Sejm przyjął w piątek (14.04.2023) nowelizację prawa o ruchu drogowym, która wprowadza zmiany w zakresie punktów karnych oraz zaostrza przepisy dotyczące bezpieczeństwa pasażerów taksówek korzystających z aplikacji mobilnej. Zgodnie z nowymi przepisami, punkty karne będą usuwane z centralnej ewidencji po roku, a nie po dwóch latach. Ponadto kierowcy będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu raz na pół roku, co pozwoli na zmniejszenie o 6 punktów karnych. Wyjątek stanowią nowi kierowcy, którzy w ciągu roku od wydania prawa jazdy nie będą mieli możliwości skorzystania z tej opcji. Organizatorem szkolenia będzie dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, a zaświadczenia potwierdzające jego ukończenie będą przesyłane komendantowi wojewódzkiemu policji.

Nowe przepisy przywracają także mechanizm, który automatycznie przywraca zatrzymane prawo jazdy po upływie czasu jego zawieszenia, bez konieczności składania wniosku.

Jak podało radio RMF FM wiceminister infrastruktury Rafał Weber przyznaje, że złagodzenie przepisów dotyczących punktów karnych wynikało z prośby branży transportowej. Jednocześnie jednak podkreśla, że pozostawienie najbardziej surowych przepisów, takich jak podwyższone mandaty i możliwość nakładania 15 punktów karnych za najcięższe wykroczenia drogowe, to gwarancja, że liczba ofiar na polskich drogach nie będzie rosła. Wiceminister Weber jest przekonany, że dzięki nowym przepisom nadal będziemy mieli do czynienia z pozytywnym trendem w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach.

POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA W TAKSÓWKACH NA APLIKACJE

Sejm przyjął również przepisy dotyczące tzw „taksówek na aplikcje” W trosce o bezpieczeństwo pasażerów taksówek korzystających z aplikacji mobilnych, nowe przepisy wprowadzają wymóg lepszej weryfikacji kierowców przez przedsiębiorców pośredniczących w przewozach drogowych. Weryfikacja będzie obejmować tożsamość kierowcy, posiadane uprawnienia oraz niekaralność, a także autentyczność dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem. Przedsiębiorca będzie zobowiązany do przeprowadzenia takiej weryfikacji przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu. Nowe przepisy zaostrzają również kary za naruszenie obowiązków zapisanych w ustawie dla przedsiębiorców oraz osób wykonujących przewóz.

Źródło: Sejm RP/RMF FM