Rażenie światłami to niestety norma na polskich drogach. Tylko kilka procent pojazdów ma je prawidłowo ustawione, a około 10 proc. badanych pojazdów wymaga natychmiastowej naprawy lub wymiany reflektorów – wynika z kontroli przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego i Policję. wykazują również, że w nocy dochodzi do kilkukrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki są znacznie poważniejsze w skutkach.

Dlaczego złe ustawienie świateł jest tak niebezpieczne? – Oślepiony kierowca ma ograniczone pola widzenia nawet do kilku metrów. Po ominięciu kolejnego pojazdu, przez co najmniej kilkadziesiąt sekund będzie widział znacznie gorzej. W konsekwencji złe ustawienie świateł w pojazdach może być tragiczne w skutkach – komentuje Paweł Bahyrycz, Yanosik – Dlatego zaangażowaliśmy się w akcję „Dobre światła”, w czasie której użytkownicy korzystający z aplikacji otrzymają informację o możliwości bezpłatnych badań w pobliskim punkcie Stacji Kontroli Pojazdów. Nasza pokieruje również kierowców do konkretnych placówek biorących udział w kampanii – dodaje.

Akcja będzie odbywała się w trzy pierwsze soboty grudnia: 03.12, 10.12, 17.12 w godzinach pracy poszczególnych Stacji Kontroli Pojazdów. W Warszawie w punkcie na ul. Jagiellońskiej 80 badania będą prowadzane również w dni robocze planowanego okresu (od 03.12 do 17.12), w godz 8.00 – 14.00 a w soboty 7.00 – 15.00. W tym miejscu testy będą wykonywane nowoczesnym analizatorem świateł, który mierzy wiązkę świetlną oraz pokazuje jak reflektor oświetla drogę, a także w jakim stopniu oślepia innych kierowców. Działania policji w uświadamianiu kierowców rozpoczną się tydzień po rozpoczęciu akcji i potrwają do 21 grudnia.

Pełne wyniki pomiarów będa dostępne online na stronie Inicjatywy na rzecz dobrych świateł samochodowych.

Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/

Źródło: yanosik.pl   : pixabay.com



RECENZJE I TESTY KIEROWCY ZAWODOWEGO