Jak wiemy, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przez kierowcę przed każdym wyjazdem w trasę zwiększa samopoczucie (pewność) i komfort jazdy, a ponadto zmniejsza ryzyko wypadku.

Wydawało by się że poranna pojazdu do zwykła rutynowa czynność. Wielu kierowców spotyka się coraz częściej również z niebezpiecznymi sytuacjami w tej kwestii.

Jakiś czas temu jeden z kolegów po porannej OC i śniadaniu opuścił auto aby umyć kubek, po chwili jeden z imigrantów obeserwujących pojazd wsiadając z drugiej strony ukradł portfel leżący na desce rozdzielczej. nie był nawet świadom tego co się stało. Dopiero która widziała całą sytuację ruszyła w pościg odzyskując skradzione dokumenty oraz pieniadze. Imigranci poruszali się samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce na jednym z ów w niemczech przy autostradzie A4 w okolicach Aachen.

Kolejna sytuacja miała miejsce na jednym z dużych parkingów na ringu Brukseli w ubiegłym tygodniu. Podczas porannej obsługi codziennej został napadnięty jeden z Polskich kierowców jeżdżący autotransporterem.

Podczas sprawdzania auta podeszło do niego kilku meżczyzn wyglądających na imigrantów, pod pretekstem zapytania.  Ranili kierowcę nożem w rękę a nastepnie okradli kabinę ciężarówki. Łupem złodziei padły dwa smartfony, tablet, portfel z dokumentami oraz pieniądze.

Uważajmy na siebie…

Kilka informacji dla początkującego kierowcy zawodowego. Na czym polega obsługa codzienna pojazdu.

Do typowych czynności zaliczanych do obsługi codziennej i sprawdzania stanu technicznego wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, jest kontrola:

    • ciśnienia powietrza w ogumieniu i jego stan,
    • działania hamulców,
    • działania ładu kierowniczego,
    • oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego – czy jest sprawne,
    • właściwego poziomu płynów eksploatacyjnych,
    • właściwego poziomu oleju – czy jest prawidłowy, czy nie ma wycieków płynu eksploatacyjnego, oleju, ,
    • czystości szyby (sprawdzenie działania wycieraczek), reflektorów, lamp i tablic,
    • ważności gaśnicy lub gaśnic,
    • skrzyni ładunkowej, czy jest we właściwym stanie (np.: czy jest czysta, nie posiada widocznych pęknięć i dziur, zamknięcia burt nie są uszkodzone, połączenie naczepy lub przyczepy z pojazdem jest w dobrym stanie, itp.),
    • tachografu, czy nie jest uszkodzony (jeśli dotyczy),
    • czy kierowca wyjeżdżając w trasę ma wszystkie niezbędne dokumenty łącznie z prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym i dokumentem przewozowym.

W samochodach ciężarowych zaawansowanych technicznie kierowca przed ruszeniem w trasę musi przeanalizować wskazania wyświetlane na panelu sterowniczym przez komputer pokładowy.

Po zakończeniu pauzy, należy również pamiętać aby przed wyruszeniem w trasę podczas wykonywania obsługi codziennej ustawić na kilka minut inną pracę, czyli tzw „młotki” w tachografie . Brak zarejestrowania tej czynności przed rozpoczęciem cyklu pracy skutkuje często nałożeniem mandatu podczas kontroli.

Bardzo niebezpieczną i coraz częściej spotykaną sytuacją jest np. we Francji wypinanie siodła kierowcom z europy wschodniej przez francuskich i nie tylko kierowców. Jest to zwykłe bandyctwo, i kolejna niebezpieczna sytuacja na którą trzeba zwracać uwagę.