ORLEN poszerza swoją działalność w Niemczech, wprowadzając swoją markę na rosnącą sieć stacji paliw, co wiąże się z odświeżeniem wizerunku oraz ulepszeniem usług. W tle tej ekspansji znajduje się również plan rozszerzenia usług o nowoczesne rozwiązania dla pojazdów elektrycznych, z ambicją zwiększenia liczby dostępnych punktów ładowania do przeszło 430 w nadchodzących latach.

– Pod marką ORLEN działają już wszystkie nasze stacje na Litwie, Węgrzech, Słowacji oraz niemal wszystkie w Czechach. Konsekwentnie przeprowadzamy rebranding na rynkach zagranicznych, tak by ORLEN kojarzony był z szeroką ofertą najwyższej jakości usług. Dzięki temu możemy ujednolicać nasze działania marketingowe i operacyjne, co długofalowo przełoży się na wygenerowanie konkretnych synergii. Naszą ambicją jest, aby na początku 2024 roku około 100 stacji w Niemczech funkcjonowało już pod marką ORLEN – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Wizją firmy jest, by do wiosny 2024 roku, setka niemieckich stacji była zintegrowana pod jednolitym szyldem ORLEN. Daniel Obajtek wskazuje, że skoordynowane działania marketingowe i operacyjne pod jedną marką są kluczowe dla osiągania korzyści synergicznych oraz rozpoznawalności marki na arenie międzynarodowej.

Grupa ORLEN, z jej niemiecką filią ORLEN Deutschland, zarządza już ponad 600 punktami tankowania pod markami ORLEN i Star, co umieszcza koncern w czołówce niemieckiego rynku ( koncern plasuje się na 6. pozycji). Niedawne przejęcie sieci samoobsługowych 17 stacji OMV w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Hesji jest częścią strategii rozwoju.

Z ambicją rozwoju infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, planuje do 2030 roku poszerzenie sieci o kolejne 10 000 tys. punktów ładowania, koncentrując się na rynkach Polski, Czech i Niemiec. Rebranding stacji benzynowych jest dopasowany do specyfiki lokalnych rynków, a strategia ORLEN 2030 przewiduje rozbudowę sieci do przynajmniej 3,5 tysiąca lokalizacji, z większym udziałem stacji zagranicznych.

Aktualnie, ORLEN ma w swojej sieci 3157 stacji paliw, z czego 1919 w Polsce, a 1238 położonych jest poza Polską w Czechach, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji i Węgrzech. Po przejęciu austriackiej sieci Turmöl, koncern zwiększy swoją obecność na europejskim rynku o 266 stacji paliw, prowadząc działalność na siedmiu rynkach, umacniając swoją pozycję i realizując długoterminową strategię rozwoju.

ORLEN jest w trakcie ekspansji na rynek austriacki

Komisja Europejska zatwierdziła plany ORLEN dotyczące ekspansji na austriacki rynek poprzez nabycie 266 punktów dystrybucji paliw. Zakończenie tego procesu umożliwi ORLEN operowanie w siedmiu europejskich rynkach detalicznych. Strategia rozwoju sieci ORLEN do 2030 roku, zakładająca rozbudowę liczby stacji, zostanie zrealizowana w 97 procentach dzięki tej transakcji. ORLEN dołączy do czołówki operatorów stacji paliw w Austrii, osiągając około 10 procentowy udział w sektorze detalicznym tego rynku.

– Dzięki połączeniu z Grupą LOTOS i PGNiG mamy potencjał do realizacji ambitnych planów rozwojowych, również w obszarze sprzedaży detalicznej. Decyzja Komisji Europejskiej przybliża nas nie tylko do realizacji celów strategicznych dotyczących ekspansji zagranicznej, ale także do realizacji założeń związanych z samowystarczalnością energetyczną stacji paliw oraz rozwojem paliw alternatywnych. Aż 40 z przejmowanych obiektów w Austrii wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne. Co więcej, przejmiemy aż 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych w 34 lokalizacjach – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Na początku lipca zawarto umowę warunkową pomiędzy ORLEN a Grupą Doppler. Komisja Europejska, po przeglądzie złożonego wniosku, potwierdziła, że przejęcie jest zgodne z normami obowiązującymi na wspólnym rynku europejskim, co umożliwia przejęcie 100% udziałów w spółce Doppler Energie, która zarządza siecią stacji paliw w Austrii.

Transakcja obejmuje 266 stacji działających pod marką Turmöl, z których około połowa to samoobsługowe punkty sprzedaży, popularne w Austrii, umożliwiające klientom niezależne tankowanie i płatności. Spółka przejmowana przez ORLEN posiada również rozwijającą się sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych o nazwie Turmstrom, która do końca bieżącego roku ma liczyć 110 punktów ładowania w 34 lokalizacjach. Ponadto, z 96 stacji oferujących myjnie, połowa zapewnia również usługi sklepowe, a około 80 posiada ofertę gastronomiczną. W ramach transakcji do ORLEN przejmie również Austrocard, spółka oferująca karty paliwowe, które są akceptowane w ponad 500 miejscach w Austrii.

Źródło: Orlen / zdjęcie poglądowe Orlen