Poniżej przedstawiam ciekawą serię w temacie ADR zrealizowaną przez gooddriver.pl Miłego oglądania.

#1 Podstawowe wyposażenie kierowcy i pojazdu

Materiały niebezpieczne ogólne informacje.Sposób przewozu, wyposażenie pojazdu, indywidualne wyposażenie kierowcy. Kilka drobnych przejęzyczeń, jednak nie zmieniają sensu i treści. ADR wiąże się często z koniecznością stosowania się do znaków drogowych które zakazują wjazdu np w tunelach.
Wyposażenie auta i kierowcy:
1. Tablice pomarańczowe ostrzegawcze z tyłu i przodu
2. Dwa sygnały ostrzegawcze (trójkąty, pachołki, światła błyskowe)
3. Klin pod koła (jeden dla naczepy jeden dla ciągnika)
4. Dwie gaśnice z czego jedna minimum 6kg środka gaśniczego (termin ważności)
5. ADR dla kierowcy (trzymana podczas transportu w zasięgu dłoni)
6. Łopata (szufla plastikowa albo aluminiowa nieiskrząca w przypadku cystern)
7. Kamizelka odblaskowa
8. Maska ucieczkowa (termin ważności pochłaniacza)
9. Butelka do płukania oczu (podczas transportu napełniona)
10. Osłona otworów kanalizacyjnych (mata, węże absorbcyjne itp)
11. Latarka (działająca)
12. Okulary ochronne
13. Rękawice ochronne (czyste)
14. Pojemnik na nieczystości (można użyć pojemnika na wyposażenie)



Transport ADR #2-Klasy materiałów niebezpiecznych i ich oznaczenia

Podział materiałów niebezpiecznych na klasy. Wyróżniamy 9 podstawowych klas materiałów niebezpiecznych. Oznaczenia widoczne w materiale stosuje się postaci nalepek w kształcie kwadratu postawionego na rogu. Mogą mieć różne wymiary w zależności od zastosowania, jednak zawsze musza wyglądać tak samo w każdym kraju w którym stosuje się . Umieszcza się je na każdym kartonie, każdej palecie, skrzyni drewnianej czy cysternach zawierających materiał niebezpieczny. Oznaczenia w sposób graficzny określają główne zagrożenie które niesie materiał niebezpieczny.


Transport ADR#3- Sposoby przewozu

Trzy podstawowe sposoby transportu materiałów niebezpiecznych.
Sztuki przesyłki rozróżnia to że posiadają swoje opakowania.

Transport ADR#4- Przykłady materiałów niebezpiecznych

Przykładowe materiały niebezpieczne z podziałem na klasy. Wśród materiałów niebezpiecznych są takie o których nigdy nie myślałem że podlegają pod klasyfikację i posiadają swój numer UN.

Transport ADR#5- Wyposażenie ochronne kierowcy chemicznej

chemicznej narażony jest na kontakt z wieloma substancjami chemicznymi. Istotne jest aby posiadał odpowiednie wyposażenie ochronne. Rękawice muszą być odporne na płyny dlatego skórzane stosowane w innych rodzajach transportu się nie nadają. Do kasku ochronnego często wymagany jest pasek podbródkowy a według najnowszych wymagań pasek ten musi mieć czteropunktowe zapięcie chroniące przez zsunięciem się kasku z głowy. Kombinezon pvc prezentowany w filmie jest stosowany jako jednorazowa ochrona. Jeśli chodzi o ubranie ochronne stosuję się ubrania dwuczęściowe lub jednoczęściowe w formie kombinezonu, może się zdarzyć że nadawca towaru wymaga stroju jednoczęściowego i dwuczęściowy nie spełnia w tym przypadku wymogów. Kierowca przed załadunkiem czy rozładunkiem musi się przebrać i przygotować do pracy co wymaga czasu. Przed załadunkiem czy rozładunkiem przechodzi kontrole czy jego wyposażenie spełnia wymagania i czy jest niezniszczone. W razie jakichkolwiek braków kierowca nie zostaje wpuszczony na teren zakładu.

Transport ADR#6 Ciągnik siodłowy do cystern

Właściwie każdy ciągnik siodłowy można zaadoptować do ciągnięcia cystern. W przypadku transportu materiałów niebezpiecznych ciągnik taki nie powinien być wyposażony w retarder emitujący dużo ciepła (elektromagnetyczny) który często jest umieszczony za siodłem przed mostem napędowym. Kompresor który służy do „wypychania” cieczy z cysterny uruchamiany jest na chodzącym silniku na biegu jałowym w zakresie obrotów podanym przez producenta podczas montażu z konkretnym silnikiem. Czerwony pasek czyli dopuszczenie do ruchu odnawia się co rok.

Źródło wideo: gooddriver.pl /youtube.com