W dniu wczorajszym ujawniła długo zapowiadane zmiany dla sektora transportowego tzw. „”.

Przedstawiamy Państwu najważniejsze zmiany i szczegóły Pakietu drogowego:

1) Zasady podlegania kierowców pod Dyrektywę o delegowaniu pracowników

Wystarczy jedynie 3 dni pracy kierowcy w miesiącu lub jedna operacja kabotażowa, aby jego wynagrodzenie wynikało z przepisów kraju przyjmującego.

2) Ułatwienie delegowania oraz zwiększenie liczby kontroli płacy minimalnej

KE planuje ujednolicić system zgłoszenia delegowania w całej poprzez:

  • wprowadzenie odpowiedniej platformy elektronicznej,
  • zniesienie obowiązku posiadania przedstawicielstwa w każdym kraju, do którego pracownik jest delegowany,
  • dopuszczenie przechowywania dokumentacji płacowej jedynie w formie elektronicznej.

Z drugiej jednak strony, KE zamierza wprowadzić konieczność rejestracji przez kierowców za pomocą tachografu momentu przekroczenia granic w celu lepszej kontroli przestrzegania zasad odpowiedniego wynagradzania.

3) Uproszczenie zasad kabotażu, czyli transportu krajowego wykonywanego przez zagranicznych źników

Planowane jest usunięcie limitu operacji kosztem skrócenia ogólnego czasu wykonywania kabotażu do 5 dni (obecnie możliwe są 3 operacje w ciągu tygodnia).

4) Odpoczynki tygodniowe kierowców

Propozycja wprowadza możliwość odbioru przez kierowcę dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd w okresie 4 tygodni, przy zachowaniu obowiązujących zasad rekompensaty. Z drugiej strony, KE chce wprowadzić ogólnoeuropejski zakaz odbioru regularnych odpoczynków tygodniowych (>45h) w kabinie pojazdu pod groźbą surowych kar.

5) Walka z firmami-skrzynkami pocztowymi „Letter-box”

Komisja Europejska będzie wymagała, aby zagraniczna firma, która działa np. w Polsce i zatrudnia polskich pracowników, faktycznie wykonywała działalność w naszym kraju. Aby to osiągnąć planuje się wprowadzić jasne kryteria oceny, w celu maksymalnego ograniczenia tego zjawiska m.in. poprzez wzmocnienie współpracy pomiędzy służbami kontrolnymi.

6) drogowe w UE

Komisja zaproponowała również ujednolicenie platformy poboru opłat za korzystanie z dróg. Nowe rozwiązanie ma być w całości elektroniczne i obejmować ma wszystkie kraje europejskie. Platforma ma zostać połączona z nowymi rozwiązaniami promującymi niskoemisyjne pojazdy, które – w zależności od stopnia ekologiczności – będą korzystać z preferencyjnych stawek opłat za użytkowanie dróg.

7)

KE odkłada na ten moment objęcie obowiązkiem posiadania tachografów pojazdy do 3,5 tony. Planuje jednak inne regulacje dotyczące takich przedsiębiorstw (licencje, obowiązki ubezpieczeniowe).

 

Zmiany zaprezentowane w Pakiecie Drogowym wyznaczają nowy kierunek i będą wdrażane stopniowo. Ich ostateczny kształt poznamy zapewne nie wcześniej, niż za kilkanaście miesięcy.

Źródło: ocrk.pl