Początek jesieni to czas pory godowej łosi oraz wzmożony okres wędrówek tych zwierząt, częściej niż zwykle możemy spotkać je w pobliżu dróg. Aglomeracje miejskie wydzierają naturalny teren zwierzętom.  Infrastruktura drogowa przecina lasy oraz tereny zielone, co skutkuje tym że spotkają jego mieszkańców.

Ryzyko spotkania z łosiem jest największe w okresie od listopada do marca. To czas, kiedy łosie w poszukiwaniu pokarmu migrują z bagien do lasów, jak również odnotowuje się wzmożoną ilość wypadków drogowych z ich udziałem. Pomimo że jest zwierzęciem dużym (jego waga to przedział 380 – 700 kg u dorosłych osobników, samica jest o około 300 kg lżejsza), poruszającym się wolno, to dość szybko może wtargnąć na drogę, czego sam doświadczyłem ostatnio na DK17 w rejonie Kołbieli. Na szczęście przepisowa prędkość i ostrożność po zmroku pozwoliły zapobiec kolizji.

Poniżej ostatni film z sieci który jest dość popularnym viralem, a przedstawia skutki kolizji łosia z Fordem Focusem na lubelszczyźnie, oraz kilku aut osobowych po spotkaniu z łosiem jak również inne materiały z serwisu YouTube.

 

 

 

 

 

Photo by Florian Gerard on Trend hype / CC BY-ND   Źródło: wikipedia.org