W 2019 r. liczba zarejestrowanych lokalizacji parkingowych na platformie Truck Parking Europe wzrosła o 8% do 36 462. Co piąta lokalizacja parkingowa znajduje się w Niemczech, co sprawia, że Niemcy są krajem największą liczbą lokalizacji parkingowych w Europie.

Jedna na pięć lokalizacji parkingowych dla samochodów ciężarowych w Europie oferuje 20 lub więcej miejsc parkingowych, daje to 7309 parkingów. Liczba lokalizacji, które oferują zarówno , jak i udogodnienia stanowi niewielki ułamek wszystkich zarejestrowanych lokalizacji parkingowych. 512 parkingów można zaliczyć do lokalizacji typu „premium”, które oferują minimum 20 miejsc parkingowych z oświetlaniem, monitoringiem i ogrodzeniem dla bezpieczeństwa oraz toaletą, jako podstawowym udogodnieniem.

17% lokalizacji parkingowych w Europie wyposażonych jest w prysznic. W Niemczech mogą znaleźć prysznic na parkingach w 12% lokalizacji. Liczba parkingów z ogrodzonym wjazdem* jest wyjątkowo niewielka. W całej Europie mniej niż 1 procent wszystkich lokalizacji parkingowych oferuje tę funkcję.

Więcej informacji odnośnie do bezpieczeństwa. W całej Europie 7% parkingów ma zamontowane kamery. W Niemczech odsetek ten wynosi 3,2% (264 lokalizacji), oferując kierowcom parking z kamerami co 2462 km. We Francji odsetek parkingów wyposażonych w monitoring jest niższy i wynosi 2,8%. Ze względu na rozbudowaną sieć dróg krajowych oznacza to, że parking wyposażony w kamery można znaleźć co 8072 km.

Najczęściej oglądany parking dla samochodów ciężarowych w 2019 r.

W tym roku najczęściej oglądaną lokalizacją parkingową dla samochodów ciężarowych na platformie był parking Kuehne+Nagel Contern w Luksemburgu, a zaraz za nim All4Secure C4T Calais we Francji i parking dla samochodów ciężarowych przy lotnisku w Amsterdamie Schiphol.

W 2019 r. znacznie zwiększyła się liczba lokalizacji parkingowych dla samochodów ciężarowych z możliwością rezerwacji miejsca, z 36 do 86 na koniec 2019 r. Umożliwiając kierowcom i firmom transportowym możliwość zarezerwowania miejsca parkingowego w bezpiecznej lokalizacji parkingowej.

Więcej faktów odnośnie do parkingów dla samochodów ciężarowych

  • 20% wszystkich lokalizacji parkingowych w Europie oferuje 20 lub więcej miejsc parkingowych.
  • W Europie 53% wszystkich lokalizacji parkingowych oferuje 5 lub mniej miejsc parkingowych.
  • Tylko 2% europejskich lokalizacji parkingowych jest ogrodzonych.
  • W Niemczech znajduje się największa liczba lokalizacji parkingowych z możliwością rezerwacji w całej Europie (30).
  • W Hiszpanii znajduje się największa liczba lokalizacji parkingowych typu „premium”: 102. Za nią znajdują się Niemcy z 36 lokalizacjami i Włochy z 34. W całej Europie jest 512 lokalizacji tego typu.
  • W Niemczech znajduje się najwięcej lokalizacji parkingowych dla samochodów ciężarowych z toaletą: 2397. Pod względem procentowych Francja ma większe zagęszczenie toalet niż Niemcy.
  • W Belgii jest największe zagęszczenie oświetlenia w Europie, 43% wszystkich lokalizacji parkingowych dla samochodów ciężarowych wyposażonych jest w oświetlenie. Średnia europejska wynosi 28%.

Źródło: