Internet w trasie. Antena WIFI do ciężarówki.

/, Strona Główna/Internet w trasie. Antena WIFI do ciężarówki.

Internet w trasie. Antena WIFI do ciężarówki.

Na samym początku warto wyjaśnić jedną z zasadniczych kwestii którą kierują się osoby kupując anteny do odbioru darmowego sygnału z hot-spotów.  Wszystkie informacje o kilkukilometrowych zasięgach zachwalane w internecie w większości przypadków należy włożyć pomiedzy bajki. Realny zasięg anten w przedziale cenowym 50-200 zł (bo tyle maksymalnie przeznaczy przeciętny kierowca na zakup) to około kilkuset metrów i tylko wtedy gdy spełnione są podstawowe warunki do odbioru tzn. widoczność wzajemna anten i strefa Fresnela (w radiokomunikacji, także w optyce obszar propagowania energii sygnału radiowego znajdujący się wzdłuż linii łączącej nadajnik i odbiornik fal).

Strefa Fresnela

Foto: wikipedia.org

Dla kierowców korzystających z dostępu do sieci na parkingach tego typu urządzenia są wystarczające.Tak więc jeśli zaparkujemy na końcu parkingu a pomiędzy nami będą stały np. chłodnie, nie ma zmiłuj…jeśli sygnał będzie zbyt słaby a antena będzie poniżej linii wysokości aut, nic nam nie pomoże. Kilkukrotnie spotkałem się również z sytuacją gdy wozili ze sobą na naczepie metalowe rurki, mocując je za kabiną wraz z anteną z pewnością poprawiali odbiór sygnału.

 

Czasem możemy spotkać  się z sytuacją (na ogół w Niemczech), sygnał działa tylko w promieniu kilkunastu metrów np. w restauracji aby zwabić klientów do środka. W innych krajach zazwyczaj nie ma problemu z odbiorem sygnału na parkingach. W takiej sytuacji często również nic nie poradzimy, pomimo wykrywanego przez antenę sygnału jest on zbyt słaby w odbiorze.

Antena Kierunkowa TP-Link

.

Z własnego doświadczenia polecam zdecydowanie anteny kierunkowe, (np TP-Link) dookólne są dużo słabsze. Używając podobnego modelu jak poniżej również można być zadowolonym, ale jakość sygnału z kierunkowej jest kilkukrotnie lepsza. Lepiej kupić antenę z mniejszym dBi ale za to markową. Testując kilka modeli zauważyłem również że promień sygnału nie jest jednakowy, i czasami trzeba było pokręcić również anteną dookólną w celu odbioru sygnału. Najwygodniej wybrać antenę wraz z uchwytem do którego można ją zamocować np. magnes aby stabilnie trzymała się auta. Lub zrobić uchwyt samemu domowymi sposobami.  W takiej sytuacji możemy umiejscowić antenę w dowolnym położeniu.

Antena dookólna (podstawa magnes)

z podstawą magnetyczną.

Za anteną kierunkową zdecydowanie przemawia to że ma większe wzmocnienie, kupując w podanym wyżej przedziale cenowym będziemy zadowoleni z użytkowania . W internecie można również spotkać się z sytuacją gdzie do sprzedawanej anteny dołaczony jest również na płycie CD program do łamania zabezpieczeń. Nie korzystałem, nie wiem. Osoby zainteresowane tematem bez problemu znajdą informację w wyszukiwarce.

Antena kierunkowa USB   Antena kierunkowa USB

Antena kierunkowa Sky

Szukając anteny kierunkowej w internecie przed zakupem zwrócić należy uwagę na to, aby kabel był zakończony wejściem USB a nie wtyczką typu RP-SMA (unikniemy problemów z podłączeniem do laptopa).

Podałem przykłady wygodne w użytku z perspektywy kierowcy, parametry są słabe tym bardziej że to USB i karta bezprzewodowa umieszczona w obudowie plastikowej.

Co będzie lepsze? Każde urządzenie w obudowie CPE (Ubiquiti, Mikrotik, TP-Link, Airlive). Ale za takie urządzenia zapłacimy już więcej.

Ciekawym rozwiazaniem dla osób korzystajacych z karty sim z dostępem do mobilnego internetu jest również odpowiedni ruterer, choćby taki jak Huawei E5377T.

By |2017-08-12T19:21:12+00:00Kwiecień 9th, 2017|Categories: Blog, Strona Główna|Tags: , , , , , , , , |3 komentarze

About the Author:

Rafał
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny spożywcze). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

3 komentarze

 1. szogun 1 października 2017 at 21:24 - Reply

  Bardzo pomocne info. Kupiłem tp link, zasięg spoko z końca parkingu. Jedno co podpowiem kolegom to anteny kupcie przez internet. Przy trasie lub bliżej granicy przepłacicie za sprzęt nawet 100 zł.

 2. Omen81 11 października 2017 at 19:24 - Reply

  Witam serdecznie, czy opisane tutaj sposoby mogą zadzialac w malej wiosce gdzie autostrady i ewentualne punkty dostepu sa daleko? … I czy jest jakis sposob aby to sprawdzic przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu?

  • Rafał
   Rafał 12 października 2017 at 20:57 - Reply

   Z trochę innego typu urządzeń korzystają lokalni operatorzy. Ja również po przeprowadzce z miasta na wieś doświadczyłem bolesnej zmiany ( w moim przypadku była to zmiana UPC na internet radiowy). Przesiadka z 60 Mbps na 1 Mbps. Ale technika idzie do przodu i jest to aktualnie 18 Mbps za 89 pln. Szału nie ma ale przy tej prędkości można już obejrzeć VOD na SmartTV bez zacinania. W twoim przypadku są dwie opcje do wyboru.
   Internet radiowy od lokalnego dostawcy (stawiają pośrednie nadajniki) aby dotrzec do klienta, lub Internet od operatora GSM z modemem.
   Plusy „radiówki” do brak limitu transferu danych, minusem jest na ogół trochę zawyżona cena abonamentu. Internet GSM jakikolwiek ale napewno coś u ciebie by odbierało, kwestia jaka by była to prędkość:
   Internet LTE
   Internet HSPA+/UMTS
   Internet EDGE/GPRS
   Internet CDMA
   Minusem jest limit transferu danych po wyczerpaniu którego internet znacznie zwalnia.
   Wybierając internet GSM zawsze można podpisać umowę z okresem próbnym w czasie którego możemy przetestować prędkość i jeśli nam nie odpowiada zwrócić. Ja tak miałem z CDMA od Orange, który okazał się porażką i po okresie próbnym zwróciłem bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów.
   W tej opcji warto też zorientować się u operatorów do jakiej prędkości zwalnia internet po wyczerpaniu dostepnych GB.
   Osobiście wybrałbym internet radiowy.
   https://www.plus.pl/mapa-zasiegu
   https://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu/
   https://www.orange.pl/view/mapazasiegu
   http://www.t-mobile.pl/pl/dlaciebie/obsluga-klienta/informacje-i-pomoc/zasieg

Dodaj komentarz