/, Konkurs, Testy i opinie/Trucker’ska lektura w trasie. Ruchome modernizacje. Między Autostradą Wolności a „starą dwójką”

Trucker’ska lektura w trasie. Ruchome modernizacje. Między Autostradą Wolności a „starą dwójką”

Na książkę natrafiłem dzięki portalowi 40ton.net.  . Miedzy Autostradą Wolności a „starą dwójką” jest to wydawnictwo naukowe autorstwa Agaty Stanisz oraz Waldemara Kuligowskiego z IEiAK UAM w Poznaniu (Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu,  Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej).
Prawdę mówiąc nie spodziewałem się że publikacja tego typu może być tak wciągającą i ciekawą lekturą dla zwykłego truck’a. Książkę pomimo naukowego charakteru czyta się z przyjemnością.  Przedstawione w publikacji rozmaite więzi z drogą nr 92, dotyczące życia w pobliżu , prowadzenia biznesu i codziennego użytkowania z pewnością zainteresują niejedną osobę której życie i praca jest powiązana z transportem.

Z książki dowiemy się między innymi o światowej historii autostrad, hitlerowskich planach budowy autostrady A2, jak i polskich, które doczekały się realizacji. Co tak naprawdę oznacza, że jest to autostrada “koncesjonowana”.

Śniadanie w „Nevadzie” przejazd przez „Las Vegas” obiad w „Colorado”…  jeśli wiesz o czym mowa, ta pozycja z pewnością cię zainteresuje.

Trasa 3-K  ku**y, krasnale, koleiny… (to stwierdzenie również pada w publikacji)  jak mówiło swojego czasu wielu kierowców, od Poznania do Słubic to jedna z tych dróg które są przyjazne TIR-owcom. W europie trudno o taką infrastrukturę… Mnóstwo ciekawych historii, interpretacji, cytatów, wyjaśnień i domysłów oraz fotografie, sprawiają że Ruchome modernizacje to wzór naukowego rzemiosła które sprawia że czytelnik styka się z dwoma spojrzeniami na otaczającą rzeczywistość.  Do wydania dołączona jest również płyta CD z pięcioma reportażami.

Książkę można kupić w wielu księgarniach. Cena to około 20-30 pln.

 


  • udostepnij na facebook stronę truckeronroad.com  i otaguj pod wpisem 5 znajomych osób których życie związane jest z transportem
  • tutaj na stronie pod tym postem napisz co najbardziej ci się podobało lub wspominasz z nostalgią przy „starej dwójce”

Dwie pierwsze osoby które poprawnie wykonają zadanie konkursowe otrzymają ode mnie po egzemplarzu książki – Ruchome modernizacje. Miedzy Autostradą Wolności a „starą dwójką” wraz z zamieszczonym autografem autora, oraz trucker’ską smycz na klucze. 

Regulamin konkursu

Opis autorów:

Ruchome modernizacje Agaty Stanisz i Waldemara Kuligowskiego to śmiała i nowatorska próba nakreślenia antropologii polskiej modernizacji. Dwoje autorów przygląda się autostradzie A2 i „starej dwójce” (DK92), drogom łączącym Polskę z Zachodem Europy. Przejście od DK92 do A2 stanowi centralny motyw projektu mającego materialnie zintegrować nasz kraj z Unią, a zarazem przyczynić się do postępu wewnętrznego. Analiza ekonomicznych, społecznych i symbolicznych aspektów tego przejścia ma wymiar uniwersalny, bo pozwala zrekonstruować zasadnicze rysy dominującego w naszym kraju modelu modernizacji. Monografia autostrady A2 to znakomity klucz do uchwycenia źródeł jego sukcesów i porażek w pierwszych kilkunastu latach XXI w. Zderzenie wizji nowoczesności budowanej przez inwestycje infrastrukturalne (drogi, dworce, lotniska, stadiony) z aspiracjami i interesami społecznymi, pozwala zrozumieć dlaczego sukcesy polskiej modernizacji mogą nie kłócić się z realnym doświadczeniem „Polski w ruinie”.

 

„Ruchome modernizacje Agaty Stanisz i Waldemara Kuligowskiego to śmiała i nowatorska próba nakreślenia antropologii polskiej modernizacji. Dwoje autorów przygląda się autostradzie A2 i „starej dwójce” (DK92), drogom łączącym Polskę z Zachodem Europy. Przejście od DK92 do A2 stanowi centralny motyw projektu mającego materialnie zintegrować nasz kraj z Unią, a zarazem przyczynić się do postępu wewnętrznego. Analiza ekonomicznych, społecznych i symbolicznych aspektów tego przejścia ma wymiar uniwersalny bo pozwala zrekonstruować zasadnicze rysy dominującego w naszym kraju modelu modernizacji. Monografia autostrady A2 to znakomity klucz do zrozumienia źródeł jego sukcesów i porażek w pierwszym kilkunastu latach XXI wieku. Zderzenie wizji nowoczesności budowanej przez inwestycje infrastrukturalne (drogi, dworce, lotniska, stadiony) z aspiracjami i interesami społecznymi pozwala zrozumieć dlaczego sukcesy polskiej modernizacji mogą nie kłócić się z realnym doświadczeniem „Polski w ruinie”.
Le Monde diplomatique

 

 

„Niewiele jest w polskiej literaturze z dziedziny nauk społecznych publikacji tak konsekwentnie i uczciwie zatopionych w empirii, z której wyłania się polifonia głosów. To opowieść fascynująca, zniuansowana, wpisująca się w najlepsze wzory naukowego rzemiosła. Rozmach projektu, ale równocześnie pokora i rzetelność badawcza imponują. Bohaterki książki – Autostrada Wolności i tak zwana „stara dwójka”, czyli droga krajowa nr 92 – odsłaniają swoje tajemnice oddziałując na naszą wyobraźnie nie tylko poprzez tekst, ale fotografie i dźwięki. Publikacja ta inauguruje w doskonałym badawczym stylu polskie „”, z pasja i radością. Czyta się jednym tchem. ”
dr hab. Beata Kowalska, Instytut Socjologii UJ

O Autorze:

Rafał
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny spożywcze). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarza
1 Autorzy komentarzy
Patryk Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patryk
Gość
Patryk

Jakiś czas temu natrafiłem na tą książkę całkiem fajnie się czyta. Ogólnie rzecz biorąc jestem naprawdę rzetelna praca naukowa. Ciekawostka dla niejednego kierowcy.