Na początek warto wspomnieć że jeżeli w naszą pierwszą trasę za granicę wyruszamy do przyuczenia w podwójnej obsadzie, podstawową i najważniejszą rzeczą jest skontaktowanie się z kierowcą który będzie nas szkolił i przekaże nam najważniejsze wskazówki,  co realnie potrzebujemy zabrać do ciężarówki, abyśmy się obaj pomieścili w aucie z wszystkimi naszymi bagażami.

Kiedy ruszamy w swoją pierwszą trasę samemu czy to na skoczka czy otrzymując już „swoje” auto, metodą prób i błędów sami z czasem zobaczymy co nam będzie potrzebne, a co nie. Praktycznie prawie zawsze jeśli sobie nie zanotujemy, zdarzy man się zapomnieć coś zabrać w drogę.

Gdy mamy swoje auto, możemy spakować co zechcemy, jeśli uważamy że będzie potrzebne. W końcu ciężarówka na długie tygodnie to nasz „drugi dom” w którym spędzamy większość każdego miesiąca.
Starajmy się dużo gotować choć nie zawsze się da. Bierzmy „słoiczki” i weki z domu – szybko i smaczne…wystarczy tylko podgrzać.
Do wyjazdu pakujemy to co w życiu codziennym dla Nas to podstawa egzystencji a resztę dobieramy wyruszjąc w następne trasy. Jedzenia bierzemy jak najwięcej, jednak takiego, które się nie psuje.
Poniżej propozycje o których sami zadecydujemy co będzie nam potrzebne:

