Nie ma co ukrywać… jest to ulubiony napój kierowców na pauzie i to bez względu na narodowość.

Mówi się że Polacy pija najwięcej. Nieprawda… po prostu jesteśmy grupą 1/4 całego transportu europejskiego, więc i kierowcy muszą się rzucać w oczy częściej.

Mężczyzni lubią piwo tak samo, jak kobiety torebki. One tego nie zrozumieją, my je również. 🙂
Ostatnio miałem przyjemność odbyć ciekawą rozmowę z człowiekiem który jest mocno związany można by rzec pokoleniowo z produkcją piwa oraz soków.
Odnosząc nawet w dużym stopniu sukcesy na rynku krajowym i nie tylko. Autor i współtwórca kilku czołowych receptur piwa w Polsce.
Niestety więcej nie mogę powiedzieć w tym temacie ze względu na anonimowość tej osoby.

6527962369_1fd293eab3_b
Photo credit: PolandMFA via Foter.com / CC BY-ND

 

Jedno jest pewne że każdy z koncernów powie że to co przeczytacie poniżej jest nieprawdą.
Również przytoczone ewentualnie przeze mnie nazwy marek nie są żadną reklamą a jedynie w pewien sposób docenieniem jakości danego produktu.
Obecnie piwo robione jest przede wszystkim pod kontem wydajności,czyli coraz słabszej jakości… stosowane są zamienniki, enzymy i dąży się do skrócenia procesu produkcji…czyli można zrobić więcej. Kiedyś cykl produkcyjny trwał 14-16 dni. Teraz 5 i mniej… W produkowanych piwach koncernowych nie uświadczymy procesu produkcji jak dawniej.
Proces zamyka się w 5-6 dniach.

Oficjalnie w dużej ilości pokazywany w reklamach chmiel, słód…to bajka, nikt oficjalnie nie przyzna że stosowana jest kukurydza sprowadzana z najdalszych zakątków świata …nie mówiąc już o tak oczywistym fakcie że jest modyfikowana (GMO). Tańsza i również przefermentuje.
I uwaga! Atrakcja numer jeden…
Jeśli rozpływacie się w zachwytach nad złocistym kolorem trunku, to miejcie świadomość, że to barwa uzyskana z… bydlęcej żółci dodawanej do warzenia zamiast chmielu!
Co gorsza sproszkowana żółć bydlęca, która daje kolor i goryczkę jest dodawana w coraz większych ilościach. Kolejnym tematem tabu z nieco innej bajki są piwa w proszku…tak nie przesłyszeliście się…ale to już inna historia.

Obecnie piwo zafermentuje i jest od razu filtrowane. Nie ma zabawy w leżakowanie.
Tankownie mają określoną pojemność, nie można pozwolić sobie na to aby leżakowało i blokowało dalszą produkcję. Trzeba to więc szybko wypchnąc z zakładu.
Filtrowanie przez filtry węglowe daje to że nie ma możliwości aby cokolwiek niekorzystnego przedostało się do gotowego produktu i zabiera poniekąd również wartości smakowe i zapachowe.

To w piwach lokalnych często możemy zaobserwować osad po procesie fermentacji, i nie jest to żaden mankament…tak piwo zostało zrobione.
Jeśli chodzi o browary lokalne, zależnie od technologii jaką dysponują, jest wytwarzany trunek.
W większości przypadków produkcja odbywa się starymi recepturami.
Wbrew pozorom również to co jest najlepsze nie jest wcale drogie.

Sami dojdziemy metodą prób i błędów 😉 co będzie nam najlepiej smakowało i trafi w nasze gusta…np. Namysłów, Raciborskie. To co jest fajne w Raciborskim to że ci co pamietają jak kiedyś trafiało się w piwie na osad…to nie było to coś złego, tak po prostu było robione. Czasem właśnie na taki osad trafimy w Raciborskim. Amber, jest z pomorza ale nie zawsze można go trafić w sklepie. Pinta, typowo smakowe zazwyczaj mocniesze, rozpropagowane…po prostu modne typowo pod smakoszy. Zapewne niejedna osoba miała rozstrój żołądka po typowym piwku „z kija”. W tym przypadku czekają nas wyłącznie pozytywne doznania 🙂
Mimo, że browary regionalne porównując je do wielkich piwnych koncernów produkują „kroplę w morzu piwa”, zyskują coraz większy szacunek w oczach klientów, a co za tym idzie, ich sprzedaż rośnie.

Na polskim rynku piwa, browary regionalne, produkujące piwo tradycyjnymi metodami, mają kilkuprocentowy udział w rynku.

By zyskać przychylność klientów postawiły na jakość, nie na ilość.
Piwo niepasteryzowane, to jedna z podstawowych recept na sukces małych browarów.
Gdzie je kupić?
W małych sklepikach, specjalizujacych się w sprzedaży lokalnych piw których przybywa.
Wujek google oraz znajomi zapewne również pomogą.

beer-199650_1920
Fot. pixabay.com
Niemcy nam chcieli ukraść Kopernika.
Z przywłaszczonego odarto ich blasku,
Chcieli nam dowieść że piwo wynika,
Z ich wynalazku.
Ale w Dytmara pismach zostawiona.
Pamiątka stara, kronikarska, żywa,
Bolesław Wielki przyjmował Ottona…
Kufelkiem piwa.
Władysław Syrokomla (1823-1862), „Napis na kuflu”
Zdjęcie główne Photo credit: Foter.com
Podziel się z innymi kierowcami:

Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.

Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕

Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Cysterny, kontenery liquid, kontenery morskie 20ft, 40ft, spożywcze oraz chemiczne ADR. Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

7 komentarzy

  1. Poznaniak 21 lipca 2017 w 20:04- Odpowiedz

    Eh te piwo w proszku 😉 Pozdrawiamy kierowców silosów 😉

  2. Melanż 23 maja 2017 w 19:34- Odpowiedz

    A zna ktoś dobry sklep w W-wie? Gdzie kupimy takie specjały.

    • Rafał 23 maja 2017 w 21:03- Odpowiedz

      Na wylocie z W-Wy na Mińsk Mazowiecki, na ul. Płowieckiej. Jeden z najlepiej zaopatrzonych sklepików jakie widzialem. Sprzedawca pełna profeska w doradztwie, mają browar z beczki. Świetny sklepik. Tu masz ich konto na fejsie https://web.facebook.com/piwoszalkoholeswiata/

  3. Doris 23 maja 2017 w 19:32- Odpowiedz

    Ja preferuje Pintę 😉

  4. Inka 18 maja 2017 w 10:48- Odpowiedz

    Mój kuzyn pracuje w dużym browarze… potwierdzam. Nikt nie przyzna oficjalnie 🙂 A piwka kupujemy w wyspecjalizowanych sklepach które sprowadzają lokalne wyroby. W Polsce jest naprawdę sporo małych browarków z wyśmienitym złotem 🙂

  5. Adam 22 kwietnia 2017 w 16:38- Odpowiedz

    Natrafiłem kolego właśnie na twój stary wpis. Ja pier**** Mam nadzieję że coś się zmienia bo to jest przerażające z czego koncerny robią piwo. Swoją drogą Skąd masz takie informacje?

    • Rafał 23 kwietnia 2017 w 05:29- Odpowiedz

      Miałem okazję poznać osobę której ojciec jest autorem receptur jednego z najpolularniejszych browarów w kraju. Więcej niestety nie moge nic powiedzieć, sam rozumiesz :). Tylko lokalne piwa. Reszta nic nie warta. Piękne etykiety imitujące dobrą jakość…

Zostaw komentarz