Niesprawnym technicznie pojazdem przewożono prawie 23 tony trujących odpadów niebezpiecznych. zakazano dalszej jazdy. Przewoźnikowi grozi teraz kara pieniężna.

Lubuscy inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli ciężarówkę, którą przewożono blisko 23 tony trujących odpadów niebezpiecznych o kodzie A4100 (UN2811) z Niemiec do Polski. Kontrolę przeprowadzono w środę (23 września 2020 r.) na lubuskim odcinku autostrady A2 w ramach szkolenia inspektorów ruchu drogowego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu.

Podczas kontroli technicznej pojazdu stwierdzono, że rama naczepy jest popękana. Pęknięcia znajdowały się nad pierwszą osią pojazdu z lewej jego strony oraz nad trzecią osią pojazdu z prawej strony. W miejscach pęknięć znajdowały się spawy świadczące o naprawie wcześniejszych takich uszkodzeń.
Dodatkowo na kołach pierwszej osi ciągnika samochodowego stwierdzono nadmierne zużycie i uszkodzenie opon.

Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów, a kierowcy zakazano dalszej jazdy. Ponadto wobec przewoźnika drogowego i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie zostaną wszczęte postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim