Na mocy projektu ustawy przyjętego przez Bundestag 20 maja br. niemiecka inspekcja drogowa może wykorzystywać system opłat drogowych Toll Collect do kontroli kabotażu, w tym na przykład sprawdzać, po jakich drogach jeździ pojazd i gdzie przekracza granice. Ochronę przed takimi kontrolami zapewnia rozliczanie myta przy użyciu boxów EETS.

„Urządzenia EETS zostały tak zaprojektowane, aby jedynymi danymi, które trafiają do partnera rozliczeń po stronie państwa, były informacje o przejechanych odcinkach dróg płatnych” – tłumaczy Mariusz Derdziak, kierownik sprzedaży DKV Euro Service. „Tym samym BAG nie ma możliwości kontroli wśród użytkowników EETS, gdzie znajdują się ich pojazdy lub kiedy poruszały się poszczególnymi trasami.”

Nowe uprawnienia BAG
Problem ze zbyt dużym, zdaniem przewoźników, nadzorem nad ich działalnością ze strony Federalnej Inspekcji Transportu Drogowego w Niemczech (BAG), pojawił się wraz z publikacją 20.05.2021 r. projektu ustawy „o zmianie przepisów dotyczących opłat drogowych w związku z wprowadzeniem europejskiego elektronicznego systemu poboru myta”. W jej efekcie BAG uzyskał możliwość ściągania różnego typu danych bezpośrednio z Toll Collect, by ukrócić możliwość wykonywania nielegalnych kabotaży. To nowość, ponieważ do tej pory służby niemieckie nie mogły wykorzystywać systemu poboru opłat do innych celów niż kontrola uiszczania opłaty drogowej.

Warto tu nadmienić, że z podobną inicjatywą wyszedł polski ustawodawca przy planowaniu sposobu rozliczania opłat w nowym systemie opłat drogowych e-Toll. Urządzenia dopuszczone do tej pory do obsługi tego systemu – tzw. ZSL (skrót od zewnętrzny system lokalizacji) – mają możliwość wysyłania do Krajowej Administracji Skarbowej informacji o położeniu oraz innych parametrach pojazdu. Podobnie jak w przypadku Niemiec, tutaj także metodą na ochronę danych przewoźnika jest korzystanie z boxów EETS.

Przypomnijmy, że system EETS został powołany zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, aby umożliwić rozliczanie opłat drogowych z wielu krajów przy pomocy tylko jednego urządzenia pokładowego. Dziś obsługuje kilkanaście krajów europejskich, a urządzenia EETS oferowane są w głównej mierze przez wyspecjalizowanych, międzynarodowych operatorów kart paliowych.

Także w niemieckiej ustawie – trudniej z ulgą za gaz
Ustawa Bundestagu z 20 maja br. zapowiada jeszcze jedną ważną zmianę: ograniczenie zwalniania z opłat drogowych Toll Collect aut wykorzystujących CNG. Prawdopodobnie już od 1 października br. z ulgi będą mogły korzystać wyłącznie ciężarówki fabrycznie wyposażone w instalacje pracujące na gazie ziemnym.

To o tyle ważne, że wprowadzenie przez Niemcy kilka lat temu zniżek miało wpływ na strategie firm. Wielu polskich przewoźników postawiło na rozwój floty w oparciu o auta częściowo lub w całości  zasilane gazem. Zmiana uderzy więc w przedsiębiorstwa, które szukając oszczędności, montowały w ciężarówkach napęd biwalentny. „Zapowiedź zmiany przepisów możemy traktować jako ostrzeżenie dla przewoźników, którzy planują dalszą rozbudowę floty w oparciu o różnego typu instalacje wykorzystujące paliwa alternatywne.” – komentuje Mariusz Derdziak.

Informacja prasowa DKV Euro Service Polska