Przekroczenie dziennego limitu czasu jazdy o 50% lub tygodniowego o 25% stanowi jedno z najpoważniejszych naruszeń w transporcie drogowym. Takie wykroczenia często prowadzą do poważnych wypadków z udziałem ciężarówek. W związku z tym, unijni ustawodawcy, którzy opracowują nowe przepisy dotyczące transportu drogowego, zwracają szczególną uwagę na kwestie związane z czasem jazdy i odpoczynku kierowców. Jakie inne zmiany przewidują nowe regulacje, które prawdopodobnie wejdą w życie za nieco ponad pół roku?
Niedawno w Dzienniku Unii Europejskiej opublikowano Dyrektywę Komisji (UE) 2024/846, która aktualizuje tabelę naruszeń w transporcie drogowym zawartą w dyrektywie 2006/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. Państwa członkowskie mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów do 14 lutego 2025 roku. Zmiany obejmują między innymi klasyfikację naruszeń dotyczących przekraczania czasu pracy kierowców oraz prawidłowego funkcjonowania i obsługi tachografów.
– Jedną ze zmian w klasyfikacji naruszeń jest dodanie jako bardzo poważnego naruszenia odbieranie tygodniowego odpoczynku w pojeździe. Do tej samej kategorii naruszeń zaklasyfikowano brak organizacji powrotu kierowców do domu lub bazy przewoźnika w kraju siedziby. Z kolei za poważne naruszenie uznano brak pokrycia kosztów zakwaterowania kierowców poza pojazdem – wyjaśnia Mateusz Włoch, ekspert ds. rozwoju i szkoleń, Inelo z Grupy Eurowag.
Więcej punktów za naruszenia związane z tachografami
Manipulowanie urządzeniami do pomiaru czasu pracy kierowców również należy do poważnych wykroczeń, które mogą mieć znaczące konsekwencje. Naruszenia, takie jak instalacja i korzystanie z niehomologowanego tachografu, używanie sfałszowanej lub cudzej karty kierowcy, a także posiadanie w pojeździe urządzeń zakłócających pracę tachografu, są klasyfikowane jako najpoważniejsze. Popełnienie takich wykroczeń może skutkować wdrożeniem procedury weryfikacyjnej dotyczącej dobrej reputacji przewoźnika.
– Według nowych przepisów katalog poważnych naruszeń tachografów został poszerzony o brak wpisu przekroczenia granicy i wpisu kraju rozpoczęcia i zakończenia pracy. Co ciekawe, obowiązujący obecnie w Polsce taryfikator kar klasyfikuje brak dopełnienia tego obowiązku jako bardzo poważne naruszenie. Wprowadzono także obowiązek okazywania zapisów z ostatnich 56 dni poprzedzających kontrolę. Przepis ten zacznie obowiązywać jednak dopiero po 31 grudnia 2024 r. – tłumaczy Mateusz Włoch.
Nowa kategoryzacja naruszeń w ratingu firm transportowych
Każdy przewoźnik drogowy podlega tzw. ratingowi firm transportowych. Służby kontrolne korzystają z zaawansowanego wzoru, który pozwala określić ogólny stopień ryzyka przedsiębiorstwa na podstawie częstotliwości i powagi naruszeń, za które przewoźnik został ukarany w ciągu ostatnich dwóch lat. System ten klasyfikuje przewoźników na cztery kategorie, każda oznaczona innym kolorem:
- Szary – przewoźnicy, wobec których nie przeprowadzano czynności kontrolnych.
- Zielony – firmy, które podczas kontroli zgromadziły od 0 do 100 punktów, uznawane są za podmioty niskiego ryzyka.
- Pomarańczowy – firmy transportowe, które otrzymały od 101 do 200 punktów, klasyfikowane są jako przewoźnicy średniego ryzyka.
- Czerwony – przewoźnicy, którzy zgromadzili ponad 201 punktów, uznawani są za firmy wysokiego ryzyka.
– Dostęp do ratingu przewoźników mają uzyskać służby podczas kontroli drogowych w całej Europie za pośrednictwem systemu ERRU. Z kolei w Polsce system oceny ryzyka firm transportowych już działa. W pierwszej kolejności do przeprowadzania czynności kontrolnych w przedsiębiorstwie typowane są firmy o wysokim poziomie ryzyka. Dane dotyczące ratingu podmiotów do skontrolowania w pierwszej kolejności mogą być udostępniane nie tylko ITD, lecz także policji, straży granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Inspekcji Pracy – zauważa Mateusz Włoch.
Zostaw komentarz