• 10 lipca 2020 r. berliński sąd skazał 5 osób oskarżonych o udział w międzynarodowym gangu, który w latach 2013-2018 wprowadził do obrotu na terenie Polski co najmniej 180 mln litrów nielegalnego paliwa z Niemiec.
  • Oskarżeni usłyszeli wyroki od 2,5 do 8,5 lat pozbawienia wolności.
  • Grupa przestępcza została rozbita dzięki współpracy łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej () oraz Celnego Urzędu Śledczego Berlin-Brandenburgia, działających pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie oraz prokuratury niemieckiej.

Pierwsze wątki sprawy sięgają 2016 r., na trop międzynarodowego związku przestępczego wpadli w 2017 r. funkcjonariusze z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego. Ustalili, że na terytorium Polski jest przywożony z Niemiec olej opałowy, który po nielegalnym odbarwieniu trafia na stacje paliwowe jako olej napędowy.

W wyniku nawiązanej w lutym 2018 r. współpracy między Łódzkim Urzędem Celno-Skarbowym, a Celnym Urzędem Śledczym Berlin-Brandenburgia powołano międzynarodową grupę operacyjno-śledczą. Okazało się, że międzynarodowa grupa przestępcza w latach 2013-2018 wprowadziła łącznie do obrotu na terenie RP co najmniej 180 mln litrów nielegalnego paliwa z Niemiec. Starty podatkowe wyniosły ok. 100 mln euro.

W skład grupy wchodziły osoby narodowości polskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej.

Grupę rozbito w marcu 2019 r,, w trakcie skoordynowanych działań na terenie Polski i Niemiec. W Polsce zatrzymano wówczas 6 przestępców, w tym organizatora i kierującego krajowym odłamem grupy – Artura K., znanego w latach 90-tych jako jednego z „baronów paliwowych”. Polski odłam grupy mógł wprowadzić do obrotu co najmniej 41 mln litrów nielegalnego paliwa z Niemiec. Skalę strat Skarbu Państwa z tytułu działalności grupy Artura K. oszacowano po stronie polskiej na co najmniej 108 milionów zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT.

Kolejne uderzenia w mafię paliwową miały miejsce w listopadzie ubiegłego roku i na początku stycznia 2020 r., gdy na terenie Polski zatrzymano kolejne osoby zaangażowane w nielegalną działalność.

Po stronie polskiej zatrzymano dotychczas 30 osób, a 16 z nich tymczasowo aresztowano. Zajęliśmy gotówkę i mienie, które należało do sprawców o wartości przekraczającej 20 mln zł.

Surowe wyroki wobec sprawców w Niemczech były możliwe dzięki współpracy polskich i niemieckich organów ścigania, która umożliwiła zebranie materiału dowodowego.

 

Więcej o sprawie poniżej:

Źródło: Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa   Foto poglądowe: Krajowa Administracja Skarbowa