  • woda w butelkach 5 L minimum 4 szt. woda niegazowana 1,5 L w zgrzewce, napoje gazowane (jak musisz i lubisz) „Za miedzą” woda jest droga.
  • butla gazowa 2 kg z palnikiem, zapalniczka.
  • czajnik gazowy lub 12-24V, garnek z pokrywką (nieduży ale szerszy i głębszy aby podgrzać zupę i makaron ugotować).
  • kubek + kubek niekapek do picia kawy w czasie jazdy,
  • talerz np. szersza i głębsza miseczka wtedy masz 2w1.
  • pieprzniczka, solniczka, herbata, kawa, cukier, olej, deska do krojenia, sztućce, otwieracz do konserw,
  • plastikowa tacka (do przygotowania jedzenia i by nie kruszyć w aucie).
  • chleb razowy, krojony itp (świeży i długo wytrzyma) bułki szybko schną. Możesz też mrozić chleb przed wyjazdem.
  • śpiwór na suwak, poduszka, koc, prześcieradło frotte z gumką 90×200.
  • bielizna na zmianę,. bluzy, spodnie, obuwie.
  • okulary przeciwsłoneczne.
  • karta EKUZ
  • jak jest lodówka w aucie (sery,jogurty,mleko,wędliny, owoce) to co lubisz.
  • trochę słodyczy np. batony, krakersy.
  • konserwy które są smaczne, makaron durum, ryż, kasze, sosy w słoikach. (ogólnie suchy prowiant na szybkie przygotowanie i sytuacje awaryjne).
  • zupki chińskie popularnie zwane przez kierowców ADR’y – tylko kilka sztuk na „czarną godzinę”. Ja ostatnio zupki zamieniłem na najzwyklejsze płatki owsiane lub płatki owsiane z suszonymi owocami instant.
  • gotówka ( w euro) na nie planowane wydatki np 50/100 euro.
  • kilka 4 paków piwa. Nawet jak nie pijesz na pauzie, przyda się gdy będzie potrzebna ci pomoc innego kierowcy. Podziękowanie „w procentach” zawsze mile widziane, bez względu na narodowość
  • mydło (z mydelniczką) szampon, ręcznik, kosmetyki, lusterko (ogólnie na większości stacji przy autostradach masz dobre i czyste prysznice w PL i EU, ceny w PL od 5- 15 PLN w EU od 2 euro do 5 euro.) W Austrii na ASFINAG są prysznice automaty za 1 euro.
  • pasta do zębów, szczoteczka.
  • nawilżane chusteczki dla niemowląt do wytarcia szybko zabrudzonych dłoni
  • płyn do naczyń, gąbka / zmywak, ściereczka, ręczniki papierowe w roli
  • podstawowe lekarstwa (temperatura, gardło, biegunka, ból zęba, woda utleniona, plaster opatrunkowy, na uspokojenie)
    temperatura (polopiryna S, aspiryna, gripex) gardło (chrypex, ACC Optima-tabletki musujące na odksztuszanie, syrop sosnowy) biegunka (stoperan, lub coca cola+chipsy) ból zęba (nurofen forte, antidol 15) na uspokojenie (Validol, magnezin 500mg, melisa do picia-Herbapol Lublin, tabletki z potasem).
  • klapki pod prysznic (dobre są firmy Lemigo) ja grzyby lubię zbierać tylko w lesie  (dobry spray do stóp np. Nivelazione w aptece)
  • nieduża torba sportowa na wypad pod prysznic (aby pomieścić kosmetyki, ręcznik i odzież na zmianę)
  • nawigacja, dobry atlas samochodowy europy (w trasie np. we Francji warto zaopatrzyć się w bardzo dobry atlas Michelin który kupimy przy autostradach na stacjach paliw) oraz bardzo dobre rozkładane mapy laminowane polskiej firmy (comfort! map)
  • laptop, przetwornica, ładowarka samochodowa do telefonu i laptopa, rozgałęziacze do ładowarek, uchwyt do telefonu, latarka (pamiętaj zawsze musisz liczyć na siebie)
  • kanister na wodę z kranikiem 10 L (do mycia naczyń i rąk) większy jest niewygodny a 10 L napełnisz na większości parkingów i stacji paliw
    Przy autostradach w Niemczech masz sklepy Penny, Lidl i Aldik gdzie niedrogo zrobisz zakupy (zawsze sprawdzaj przed zakupami bo nie w każdym zapłacisz kartą-masz nalepki informacyjne na drzwiach sklepowych). Kupuj też chemię domową w Niemczech, ceny podobne jak w PL-różnica w jakości…kosmos. Np. Płyny, proszki, krem Nivea, kosmetyki.
  • kamizelka odblaskowa + kask + buty z noskami metalowymi, rękawice robocze Nitryl lub zwykłe (oczywiście leży to po stronie pracodawcy).
  • dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta ADR, karta kierowcy
  • lista z numerami telefonów do polskich ambasad (wybierasz w wyszukiwarce kraje które cię interesują i spisujesz namiary)
    znajdziesz je na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polskie-przedstawicielstwa-na-swiecie
  • notes do notowania, długopis (czas pracy, wydatki w trasie, koordynaty/współrzędne miejsc/parkingów… kierowca uczy się całe życie)
  • to co lubisz robić w czasie wolnym, a więc książki, czasopisma jeśli lubisz czytać, dysk z filmami jak lubisz oglądać, wielu kierowców wykupuje również pakiety typu HBOGo, Netflix itp. Logując się na konto możemy ogladać fimy zarówno na smartfonie (po pobraniu aplikacji) jak i na laptopie po zalogowaniu do konta.

Chciałbym również wspomnieć jak ja znacznie zredukowałem koszty wyżywienia w trasie, a informacja z pewnością przyda się kierowcom u których przygotowanie do wyjazdu jedzenia to za każdym razem czasochłonny rytuał całej rodziny…

W moim przypadku zakupiłem chodziarko – zamrażarkę kompresorową firmy Indel B. Tak to ta sama firma której części znajdziemy w lodówkach w naszych samochodach ciężarowych. Przedział temperaturowy od -22 do +18.

Lodówka wprawdzie nie jest tania ale zwraca się z nawiązką już po kilku miesiącach. