Jak się okazuje wielu kierowców wciąż jest zdziwionych kontrolami w Danii podczas wieczornych pauz na przy autostradowych parkingach.

Jak wiadomo od 1 lipca 2018, zwiększone zostały kary za parkowanie w niedozwolonym miejscu lub przy pasie wyjazdowym na autostradę i zjazdowym na parking. Wynoszą one odpowienio 2000 DKK (około 1150 PLN) oraz 3000 DKK (około 1730 PLN).

Wzdłuż parkingów samochodami osobowymi jeżdżą służby PNord (Parkeringskontrol Nord) i informują kierowców o konieczności przestawienia auta ciężarowego, co często jest jednoznaczne z przegięciem tacho. W razie odmowy jest wzywana policja.
Na prośbę kilku kierowców zapytałem obsługę PNord o szczegóły kontroli.

Aby uniknąć mandatu lub przekroczenia czasu pracy starajmy się:

nie parkować na miejscach dla autobusów

nie parkować na miejscach dla samochodów osobowych

nie przekraczać okresu parkowania powyżej 25 h 

-jeśli brak jest miejsca w rajkach, parkujmy z przodu ciężarówek, parkując na tyłach będziemy zmuszeni do przestawienia auta lub odjazdu na kolejny parking. Jeśli staniemy od strony czołowej, chcący opuścić parking mogą zawsze wyłamać się do tyłu, nie blokujemy również wtedy wolnych linii dla wjeżdżających na parking ciężarówek.  Dodatkowo obsługa PNord robi zdjęcia rejestracji samochodów. Tak że z pauzą przy kontroli nie oszukamy, a możemy spodziewać się mandatu.

Jak mnie poinformowano, kontrole PNord będą jeszcze prowadzone przez 3 kolejne miesiące. Dyrekcja Dróg odpowiada za kontrolę parkowania do dnia 1 stycznia 2019, następnie kontrole przejmie Duńska Agencji Transportu.

Photo by Lav Ulv on Foter.com / CC BY