Zaczynają się ferie zimowe i rozpoczynają się intensywne działania Inspekcji Transportu Drogowego – ruszyła akcja „Bezpieczny autokar”. O bezpieczeństwie dzieci wyjeżdżających na zimowy wypoczynek i wzmożonych kontrolach ITD mówili podczas briefingu zorganizowanego w punkcie kontrolnym w Głogoczowie Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Paweł Kucharczyk. 

Obejrzyj wideo: https://youtu.be/yrCBtkI1XWM

Akcja „Bezpieczny autokar” rusza w pierwszych województwach 

Uczniowie pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego rozpoczynają właśnie zimowe ferie. Miejsce briefingu zostało wybrane nieprzypadkowo. W Głogoczowie w  województwie małopolskim, tuż przy trasie prowadzącej do zimowych kurortów, Inspekcja uruchomiła specjalny punkt kontrolny. W podobnych punktach, które będą uruchamiane sukcesywnie na terenie całej Polski, zgodnie z kalendarzem zimowych ferii, sprawdzane będą autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

– Wzmożone kontrole będą prowadzone do ostatnich dni ferii. Będą odbywały się na głównych szlakach komunikacyjnych, w miejscu odjazdu autokarów i wyznaczonych stałych punktach kontrolnych. Inspektorzy sprawdzą wymagane dokumenty, trzeźwość i czas pracy kierowców oraz stan techniczny pojazdów – mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

W przypadku stanu technicznego pojazdów ocenie podlega m.in. stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. Są to elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu.

Przemęczony kierowca jest równie niebezpieczny jak kierowca będący pod wpływem alkoholu, co podkreślił w swojej wypowiedzi Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Zainteresowanie rodziców akcją Bezpieczny Autokar i jej efekty z ubiegłych lat najlepiej świadczą o potrzebie takich działań prowadzonych przez ITD na polskich drogach. Dlatego bardzo ważne jest, aby kierowcy i przewoźnicy przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa – powiedział Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

W trakcie prowadzonych w Głogoczowie kontroli autokarów, dzieci jadące na zimowy wypoczynek miały również okazję zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz otrzymały elementy odblaskowe.

– Chciałbym prosić wszystkich rodziców, wychowawców i opiekunów, którzy będą towarzyszyć dzieciom i młodzieży podczas ferii, o szczególną rozwagę. Przede wszystkim pamiętajmy, że zimą na drodze pośpiech jest złym doradcą – zaapelował Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów! 

Uprzedzić fakty i zareagować z wyprzedzeniem aby zminimalizować ryzyko – wystarczy zgłoszenie od rodziców lub opiekunów dzieci aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem telefonicznie lub drogą elektroniczną (e-mail) właściwemu terytorialnie wojewódzkiemu inspektoratowi transportu drogowego. Kontrole zostaną przeprowadzone w specjalnie uruchomionych punktach, a w województwach, w których nie wyznaczono stałych miejsc kontrolnych, inspektorzy w miarę możliwości będą przyjeżdżali na miejsce wyjazdu autokaru.

Zintensyfikowane kontrole muszą być wciąż prowadzone! 

W ocenie Inspekcji kontynuowanie wzmożonych kontroli jest niezbędne. Wciąż ujawniane są przypadki naruszeń, które mogą doprowadzić do drogowych tragedii. W trakcie ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 1300 pojazdów – zatrzymano 53 dowody rejestracyjne (4,1%) w tym w 21 przypadkach (1,6%) ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny autokarów konieczne było również wydanie zakazów jazdy. Inspektorzy zakończyli także czynności nałożeniem 296 mandatów karnych (22,8%). Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi. Rok wcześniej, kontrole 1177 autokarów zakończyły się zatrzymaniem 47 dowodów rejestracyjnych (4%) w tym w 8 przypadkach (0,7%) niedopuszczeniem pojazdów do dalszej jazdy oraz nałożeniem 154 mandatów karnych (13,1%). Nie stwierdzono przypadków prowadzenia autokarów pod wpływem alkoholu. W autokarach, które przewoziły dzieci, ujawniane były m.in. przypadki wycieków płynów eksploatacyjnych, niesprawne układy hamulcowe, wadliwe oświetlenie i uszkodzone ogumienie.

Akcja „Bezpieczny Autokar” prowadzona jest przez Inspekcję Transportu Drogowego od 2003 r. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa podróży najmłodszych pasażerów poprzez m.in. wyeliminowanie z ruchu niesprawnych pojazdów, podniesienie świadomości przewoźników i  pasażerów, a w konsekwencji ograniczenie liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Inspekcja przypomina również aby w czasie zimowych wyjazdów o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego zadbali też kierowcy samochodów osobowych udający się na wypoczynek. Pasażerowie powinni zapinać pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach.
Źródło: gitd.gov.pl
Podziel się z innymi kierowcami:

Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.

Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕

Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Cysterny, kontenery liquid, kontenery morskie 20ft, 40ft, spożywcze oraz chemiczne ADR. Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Zostaw komentarz