Kontrola przebiegła pomyślnie. Inspektorzy oprócz klasycznego i dobrze znanego papierowego druku dokumentu przewozowego CMR sprawdzili także jego elektroniczny odpowiednik w specjalnie do tego celu projektowanym systemie informatycznym pn. „”. Śląscy inspektorzy, w ramach współpracy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Ministerstwem Infrastruktury, oraz liderami projektu z państw nadbałtyckich, tj. Litwy, Łotwy i Estonii, przeprowadzili kontrolę, w trakcie której testowano działanie systemu pozwalającego na weryfikację elektronicznych dokumentów przewozowych w międzynarodowym transporcie drogowym.

W dniu 8 września 2020 r. w godzinach porannych, na autostradzie A1 na wysokości MOP Starcza (okol. Częstochowy) zatrzymano do kontroli zespół pojazdów. Była by to kontrola niczym szczególnym nie wyróżniająca się spośród setek takich kontroli wykonywanych co tydzień, gdyby nie fakt, że przewozowi temu towarzyszył – oprócz papierowego – także elektroniczny dokument przewozowy. W celach testowych nadawca ładunku z terenu śląska, wprowadził do systemu elektronicznego e-CMR cyfrową wersję dokumentu przewozowego. Inspektorzy zweryfikowali działanie systemu pod kątem dostępności takiego zdygitalizowanego dokumentu dla służb kontrolnych. Test przebiegł pomyślnie. Inspektorzy na ekranie monitora ujrzeli ten sam dokument, jaki kierowca posiadał w klasycznej wersji papierowej. Czy to pierwszy krok do stopniowego zmniejszania zużycia papieru w związku z handlową, drogową wymianą towarów?

Przewiduje się, że w perspektywie tylko najbliższych 10 lat wymiana handlowa towarów z zastosowaniem przewozu drogowego w UE wzrośnie o kilkanaście procent. Biorąc pod uwagę fakt, że 99% informacji w przewozach transgranicznych wymieniane jest na papierze, należy czynić starania dla wydajniejszego przetwarzania tych informacji. Cyfryzacja takich dokumentów mogłaby znacznie zwiększyć wydajność transportu i przyczynić się tym samym do sprawnego funkcjonowania europejskiego wspólnego rynku, który dąży do zapewnienia swobodnego przepływu towarów i usług wewnątrz UE.

 

Źródło / Zdjęcia: WITD Katowice