ul. Średzkiej we Wrocławiu, na ul. Cyrulików w warszawskim Rembertowie oraz w Radomsku w woj. łódzkim. Urządzenia automatycznie wykrywają i rejestrują wykroczenia, identyfikując pojazd, jego kategorię, markę oraz numer tablicy rejestracyjnej. Montaż tych systemów ma na celu poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz zmianę zachowań kierowców, którzy nieprawidłowo przekraczają tory kolejowe.

Nowa flota pojazdów CANARD z nowym sprzętem kontrolnym
CANARD wprowadził również 33 nieoznakowane pojazdy BMW G3L 330i xDrive wyposażone w urządzenia rejestrujące prędkość Videorapid 2A (ZURAD) oraz laserowe mierniki prędkości z wideorejestracją – LTI 20/20 TRUCAM® II. Kontrole mobilne, przeprowadzane z wykorzystaniem tych nieoznakowanych pojazdów, stanowią uzupełnienie systemu fotoradarowego CANARD. Służą one do monitorowania niebezpiecznych odcinków dróg i miejsc, w których brakuje stałych urządzeń rejestrujących. Lokalne społeczności również sugerują miejsca, które uważają za zagrożone, co pozwala skierować kontrole w odpowiednie rejony.

Projekt i finansowanie
Cała rozbudowa i modernizacja systemu CANARD była realizowana w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, który otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt ten był kontynuacją poprzedniego projektu „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez automatyczny nadzór nad ruchem. Całkowita wartość projektu wyniosła 183 626 124,09 zł, z czego Unia Europejska (Europejski Fundusz Spójności) dofinansowała go kwotą 156 065 051,45 zł.

Źródło: CANARD