Czy wspólne podróże z aplikacją BlaBlaCar są opodatkowane?

W przypadku oferowania wspólnych przejazdów pojazdami służącymi wykonywaniu obowiązków pracowniczych, służbowych bądź zawodowych, powierzonych kierowcy wyłącznie w innym celu, niż użytek prywatny, należy przyjąć, że jest to działalność zarobkowa, z której dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Opodatkowaniu podlega również dochód kierowcy powstający w wyniku pobierania od pasażerów opłat za przejazd przewyższających koszty wspólnej podróży przypadające na każdego z pasażerów.

Wielu kierowców zawodowych dojeżdżających do pracy porusza ten temat wśród kolegów w zawodzie. Aplikacja poprzez regulacje w regulaminie oraz kontrolę stawek za przejazdy, sprawia że udostępniając miejsce innym pasażerom w naszym aucie w zamian za składkę na paliwo uniemożliwia wspólną podróż w celach zarobkowych.

Stawka za przejazd tym samym jest odgórnie ustalona przez serwis BlaBlaCar i nie pozwala kierowcy osiągać zysku.

Sprawa kilka lat temu została wyjaśniona w odpowiedzi na interpelację Posła Zbigniewa Chmielowca.

Jak informuje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację Posła, w efekcie należy przyjąć, że kierowcy udostępniający okazjonalnie wolne miejsca  w samochodzie osobowym innym osobom celem odbycia wspólnej podróży, w zamian za udział pasażerów w kosztach podróży, nie uzyskują dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż nie występuje w tym przypadku przyrost majątku skutkujący powstaniem zobowiązania podatkowego.
Jednakże należy podkreślić, że powyższy wniosek dotyczy wyłącznie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług transportowych oraz używających samochodu wyłącznie do celów prywatnych. W przypadku oferowania wspólnych, przejazdów pojazdami służącymi wykonywaniu obowiązków pracowniczych, służbowych bądź zawodowych, powierzonych kierowcy wyłącznie w innym celu, niż użytek prywatny, należym przyjąć, że jest to działalność zarobkowa, z której dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Opodatkowaniu podlega również dochód kierowcy powstający w wyniku pobierania od pasażerów opłat za przejazd przewyższających koszty wspólnej podróży przypadające na każdego z pasażerów.

Pełną treść odpowiedzi znajdziemy pod tym linkiem >>> Odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację nr 32705 Pana Posła Zbigniewa Chmielowca

Podziel się z innymi kierowcami:

Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.

Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕

Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Cysterny, kontenery liquid, kontenery morskie 20ft, 40ft, spożywcze oraz chemiczne ADR. Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

2 komentarze

  1. Wojciech 18 kwietnia 2023 w 15:59- Odpowiedz

    No i co?Za brak licencji na przewóz osób każdy kierowca BlaBlaCar może zapłacić kilkanaście tyś.złotych.zgodnie z polskim prawem.Tego się bójcie.Nie podatku

    • Rafał (truckeronroad.com) 19 kwietnia 2023 w 13:43- Odpowiedz

      W Polsce osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a jedynie korzystają z BlaBlaCar w celu dzielenia kosztów podróży, nie są zobowiązane do płacenia podatków od uzyskanych przychodów. Zapoznaj się dokładnie z przepisami…To o czym piszesz to osoby prowadzące działalność gospodarczą w transporcie osobowym (w tym także przewóz osób za pośrednictwem platformy BlaBlaCar) są zobowiązane do odprowadzania podatku VAT oraz podatku dochodowego od osiągniętego przychodu. To są dwie odrębne kwestie w zasadach podatkowych. Wszystko jest dokładnie ujęte w przepisach.

Zostaw komentarz