Wielu z nas, organizuje sobie czas wolny podczas pauz w różny sposób. Długie spacery, bieganie, jazda na rowerze czy rolkach to niektóre z popularniejszych form aktywnego wypoczynku kierowców zawodowych jak również busiarzy.

Ostatnio powraca do łask i dzięki mediom społecznościowym staje się coraz popularniejsza kalistenika, czyli trening siłowy opierający się na ćwiczeniach z własną masą ciała. Aby ćwiczenia kalisteniczne były efektywne, należy zadbać o prawidłową technikę i optymalną częstotliwość ich wykonywania. Ustalenie właściwego planu treningowego to pierwszy krok do sukcesu.

Któż nie słyszał o Gladiatorach, nie wielu jednak wie, że swoją tężyznę fizyczną i siłę zawdzięczają kalistenice, podczas ćwiczeń wykorzystywali oni masę własnego ciała.

Słowo „kalistenika” pochodzi z greki i znaczy tyle co „piękno i siła” (stgr. καλὸς σθένος, 'kallos sthenos’). Warto wiedzieć, że kalistenika była podstawową formą ćwiczeń wykorzystywanych przez starożytnych Greków i Rzymian, szeroko rozpowszechnioną także w kolejnych wiekach – na kalistenice opierały się między innymi ćwiczenia średniowiecznych kandydatów na rycerzy czy metody szkoleniowe w armii Bliskiego Wschodu.

Kres popularności kalisteniki położyła coraz większa popularność ćwiczeń w siłowniach w drugiej połowie XX wieku. Obecnie trening kalisteniczny wraca do łask, głównie za sprawą mody na street workout – ćwiczeń w przestrzeni miejskiej.

Wiele ciekawych i pomocnych informacji znajdziecie na stronie wformie24.poradnikzdrowie.pl

Spis treści

  1. Kalistenika – co to jest?
  2. Kalistenika – ćwiczenia podstawowe
  3. Kalistenika – plan treningowy dla początkujących
  4. Kalistenika – prawidłowa technika
  5. Kalistenika a dieta
  6. Kalistenika – jak zacząć?
  7. Kalistenika – gdzie ćwiczyć?

Wystarczy tylko 6 ćwiczeń kalistenicznych, aby skutecznie wzmocnić i wyrzeźbić wszystkie partie ciała. Zestaw ten nazywany jest „Wielką szóstką” i został opracowany przez Paula Wade’a, autora książki „Skazany na trening”. Składa się z:

Każde z ćwiczeń ma kilka wariantów trudności. Im większy poziom sprawności, tym trudniejsza technika wykonywania ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać kalistenikę, zacznij od najprostszych, opisanych poniżej wariantów.

Mnóstwo informacji w tym temacie znajdziecie również w serwisie YouTube

Alternatywa dla pozostałych kierowców: Spacer i Zwiedzanie

Dla kierowców, którzy nie są entuzjastami intensywnych ćwiczeń, idealną alternatywą jest spacerowanie i zwiedzanie okolicy, w której zaparkowali ciężarówkę. Regularne spacery przynoszą liczne korzyści zdrowotne, takie jak poprawa krążenia, redukcja stresu oraz poprawa samopoczucia.

Propozycje Spacerów

  • Odkrywanie lokalnych atrakcji – Wiele miejsc oferuje interesujące miejsca do zwiedzenia, od zabytków po parki.
  • Ścieżki spacerowe – Wiele obszarów ma dobrze oznakowane ścieżki spacerowe, które są idealne na krótkie wycieczki.

Interaktywna Mapa z Propozycjami Zwiedzania

Aby ułatwić planowanie, zapraszam do odwiedzenia mojego artykułu, w którym zapraszam do Facebook grupy w której zawodowi kierowcy zamieszczają pinezki na spersonalizowanej mapie, gdzie można zwiedzić ciekawą okolicę podczas weekendowej pauzy. Zwiedzanie w trasie: Kierowcy ciężarówek na pauzie.

Podziel się z innymi kierowcami:

Podobają Ci się publikowane treści? Możesz mnie wesprzeć stawiając kawę ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to