/, Strona Główna/Internet w trasie. Antena WIFI do ciężarówki.

Internet w trasie. Antena WIFI do ciężarówki.

Na samym początku warto wyjaśnić jedną z zasadniczych kwestii którą kierują się osoby kupując anteny do odbioru darmowego sygnału z hot-spotów.  Wszystkie informacje o kilkukilometrowych zasięgach zachwalane w internecie w większości przypadków należy włożyć pomiedzy bajki. Realny zasięg anten w przedziale cenowym 50-200 zł (bo tyle maksymalnie przeznaczy przeciętny kierowca na zakup) to około kilkuset metrów i tylko wtedy gdy spełnione są podstawowe warunki do odbioru tzn. widoczność wzajemna anten i strefa Fresnela (w radiokomunikacji, także w optyce obszar propagowania energii sygnału radiowego znajdujący się wzdłuż linii łączącej nadajnik i odbiornik fal).

Strefa Fresnela

Foto: wikipedia.org

Dla kierowców korzystających z dostępu do sieci na parkingach tego typu urządzenia są wystarczające.Tak więc jeśli zaparkujemy na końcu parkingu a pomiędzy nami będą stały np. chłodnie, nie ma zmiłuj…jeśli sygnał będzie zbyt słaby a antena będzie poniżej linii wysokości aut, nic nam nie pomoże. Kilkukrotnie spotkałem się również z sytuacją gdy wozili ze sobą na naczepie metalowe rurki, mocując je za kabiną wraz z anteną z pewnością poprawiali odbiór sygnału.

 

Czasem możemy spotkać  się z sytuacją (na ogół w Niemczech), sygnał działa tylko w promieniu kilkunastu metrów np. w restauracji aby zwabić klientów do środka. W innych krajach zazwyczaj nie ma problemu z odbiorem sygnału na parkingach. W takiej sytuacji często również nic nie poradzimy, pomimo wykrywanego przez antenę sygnału jest on zbyt słaby w odbiorze.

Antena Kierunkowa TP-Link

.

Z własnego doświadczenia polecam zdecydowanie anteny kierunkowe, (np TP-Link) dookólne są dużo słabsze. Używając podobnego modelu jak poniżej również można być zadowolonym, ale jakość sygnału z kierunkowej jest kilkukrotnie lepsza. Lepiej kupić antenę z mniejszym dBi ale za to markową. Testując kilka modeli zauważyłem również że promień sygnału nie jest jednakowy, i czasami trzeba było pokręcić również anteną dookólną w celu odbioru sygnału. Najwygodniej wybrać antenę wraz z uchwytem do którego można ją zamocować np. magnes aby stabilnie trzymała się auta. Lub zrobić uchwyt samemu domowymi sposobami.  W takiej sytuacji możemy umiejscowić antenę w dowolnym położeniu.

Antena dookólna (podstawa magnes)

z podstawą magnetyczną.

Za anteną kierunkową zdecydowanie przemawia to że ma większe wzmocnienie, kupując w podanym wyżej przedziale cenowym będziemy zadowoleni z użytkowania . W internecie można również spotkać się z sytuacją gdzie do sprzedawanej anteny dołaczony jest również na płycie CD program do łamania zabezpieczeń. Nie korzystałem, nie wiem. Osoby zainteresowane tematem bez problemu znajdą informację w wyszukiwarce.

Antena kierunkowa USB   Antena kierunkowa USB

Antena kierunkowa Sky

Szukając anteny kierunkowej w internecie przed zakupem zwrócić należy uwagę na to, aby kabel był zakończony wejściem USB a nie wtyczką typu RP-SMA (unikniemy problemów z podłączeniem do laptopa).

Podałem przykłady wygodne w użytku z perspektywy kierowcy, parametry są słabe tym bardziej że to USB i karta bezprzewodowa umieszczona w obudowie plastikowej.

Co będzie lepsze? Każde urządzenie w obudowie CPE (Ubiquiti, Mikrotik, TP-Link, Airlive). Ale za takie urządzenia zapłacimy już więcej.

Ciekawym rozwiazaniem dla osób korzystajacych z karty sim z dostępem do mobilnego internetu jest również odpowiedni ruterer, choćby taki jak Huawei E5377T.

Od |2019-05-09T09:47:32+01:00Kwiecień 9th, 2017|Kategorie:|Tagi: , , , , , , , , |3 komentarze

O Autorze:

Rafał Pijanowski
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny / kontenery spożywcze oraz chemiczne ADR). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarza
2 Autorzy komentarzy
Rafał PijanowskiOmen81szogun Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szogun
Gość
szogun

Bardzo pomocne info. Kupiłem tp link, zasięg spoko z końca parkingu. Jedno co podpowiem kolegom to anteny kupcie przez internet. Przy trasie lub bliżej granicy przepłacicie za sprzęt nawet 100 zł.

Omen81
Gość
Omen81

Witam serdecznie, czy opisane tutaj sposoby mogą zadzialac w malej wiosce gdzie autostrady i ewentualne punkty dostepu sa daleko? … I czy jest jakis sposob aby to sprawdzic przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu?