W minionym tygodniu miałem okazję przetestować nawigację z nieco niższej i przystępnej półki cenowej,  o przekątnej 5″ cali, opartą na mapach z dożywotnią aktualizacją.

Osobiście spotkałem się wielokrotnie z sytuacją, gdy kupowali produkt tylko po to aby wgrać na niego swoje ulubione oprogramowanie.

Korzystając z nawigacji Vordon Truck i map open source, mamy możliwość również wgrania własnego ulubionego oprogramowania np. Igo, TomTom lub Automapę.

Z drugiej strony jak to mówią „darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby”, za samą oryginalną mapę innych producentów softu, bez urządzenia zapłacimy kilkaset złotych. Tutaj otrzymujemy całą europę w cenie urządzenia wraz z takimi funkcjami jak odblokowany system operacyjny, baza fotoradarów, odświeżone oprogramowanie nawigacji które zostało rozszerzone o system kontroli dopuszczalnego nacisku na oś oraz wysokość pojazdu, a na  pokładzie urządzenia mamy wyświetlacz o przekątnej 5 cali, system bluetooth, procesor 800MHz, pamięć RAM 256 MB i pamięć flash 8GB a także gniazdo kart micro SD i USB, transmiter Fm i opcję podpięcia kamery cofania.

Menu jak u większości konkurentów jest dość proste i intuicyjne w obsłudze. to kolejne pozytywne wrażenie. Pamietajmy o tym że są darmowe – tworzone  i uaktualniane między innymi przez społeczność użytowników. Szczegółami wg. mnie przebijając np. Automapę.

Wbudowany odtwarzacz muzyczny obsługuje WMA9, WAV, odtwarzacz video WMV, ASF, AVI, mamy też przegląd plików TXT oraz obrazów w formacie JPG, GIF, BMP, i PNG.

 

Jedno co z pewnością stwierdzę to zdecydowany fakt że „pięciocalówki” stają się coraz mniej popularne, jeśli chodzi o samochody ciężarowe. Jest jednak grupa osób która wybiera właśnie mniejszą przekątną. Nawigację tego typu proponuję zweryfikować wizualnie w sklepie i sprawdzić obsługę menu czy aby na pewno nam odpowiada. Co do moich zastrzeżeń, trasa mogłaby się nieco szybciej wczytywać. Niemniej nie jest źle.

Vordon Truck to stosunkowo niedroga i naprawdę warta polecenia. Dobra jakość i wysokiej klasy mapy. Za nieduże pieniądze otrzymujemy nawigacje która jest porównywalna w znacznym stopniu  z droższymi konkurentami w tym segmencie.

 

Dane techniczne: 
Typ nawigacji: Nawigacja ciężarowa
Sterowanie dotykowe poprzez wyświetlacz
Rodzaj pamięci: Karta pamięci, Flash
Wbudowana pamięć [GB]: 8
Wyświetlacz [cale]: 5
Wyjście słuchawkowe
MiniUSB
Czytnik kart pamięci: MicroSD
Procesor: 800 MHz
Bluetooth:
Kolor obudowy: Czarny

Funkcje dodatkowe: 
Odblokowany system operacyjny
Możliwość podłączenia kamery cofania
Ostrzeżenia o fotoradarach
Nawigacja głosowa
Planowanie trasy
Profile tras dla samochodów ciężarowych
Transmiter FM
Wizualizacja mapy trójwymiarowa

Wyposażenie:
W zestawie:
Nawigacja GPS 5″,
Zasilacz samochodowy
Uchwyt samochodowy na szybę
Rysik
Kabel USB do transmisji z komputerem,
Kompletna instrukcja w języku polskim.
Dożywotnia aktualizacja map
Dostępne języki nawigacji głosowej – Polski

                              

Zainstalowane mapy:
Austria, Albania, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania, Watykan, Łotwa, Dania, Turcja, Andora, Irlandia, Rosja, Kosowo, Liechtenstein