Roaming satelitarny - na statkach

Chodzi o realizowanie usług telekomunikacyjnych za pośrednictwem łączy satelitarnych. Często ruch mobilny obsługuje norweski operator Telenor. Dotyczy to nawet promów płynących do Szwecji, która w przeciwieństwie do Norwegii jest krajem wspólnoty Unii Europejskiej. Ostatnio jeden z kierowców płynacy promem z Playmouth (Anglia) do Roscoff (Francja) nie wyłączył telefonu, co spowodowało połączenie się smartfona z siecią obsługiwaną na promie. Korzystał z taryfy krajowego operatora która oferowała internet w roamingu 4 GB w Unii oraz 6 GB w kraju, tym samym telefon nie był zablokowany przed roamingiem zagranicznym. Urządzenie było aktywne zaledwie 2 minuty, ale to wystarczyło do naliczenia opłat. Pamiętajmy o tym że na naszych smartfonach jest kilkanaście aplikacji zainstalowanych fabrycznie które pobierają same aktualizacje w tle bez informacji dla użytkownika. Telefon pobrał około 6,5 MB (megabajta) danych. Dla nie zorientowanych to tylko tyle ile ma przeciętny utwór mp3 ściągnięty z sieci. Cennik operatora z którego siecią połączył się wspomniany telefon to około 3,66 pln za 100 kb (kilobajtów). Na rachunku miesięcznym który otrzymał zaś kierowca była to już niemała kwota 260 pln. Promy pływające do Szwecji z Polski to ceny w granicach 5 pln za sms/mms oraz około 15 pln za minutę połączenia.

Jeżeli z uwagi na nieodpowiednie ustawienia telefonu (w szczególności np. nie posiada opcji wyłączenia automatycznego przełączania do sieci satelitarnej lub w instrukcji obsługi nie było odpowiedniej informacji w tym zakresie) abonent naraził się na nieprzewidziane, wysokie koszty, może złożyć reklamację do producenta lub sprzedawcy telefonu.

Poniżej podałem link w którym przeczytacie takie … że siedziba operatora sieci satelitarnej Thuraya, z którym współpracuje sieć Plus, Orange, T-Mobile oraz Play, znajduje się w Dubaju oraz kilka innych przydatnych informacji.

http://www.cik.uke.gov.pl/telefon-stacjonarny/jak-mog-skorzysta-z-usug-telekomunikacyjnych-na-promiew-samolocie

Również bardzo ciekawy link do strony UKE gdzie opisano bardzo ciekawą i coraz częściej spotykaną sytuację w naszym kraju, mianowicie telefony z egzotycznych krajów. Numery te często bardzo przypominają nasze „komórkowe” a oddzwaniając możemy otrzymać gigiantyczny rachunek od operatora. Link poniżej.

https://www.uke.gov.pl/wakacje-co-musimy-wiedziec-o-czym-pamietac-19983