Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że w zaistniałej sytuacji geopolitycznej, nie ma już bezpiecznych miejsc w Europie i należy uważać praktycznie wszędzie. Okazuje się też że jest jednym z bezpieczniejszych krajów. Pomimo zdarzajacych się kradzieży paliwa i towarów, znaczna część kierowców potwierdza że jeśli chodzi o na parkingach, nie jest u nas wcale tak źle, i zdecydowanie lepiej niż na zachodzie.
Postaram się poniżej przedstawić sytuację najbardziej zagrożonych miejsc z własnego doświadczenia oraz kilku kolegów.
Anglia – Kradzieże paliwa.

Belgia– Kradzieże paliwa oraz niszczenie naczep i ładunków przez imigrantów.

Bośnia i Hercegowina oraz Serbia – Parkujemy na granicy lub na firmie…

Czechy – U naszych południowych sąsiadów często dochodzi do kradzieży paliwa i nieprzyjenych sytuacji z wszędobylskimi Romami/Cyganami próbującymi wcisnąć kierowcom różnego rodzaju buble, lub przebrani w robocze stroje niby kierowców, budzą w godzinach wczesno rannych i mówią o awarii auta aby dostać trochę paliwa. Oni też najczęściej próbują okraść kierowców. Ostanio np. w rejonie Brna próbowano zmusić kolegę aby otworzył im drzwi kabiny (prawdopodobnie chciano wyciągnąć kierowcę z kabiny -próba kradzieży). Napastnicy byli natarczywi do tego stopnia że kierowca musiał przerwać pauzę i odjechać. Ale na tym nie koniec… jechali za nim kilkanaście kilometrów, po czym odpóścili. Najbardziej niebezpieczne rejony to parkingi w okolicach Brna oraz Pragi.Francja– jeśli chodzi o Francję to można by powiedzieć że należy uważać w całej południowej części kraju. Najbardziej niebezpieczne miejsca to rejon Calais i Dunkierki na północy kraju gdzie poza kradzieżami paliwa niszczone są naczepy oraz ładunek. Trasa A7 od Lion’u w kierunku południowym do Marsylii oraz A9 od Orange w kierunku Hiszpanii do przejścia granicznego La Jonquera. Na tej trasie najczęściej w europie są okradani . Tutaj też często jest wpuszczany kierowcom gaz do kabin.
Można zabezpieczyć się popularnymi „motylkami” które kupimy poprzez internet. Dedykowane modele do konkretnych marek ciężarówek.
Kolejna opcja to spięcie od drzwi do drzwi pasami. Wtedy lepiej w obu przypadkach jednak uchylić sobie szyberdach…abyśmy w przypadku nieudanej próby kradzieży rano się obudzili…

Hiszpania – Tutaj należy uważać na północnym-wschodzie w rejonie Irun, oraz na większości parkingów. Lepiej parkować na płatnych parkingach. Bardzo często dochodzi do kradzieży ładunków na samym południowym wybrzeżu, a przy autostradzie… paliwa. Granica w rejonie La Jonquera to również jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc tak jak rejon Barcelony i okolic.. Tu parkujemy tylko na strzeżonych parkingach (zona La Jonquera z dużymi sklepami płatnymi strzeżonymi parkingami). Tam też można spokojnie zrobić zakupy. W okolicy są wyspecjalizowane grupy obserwujące kierowców udajacych się do marketów, którzy pozostawili auta w niestrzeżonych miejscach. Podaczas kradzieży kabina kierowcy jest okradana praktycznie ze wszystkiego…

Jadąc z Hiszpanii w kierunku Lion’u, już po stronie Fancuskiej będziemy mieli przy trasie kilka strzeżonych, kamerowanych i ogrodzonych parkingów.

Litwa– temat rzeka… tutaj mamy kilka zaledwie bezpieczych parkinów w rejonie Wilna i Kowna. Pauze najlepiej zrobić w Polsce przed wjazem na teren Litwy.

Łotwa oraz Estonia są to stosunkowo bezpieczne kraje a do kradzieży paliwa dochodzi sporadycznie.

Niemcy – Już nie ma bezpiecznych rejonów, z kradzieżami możemy się liczyć na terenie większości landów.
Ostanie kradzieże o których informowali koledzy w marcu:
A2 pomiędzy Berlinem a Magdeburgiem, kradzież paliwa i wpuszczenie kierowcy gazu do kabiny
A24 kradzież paliwa na kilku autohofach w kierunku Hamburga (w jednym przypadku auto stało obok dystrybutorów pod sklepem)
A1 rejon Kolonii- kradzież paliwa
Najbardziej niebezpieczne miejsca to trasa A12 od Świecka do Berlina, obwodnica Berlina (Berliner Ring) cała A2 w kierunku Dortmundu (kradzieże paliwa oraz ładunków). Trasa A1 w szczególności odcinek na południe od Dortmundu.
Co ciekawe, dotąd na w miarę bezpiecznych i po części chronionych Autohof ‚ach coraz częściej dochodzi do kradzieży paliwa i wpuszczania kierowcom gazu do kabin.

Holandia – coraz częstsze kradzieże paliwa i napady na kierowców (ostanio w rejonie Rotterdamu).

Polska – Kradzieże paliwa. Najbardziej należy uważać w rejonie zachodniej granicy oraz na północnym-wschodzie w okolicach Białegostoku w kierunku Litwy. Również wokół Warszawy (np..okolice Sochaczewa) oraz południwym-zachodzie kraju.

Rumunia oraz Bułgaria – Parkujemy tylko na strzeżonych parkingach.

Słowenia – Tutaj musimy się pilnować parkując na parkingach przy autostradach.

Słowacja – Autostrada Żylina-Bratysława oraz droga od Budapesztu (Węgry) do Polski w kierunku Barwinka.

Szwecja – Na południu kraju już nie jest tak bezpiecznie jak choćby rok temu… zapewne sytuacja będzie się pogarszać… z wiadomych powodów.

Węgry – Umiarkowanie bezpieczne, w miarę spokojnie, im bliżej Rumunii tym gorzej.

Włochy – Cały kraj… Najgorsze miejsca to ring Rzymu (lepiej nie parkować na noc). Neapol oraz Salerno.

Wymienione zostały przeze mnie tylko najniebezpieczniejsze rejony. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe spostrzeżenia odnośnie innych miejsc, proszę o info.

stworzona przy współpracy kilku kolegów. Teoretycznie powinna być na czerwono zaznaczona cała 🙁
Wybraliśmy najniebezpieczniejsze rejony.  Uważajmy wszędzie…oczy dookoła głowy.
Szerokości i tyle samo powrotów co wyjazdów… 🙂