Badanie przeprowadzone przez Inelo z Eurowag Group na grupie prawie 2 tysięcy kierowców zawodowych ujawniło, że 76% rozważało zmianę pracy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Główne przyczyny to niezadowolenie z płacy, pragnienie większej ilości czasu spędzanego w domu i problemy w komunikacji z pracodawcą. Kierowcy domagają się również szacunku w miejscu pracy, dotrzymywania obietnic, uczciwego rozliczania zgodnie z przepisami i dostępu do nowoczesnego sprzętu. Istnieją także inne motywy, które skłaniają ich do poszukiwania nowego zatrudnienia oraz aspekty, które cenią w swojej codziennej pracy. Ponadto, odpowiedź na potrzeby kierowców, którzy są kluczowi w branży transportowej, staje się coraz bardziej istotna.

Z raportu Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego (IRU) wynika, że w 2024 roku może dojść do sytuacji, w której 11% stanowisk dla kierowców zawodowych pozostanie niezajętych, co oznacza wzrost o 4% w porównaniu do bieżącego roku. Przyczyną jest oczekiwany wzrost zapotrzebowania na usługi transportowe oraz postępujące starzenie się populacji kierowców ciężarówek w Europie. Obecnie, jeden na trzech kierowców w Unii Europejskiej ma powyżej 55 lat, a w ciągu najbliższych 5-10 lat wielu z nich odejdzie na emeryturę. Dodatkowo, napływ nowych pracowników do branży jest zbyt niski, aby zrekompensować tę przewidywaną stratę.

– Niepokojący wydaje się fakt, że mniej niż 6 proc. kierowców w Europie to osoby poniżej 25 roku życia.1 To oznacza, że branża się starzeje, a w miejsce osób, które odchodzą pojawia się coraz mniej młodych pracowników. Kiedy kilka lat temu przeprowadzaliśmy badania dotyczące charakterystyki tego zawodu w naszym kraju, uzyskaliśmy odpowiedź, że polski kierowca ma średnio 42 lata, co również nie napawa optymizmem. A prognozy dla UE pokazują, że w ciągu najbliższej dekady nawet 1,2 mln stanowisk pracy kierowców może nie zostać obsadzonych tylko z powodu odejść na emeryturę. Dlatego tak ważne jest teraz realizowanie kampanii, które zachęcą innych do wykonywania tego zawodu, a także budowanie marki pracodawcy, by przyciągnąć do siebie kierowców, a potem ich zatrzymać – mówi Tomasz Czyż, główny ekspert ds. rozwiązań technologicznych, Inelo z Grupy Eurowag.

Kierowcy zawodowi coraz częściej rozważają zmianę pracy głównie z powodu niesatysfakcjonujących zarobków, które dla 35% z nich są kluczową kwestią – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Inelo z Eurowag Group. Kolejnym ważnym czynnikiem jest pragnienie spędzania więcej czasu w domu, co przyznaje 27% respondentów. To pokazuje, jak ważna jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Inne przyczyny to problemy w komunikacji z pracodawcami i zmiany w systemie jazdy, które mogą negatywnie wpływać na komfort pracy kierowców.

– Praca za kierownicą ciężarówki od kierowcy wymaga pełnego skupienia w pracy, doświadczenia, bycia wytrwałym i odpornym na stres. Jeżeli dołożymy do tego długie godziny spędzone w trasie, samotność i rozłąkę z bliskimi, obciążenie znacznie wzrasta i coraz mniej osób decyduje się na tę pracę. Nic więc dziwnego, że dla zdecydowanej większości odpowiadających to wynagrodzenie stanowi kluczowy czynnik, który wpływa na ich decyzję o zostaniu lub odejściu z obecnej pracy. Dla truckerów ważna jest również perspektywa bycia częściej w domu czy lepszy kontakt z pracodawcą. Budowanie relacji w przedsiębiorstwie poprzez częste rozmowy i bycie otwartym na potrzeby kierowcy, który przykładowo zgłasza chęć zmiany systemu jazdy są ważnymi aspektami, pozwalającymi na dobrą współpracę i utrzymanie kierowcy w firmie – mówi Łukasz Włoch, ekspert ds. analiz i rozliczeń, Inelo z Grupy Eurowag.

Dla kierowców zawodowych w ich codziennej pracy, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, istotna jest dobrze zaplanowana praca – tak wskazuje 20% respondentów w badaniu przeprowadzonym przez Inelo. Oznacza to, że kierowcy cenią sobie jasny i przewidywalny harmonogram, który pozwala im na lepszą organizację czasu pracy i odpoczynku, co bezpośrednio wpływa na ich bezpieczeństwo i samopoczucie.

– Nie dziwi nas to, że kierowcy tak często wskazywali na ten aspekt, jako ważny w codziennej pracy. Przewoźnicy, żeby móc lepiej zaplanować dzień pracy kierowcy często sięgają po nowe technologie. Systemy telematyczne pozwalają przyzwyczaić się kierowcy do nowych procedur działających w danej firmie transportowej i wypracować z nim pewne schematy postępowania w określonych sytuacjach. Jest to niezwykle przydatne w usystematyzowaniu pracy, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nowym pracownikiem, który dopiero co się wdraża w funkcjonowanie danej firmy transportowej. W konsekwencji może przełożyć się to na wyższy komfort jazdy kierowcy. Co więcej, nowoczesne rozwiązania wpływają również na zwiększenie bezpieczeństwa. Poprzez monitoring trasy spedytor może skierować pracownika na lepszą i szybszą drogę, na której nie ma korków lub podpowiedzieć kierowcy, gdzie mógłby się udać na odpoczynek. Ostrzeganie przed niebezpiecznymi parkingami w GBox Assist jest jedną z ważniejszych funkcji, wpływającą na bezpieczeństwa truckerów – komentuje Tomasz Czyż, główny ekspert ds. rozwiązań technologicznych, Inelo z Grupy Eurowag.

