Centrala ewidencjonująca wykroczenia drogowe zarówno niemieckich kierowców jak i obcokrajowców znajduje się we Flensburgu. Punkty karne na terenie Niemiec jest uzbierać stosunkowo łatwo. Wystarczy  8 punktów karnych aby otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej sześć miesięcy.

Gdy w Niemczech straci się prawo jazdy z takich przyczyn, jak jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo z powodu przekroczenia limitu punktów, trzeba zdać tzw. MPU, czyli Medizinisch-Psychologische Untersuchung (badanie medyczno-psychologiczne). Dopiero po zaliczeniu takiego testu można odzyskać dotychczasowe prawo jazdy lub ubiegać się o nowe.
Odzyskanie uprawnień do jazdy po Niemczech kosztuje nie tylko mnóstwo nerwów i wysiłku, ale i niemało pieniędzy. Konsekwencją utraty uprawnień jest wymóg przejścia badań psychologicznych, mających zweryfikować, czy nadajemy się do prowadzenia pojazdów. niemieccy nazywają je „

Wydatki z tym związane wynoszą około 1000 euro… i więcej. Zdać taki test za pierwszym razem jest praktycznie niemożliwe, tak jak w PL biurokracja i podejście do obywatela wiąże się z wyciągnięciem z kieszeni jak największych obciążeń finansowych. Zapewne niejedna osoba po utracie uprawnień spotkała się z informacją u egzaminatora…. „a co ty chciałbyś zdać za pierwszym razem?” Podobna sytuacja jest w DE gdzie koszt kilkugodzinnego MPU to kilkaset euro a do tego dochodzi jeszcze psycholog (ok. 120 euro jednorazowo) który sam decyduje ile czasu/wizyt potrzeba danej osobie. Testu nie ma możliwości zdać w Polsce. Na badanie to kieruje niemiecki wydział komunikacji. Do egzaminu przystępujemy w Niemczech. Po utracie uprawnień po alkoholu koszty wynoszą od 420 euro, w pozostałych sytuacjach są to zdecydowanie wyższe sumy (psycholog, badanie włosa).

Punkty karne ulegają przepadkowi po 2,5 roku. Te nałożone podwójnie, pozostaną na naszym koncie przez pięć lat. Jeśli natomiast otrzymamy trzy punkty za jednym razem, będziemy musieli się do nich przyzwyczaić na dziesięć lat. Dodatkowo, po każdym tym okresie trzeba jeszcze doliczyć rok przejściowy, w którym punkty nadal zapamiętane są w systemie.

Jak trudno odzyskać uprawnienia np. w Niemczech wiedzą doskonale polskie OSK, mające co jakiś czas w swoich ośrodkach szkoleń „dzień niemiecki” do których zgłaszają się niemieccy oraz austiaccy kierowcy. Formalności typu, meldunek, tłumacz to nie problem… wielu z nich wybiera również inne kierunki zdania egzaminu, np. Czechy czy Węgry.

Przykładowe wybrane wykroczemia w Niemczech:

 • Niezachowanie odległości pomiędzy autami od 75 € – 1 punkt karny
 • Wyprzedzanie na odcinku objetym zakazem od 70 € – 1 punkt karny
 • Wjazd na czerwonym świetle 90 € – 1 punkt karny
 • Wjazd na czerwonym świetle (0d 1 sekundy) 200 € – 2 punkty karne
 • Wjazd na czerwonym świetle stwarzający zagrożenie/uszkodzenie mienia  320/360 € – 2 punkty karne
 • Na światłach z zieloną strzałką w prawo, bez uprzedniego zatrzymania 70 € – 1 punkt karny
 • Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy 100 € – 1 punkt karny (stwarzając zagrożenie 150 €, 2 punkty karne, utrata uprawnień na 1 miesiąc)
 • Ruch w strefie Umweltzone (bez plakietki środowiskowej) 80 €
 • Jazda pod wpływem alkoholu 500-1500 €, 2 punkty karne 3 miesięczny zakaz jazdy (pierwsze wykroczenie 1 miesiąc zakazu jazdy) Przepadek prawa jazdy, pozbawienia wolności lub grzywny.
 • Jazda pod wpływem narkotyków 500-1500 € – 2 punkty karne

Fotoradary:

 • 1 punkt: teren zabudowany i poza od 21 km/h
 • 2 punkty: w mieście od 31 km/h poza miastem od 41 km/h
 • 1 miesiąc zakaz jazdy: na obszarach miejskich od 31 km/h oraz na obszarach miejskich od 41 km/h
 • Dwumiesięczny zakaz jazdy: na obszarach miejskich od 51 km/h poza miastem od 61 km/h
 • 3 miesiące zakazu jazdy: na obszarach miejskich od 61 km/h poza miastem od 70 km/h

 

Szczegółowy wykaz mandatów znajdziecie pod tym linkiem:  https://www.bussgeldkatalog.org/geschwindigkeitsueberschreitung/

Źródło: bussgeldkatalog.org   truckeronroad.com