Areszt dla 10 członków zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w okradaniu tirów i zabezpieczenie skradzionego sprzętu elektronicznego o wartości ponad pół miliona złotych – to efekt trwającego od wielu miesięcy śledztwa prowadzonego przez policjantów z CBŚP we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp.
Udział w likwidacji tej grupy mieli również lubuscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.
Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od prawie 2 lat. Przestępcy specjalizowali się w okradaniu tirów i robili to w dość charakterystyczny sposób. Na wytypowanym parkingu ciężarówki były najpierw dokładnie obserwowane, by zyskać pewność, że śpią. Szybkie nacięcia plandeki umożliwiały sprawdzenie, jaki towar jest przewożony. Bezpośrednio po rozpoznaniu następowała kradzież. W kręgu zainteresowań grupy przestępczej Dominika S. był głównie sprzęt elektroniczny, markowe kosmetyki i odzież.

W działania na różnych etapach śledztwa zaangażowanych było łącznie około 200 funkcjonariuszy CBŚP, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Gorzowie Wlkp. oraz z Biura Operacji Antyterrorystycznej Komendy Głównej Policji. W realizacji udział wzięli funkcjonariusze policji: czeskiej, austriackiej i niemieckiej, co wynikało ze wspólnych działań koordynowanych przez Europol. Podczas akcji wsparcia policjantom udzielili także funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim. Specjaliści z zakresu informatyki śledczej oraz obrotu gospodarczego i podatkowego z Działu Realizacji uczestniczyli m.in. w przeszukaniach przeprowadzonych w siedzibach podmiotów gospodarczych, wykorzystując przy tym specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie służące do zabezpieczania dowodów cyfrowych.

Efektem akcji było zatrzymanie 10 podejrzanych. Pierwsze 6 osób zatrzymano w okolicach Skwierzyny podczas rozładunku skradzionego towaru, kolejne 4 osoby w Gorzowie Wlkp. Czynności w sprawie wykonywano również w Poznaniu, w Gliwicach oraz w woj. opolskim. Podczas realizacji przeszukano 30 mieszkań, piwnic, garaży i pomieszczeń gospodarczych użytkowanych przez zatrzymanych. Zabezpieczone zostały dowody oraz towar skradziony z dwóch transportów (kilkaset szt. sprzętów AGD, czy elektronarzędzi ogrodowych) o wartości ponad 500 tys. zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono luksusowe samochody należące do podejrzanych, o łącznej wartości przekraczającej 1,5 mln zł. Śledczy wystąpili o zabezpieczenie części majątku zatrzymanych w wysokości blisko 800 tys. zł. W Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także udziału w licznych kradzieżach na terenie Polski i innych krajów Europy. Na podstawie decyzji Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. już po 48 godzinach od zatrzymania wszyscy trafili na trzy miesiące do aresztu.

Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa   Photo by ssoosay on Foter.com / CC BY