/, Strona Główna, Wideo/Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w Szwecji. Konwój przejechał witany przez Szwedów.

Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w Szwecji. Konwój przejechał witany przez Szwedów.

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia.

Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję).

139 polskich strażaków i 44 samochody pomogą w zwalczaniu pożarów w szwedzkich lasach. W sobotę przejechali przez Szwecję do Bräcke w Jämtland.
Rano przybyli do portu Trelleborg, a wozy strażackie przejechały jako kolumna przez Szwecję eskortowane przez wojsko.

W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).

Polscy Strażacy spędzili noc w Uppsala Garrison, zanim dotarli do Jämtland w niedziele.

W Szwedzkich mediach oraz w serwisie Youtube pojawiło się mnóstwo filmów z przejazdu Polskiego konwoju oraz pozytywne komentarze. Od znajomych w Szwecji otrzymałem informację że wczoraj wieczorem dotarli do miejsc pożarów pokonując ponad 1100 km, natomiast tak pozytywne powitanie było na całej trasie przejazdu.

Wcześniej pomoc pochodziła z Danii, Niemiec, Francji, Włoch, Litwy i Norwegii.

Foto: straz.gov.pl   Źródło: www.svt.se     mswia.gov.pl
Od |2018-07-23T03:33:04+01:00Lipiec 23rd, 2018|Kategorie:|Tagi: , , , , , , , , , |1 komentarz

O Autorze:

Rafał Pijanowski
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny / kontenery spożywcze oraz chemiczne ADR). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarza
0 Autorzy komentarzy
Karol Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol
Gość
Karol

Byłem na trasie, akturat w czasie pauzy… Szwedzi ostatnio ogólnie zmienili zdanie na temat Polski i to bardzo. Podczas przejazdu konwoju byłem mocno zdziwiony ilością witających szwedów…