Problem z brakiem płatności jest problemem powszechnym. Jednak wydaje się, że w transporcie kłopot ten jest podwójnie skomplikowany ze względu na specyfikę, jaką charakteryzuje się owa branża. Jednak ustawodawcy wyposażają firmy w pewien oręż, który może pomóc w walce z nieuczciwymi kontrahentami.
Nie wszyscy przedsiębiorcy transportowi zdają sobie sprawę, że ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych nadała wierzycielowi uprawnienie do obciążenia nierzetelnego kontrahenta kwotą 40 euro od każdej nieopłaconej w terminie faktury. Równowartość kwoty 40 euro przysługuje od dłużnika jako rekompensata za koszty odzyskiwania należności.
Przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty za wykonany transport w ustalonym terminie może dochodzić rekompensaty za koszty windykacji o równowartości 40 euro. Naliczanie kwoty 40 euro następuje bez dodatkowego wezwania, i co ważniejszej – nie jest też uzależnione od poniesionych kosztów – wyjaśnia Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.
Uprawnienie to znajduje zastosowanie do transakcji handlowych, których stronami są przedsiębiorcy. Kwota 40 euro przysługuje od każdej, niezapłaconej w terminie faktury.
Jak poprawnie wystawić notę obejmującą powyższą kwotę?
-
Ustalamy, czy roszczenie o zapłatę jest wymagalne (dzień wymagalności to dzień po ustalonym terminie zapłaty). Jeżeli roszczenie jest wymagalne można wystawić kontrahentowi notę na kwotę 40 euro.
-
Następnie należy ustalić właściwy kurs euro. Kurs euro powinien być ustalony według ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie stało się wymagalne. Średni kurs euro z danego dnia znajdziemy na stronach internetowych Narodowego Banku Polskiego.
-
Kwotę 40 euro przeliczamy na złotówki, uwzględniając kurs ustalony według pkt 2.
-
Tak ustaloną kwotę rekompensaty można windykować wraz z niezapłaconą fakturą.
Należy dodać, że z dniem 1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych przewidująca zmiany w ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa przewiduje możliwość dochodzenia rekompensaty za koszty odzyskiwania należności w kwocie nawet wyższej niż 40 euro, tj.:
-
40 euro –gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
-
70 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50000 złotych;
-
100 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych została przyjęta przez parlament i oczekuje na podpis Prezydenta.
Źródło: itd-pip.pl 
Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.
Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕
Jeśli nie chcesz przegapić kolejne wpisy — zasubskrybuj bloga. Formularz znajdziesz na dole strony.
Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨
Zostaw komentarz