Dla wielu kierowców samochodów osobowych czy kamperów zmiana pasa ruchu tuż przed ciężarówką to codzienna praktyka. Niewinne manewry, szybka decyzja, chwila brawury. Ale z kabiny ciężarówki ten sam ruch wygląda jak potencjalna katastrofa.
W Wielkanocny poniedziałek, na jednej z grup dla kierowców zawodowych na Facebook właśnie padło hasło… „sezon na kampery oficjalnie rozpoczęty”
Sam jeszcze kilkanaście lat temu byłem kierowcą wyłącznie samochodu osobowego. Nie zwracałem uwagi na to, jak poruszają się ciężarówki, jak hamują, ile potrzebują miejsca, jakie są ich ograniczenia. Dopiero kiedy sam zostałem kierowcą zawodowym, zrozumiałem, jak ogromnym zagrożeniem są osobówki zajeżdżające drogę ciężarówkom.
Wyprzedzasz i wciskasz się tuż przed maskę tira? Dla ciebie to sekundy, dla kierowcy ciężarówki może to być początek tragedii. A wszystko to przez brak wyobraźni, wiedzy i empatii.
Warto też zrozumieć, że większość współczesnych ciężarówek wyposażona jest w aktywny tempomat, czyli system automatycznego utrzymywania odległości od pojazdu poprzedzającego. W momencie, gdy ktoś nagle wciska się przed maskę tira, system ten natychmiast inicjuje awaryjne hamowanie, którego nie da się przewidzieć ani kontrolować. To często właśnie aktywny tempomat sprawia, że pojazd ważący 40 ton w jednej chwili traci prędkość, co stanowi ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
Ciężarówki mają różne typy naczep:
Jedziesz za silosem? On przewozi produkty sypkie i ma wysoki środek ciężkości. Gwałtowne hamowanie lub szarpnięcie układu kierowniczego może doprowadzić do wywrotki.
Za tobą cysterna? To bomby na kołach. Wystarczy iskra i pół autostrady staje w ogniu. W sieci można znaleźć setki filmów pokazujących, jak tragiczne są takie wypadki.
Jedziesz za plandeką? To naczepy, które przewożą praktycznie wszystko, co nas otacza: meble, AGD, produkty spożywcze, maszyny. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy na pace znajdują się elementy trudne do skutecznego spięcia pasami: rury stalowe, tafle szkła, blacha, bębny kablowe czy duże bloki kamienia do obróbki. W przypadku nagłego hamowania takie ładunki mogą przebić kabinę, zgnieść innych uczestników ruchu, rozsiać zniszczenie na wielu pasach.
Nie zapominajmy o pojazdach z tablicami ADR. Pomarańczowe tablice, te z numerami UN, to ostrzeżenie: przewożony jest materiał niebezpieczny. Ciecze żrące, materiały wybuchowe, gazy pod ciśnieniem. Kolizja z takim pojazdem to nie tylko ryzyko dla kierowcy i pasażerów, ale dla całego otoczenia w promieniu kilkuset metrów.
Dziś, jako kierowcy zawodowi przeglądając sieć, czasem widzimy na forach i grupach internetowych rzucone hasło: „Zaczął się sezon na kampery”. To znaczy tyle, że na drogach coraz częściej pojawiają się kierowcy bez doświadczenia, nieznający zachowania maszyn o wadze 40 ton, wciskają się zbyt blisko, zajeżdżają drogę, hamują bez sensu.
Często kamperami podróżuje cała rodzina. Kierowcy się zmieniają, a jeden z nich często bywa tzw. „weekendowym kierowcą”, bez odpowiedniego obycia z jazdą po autostradzie czy dynamicznym włączaniem się do ruchu. Wiele błędów wynika nie ze złej woli, lecz z braku doświadczenia i wyobraźni. Ale niestety, na drodze nie ma miejsca na naukę metodą prób i błędów.
Nie oceniaj tego artykułu jako przesadzonego. Potraktuj go jako ostrzeżenie. Bo z kabiny ciężarówki życie Twoje, Twojej rodziny i innych na drodze zależy od jednej, dosłownie jednej sekundy Twojej uwagi i wyobraźni.
Masz prawo nie wiedzieć. Ale teraz, kiedy już wiesz – masz też obowiązek uważać.
Udostępnij ten wpis znajomym i rodzinie, zwłaszcza tym, którzy jeżdżą okazjonalnie, planują podróże kamperem lub sporadycznie jeżdżą trasami szybkiego ruchu. Twoja świadomość może uratować komuś życie.
Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.
Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕
Jeśli nie chcesz przegapić kolejne wpisy — zasubskrybuj bloga. Formularz znajdziesz na dole strony.
Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨
Zostaw komentarz