Dostęp do bezpiecznych miejsc odpoczynku z odpowiednimi warunkami sanitarnymi jest jednym z kluczowych aspektów pracy kierowców zawodowych. Badanie przeprowadzone przez Inelo wykazało, że 12% kierowców uważa to za istotny czynnik w ich codziennej pracy. Brak dostępu do czystych toalet i pryszniców na parkingach stanowi poważny problem w branży transportowej, ponieważ przyczynia się do pogorszenia warunków pracy kierowców, co może wpływać na ich zdrowie i bezpieczeństwo.

– Brak bezpiecznych miejsc parkingowych lub dostępu do czystych lub sprawnych miejsc obsługi podróżnych to trudności, z którymi każdy kierowca nadal musi mierzyć się na co dzień. Jednocześnie jest to poważny problem branży transportowej, ponieważ jest to jeden z argumentów, dla których młodzi ludzie niechętnie patrzą na zawód kierowcy. Potrzeba zatem zdecydowanych kroków, które pozwolą zmienić obecną sytuację. Dlatego też bardzo cenimy sobie działalność organizacji walczących o prawa kierowców, jak np. Fundacji Truckerslife, z którą mieliśmy przyjemność współpracować przy kampanii uświadamiającej rzeczywistość kierowców i warunki ich pracy – zaznacza Łukasza Włoch, ekspert Inelo z Grupy Eurowag.

Wśród kierowców zawodowych, uczciwe traktowanie i dotrzymywanie obietnic są wysoko cenione i stanowią ważne czynniki zwiększające ich zadowolenie z pracy – wynika to z badania Inelo. Poza oczekiwaniami dotyczącymi lepszego wynagrodzenia, kierowcy podkreślają znaczenie wzajemnego szacunku, rzetelnego wywiązywania się z ustaleń pracodawców oraz uczciwego rozliczania zgodnego z przepisami. Te aspekty pracy są dla nich równie ważne jak finansowe i mają duży wpływ na ogólną satysfakcję zawodową.

– To, że kierowcy wskazują na szacunek, uczciwość, komunikację i jasne zasady oraz warunki współpracy oznacza, że pracodawcy powinni przyjrzeć się w swojej firmie tym elementom i sprawdzić, czy je spełniają. Dlaczego warto? Bo właśnie dotrzymywanie danego słowa, przejrzyste zasady i uczciwe rozliczanie mogą zagwarantować im, że będzie miał kto dla nich jeździć, szczególnie w kolejnych latach, które pokazują, że będzie coraz mniej kierowców, a coraz większe zapotrzebowanie na przewozy w transporcie. Nie bez znaczenia będzie także nowoczesna flota, która zapewni pracownikom odpowiednie bezpieczeństwo i komfort, a tym samym również będzie przyciągać nowe osoby do firmy – komentuje Tomasz Czyż, ekspert Inelo z Grupy Eurowag.

Kierowcę zawodowego zatrudnię od zaraz…
Przewoźnicy szukają pracowników na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę, ale również wstawiają swoje oferty pracy na forach branżowych czy grupach transportowych w serwisach społecznościowych, jak np. na Facebooku. Jakie informacje warto podać w ogłoszeniu, żeby zwiększyć jego efektywność?

– Z punktu widzenia kierowcy ważne w ogłoszeniu o pracę jest nie tylko wysokość podanego wynagrodzenia, ale opis samego stanowiska. Nie powinno w nim zabraknąć podstawowych informacji o systemie pracy, kierunkach jazdy, typie pojazdu ciężarowego, czyli krótkiej charakterystyki pracy. Jeśli pracodawca zadba o nią, to może wpłynąć na przyspieszenie procesu rekrutacji lub oszczędzić czas zarówno sobie, jak i potencjalnemu kandydatowi. Wówczas kierowca, już po przeczytaniu ogłoszenia, będzie w stanie ocenić, czy jest zainteresowany daną ofertą – mówi Natalia Łatka, Koordynator działu sprzedaży (Małopolska), Aplikuj.pl

Z perspektywy zawodowego trucker’a opinie znajomych i kolegów z branży często są kluczowym źródłem informacji dla kierowców zawodowych poszukujących pracy. Dobre warunki pracy i uczciwe traktowanie sprawiają, że pracownicy są bardziej skłonni polecić swojego pracodawcę innym, co może być bardzo efektywną formą rekrutacji. Zbudowanie i utrzymanie dobrej renomy jako pracodawcy w branży transportowej, wymaga czasu, warto też pamiętać że utrata dobrej opinii aby ją następnie odbudować wymaga bardzo długiego okresu, tym bardziej że moderacja i usuwanie komentarzy w sieci na różnych portalach raczej potęguję niechęć i złe opinie o danej firmie które ciągną się za pracodawcą zazwyczaj latami powielając się skutecznie „pocztą pantoflową” jak i różnego rodzaju ukrytymi forami dyskusyjnymi wśród kierowców zawodowych.