Z roku na rok pogarsza się stan zdrowia polskich kierowców zawodowych. Aż 8 na 10 kierowców cierpi na nadwagę i otyłość.

Z przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach akcji z badaniami wynika, iż stan zdrowia kierowców zawodowych znacząco się pogarsza, co przedstawia ostatni „Raport na temat stanu odżywienia i sposobu żywienia kierowców samochodów ciężarowych”. Dane zgromadzone zostały przez Fundację Truckers Life podczas mobilnych badań Truckers Lab, a opracowane i przeanalizowane przez Koło Naukowe Dietetyków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyniki są alarmujące!




Analiza danych wykazała, że ponad 80% badanych cierpi na nadwagę i otyłość, a u ponad 60% stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Optymizmem nie napawają również wyniki pomiaru ciśnienia krwi. Wskazane nieprawidłowości wiążą się bezpośrednio z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, tym samym mogą doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub innych schorzeń skutkujących nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przede wszystkim sposób żywienia. Zatem w trakcie spotkań z kierowcami zbadano również stan wiedzy dotyczącej prawidłowego odżywiania i dziennego zapotrzebowania na niezbędne wartości odżywcze.

W tym obszarze okazało się, że większość kierowców wykazuje się dostatecznie dobrą wiedzą, która niestety nie idzie w parze z nawykami żywieniowymi w życiu codziennym, a szczególnie w trasie. Najczęściej wskazywane potrawy spożywane przynajmniej kilka razy w tygodniu przez to kiełbasy, parówki, wędliny, potrawy smażone, produkty z białej mąki, słodzone i gazowane napoje. Niepokojący jest fakt niedostatecznego spożycia owoców i warzyw jak również nadmierne spożywanie produktów niekorzystnie wpływających na zdrowie takich jak: fast foody czy napoje energetyczne.




Nieprawidłowo zbilansowana dieta, siedzący tryb pracy i ruch ograniczający się często do załadunku i rozładunku ma niewątpliwie duży wpływ na samopoczucie kierowców. W rezultacie pojawia się senność, uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją co przy wykonywaniu tego typu pracy może stanowić niebezpieczeństwo na drodze.

W odpowiedzi na alarmujące dane jeszcze tego lata rusza kolejna edycji kampanii Truckers Lab. Pod hasłem „ Weź się na warsztat” kolejni kierowcy będą mieli możliwość sprawdzenia stanu swojego zdrowia, co może stać się przyczynkiem do zmian na polu dbałości o swoje życie i zdrowie. Więcej informacji o kampanii na stronie www.truckerslife.eu

Podziel się z innymi kierowcami:

Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.

Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕

Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Cysterny, kontenery liquid, kontenery morskie 20ft, 40ft, spożywcze oraz chemiczne ADR. Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Zostaw komentarz