Na samym początku warto wyjaśnić jedną z zasadniczych kwestii którą kierują się osoby kupując anteny do odbioru darmowego sygnału z hot-spotów.  Wszystkie informacje o kilkukilometrowych zasięgach zachwalane w internecie w większości przypadków należy włożyć pomiedzy bajki. Realny zasięg anten w przedziale cenowym 50-200 zł (bo tyle maksymalnie przeznaczy przeciętny kierowca na zakup) to około kilkuset metrów i tylko wtedy gdy spełnione są podstawowe warunki do odbioru tzn. widoczność wzajemna anten i strefa Fresnela (w radiokomunikacji, także w optyce obszar propagowania energii sygnału radiowego znajdujący się wzdłuż linii łączącej nadajnik i odbiornik fal).

Strefa Fresnela

Foto: wikipedia.org

Dla kierowców korzystających z dostępu do sieci na parkingach tego typu urządzenia są wystarczające.Tak więc jeśli zaparkujemy na końcu parkingu a pomiędzy nami będą stały np. chłodnie, nie ma zmiłuj…jeśli sygnał będzie zbyt słaby a antena będzie poniżej linii wysokości aut, nic nam nie pomoże. Kilkukrotnie spotkałem się również z sytuacją gdy wozili ze sobą na naczepie metalowe rurki, mocując je za kabiną wraz z anteną z pewnością poprawiali odbiór sygnału.

 

Czasem możemy spotkać  się z sytuacją (na ogół w Niemczech), sygnał działa tylko w promieniu kilkunastu metrów np. w restauracji aby zwabić klientów do środka. W innych krajach zazwyczaj nie ma problemu z odbiorem sygnału na parkingach. W takiej sytuacji często również nic nie poradzimy, pomimo wykrywanego przez antenę sygnału jest on zbyt słaby w odbiorze.

Antena Kierunkowa TP-Link

.

Z własnego doświadczenia polecam zdecydowanie anteny kierunkowe, (np TP-Link) dookólne są dużo słabsze. Używając podobnego modelu jak poniżej również można być zadowolonym, ale jakość sygnału z kierunkowej jest kilkukrotnie lepsza. Lepiej kupić antenę z mniejszym dBi ale za to markową. Testując kilka modeli zauważyłem również że promień sygnału nie jest jednakowy, i czasami trzeba było pokręcić również anteną dookólną w celu odbioru sygnału. Najwygodniej wybrać antenę wraz z uchwytem do którego można ją zamocować np. magnes aby stabilnie trzymała się auta. Lub zrobić uchwyt samemu domowymi sposobami.  W takiej sytuacji możemy umiejscowić antenę w dowolnym położeniu.

Antena dookólna (podstawa magnes)

z podstawą magnetyczną.

Za anteną kierunkową zdecydowanie przemawia to że ma większe wzmocnienie, kupując w podanym wyżej przedziale cenowym będziemy zadowoleni z użytkowania . W internecie można również spotkać się z sytuacją gdzie do sprzedawanej anteny dołaczony jest również na płycie CD program do łamania zabezpieczeń. Nie korzystałem, nie wiem. Osoby zainteresowane tematem bez problemu znajdą informację w wyszukiwarce.

Antena kierunkowa USB   Antena kierunkowa USB

Antena kierunkowa Sky

Szukając anteny kierunkowej w internecie przed zakupem zwrócić należy uwagę na to, aby kabel był zakończony wejściem USB a nie wtyczką typu RP-SMA (unikniemy problemów z podłączeniem do laptopa).

Podałem przykłady wygodne w użytku z perspektywy kierowcy, parametry są słabe tym bardziej że to USB i karta bezprzewodowa umieszczona w obudowie plastikowej.

Co będzie lepsze? Każde urządzenie w obudowie CPE (Ubiquiti, Mikrotik, TP-Link, Airlive). Ale za takie urządzenia zapłacimy już więcej.

Ciekawym rozwiazaniem dla osób korzystajacych z karty sim z dostępem do mobilnego internetu jest również odpowiedni ruterer, choćby taki jak Huawei E5377T.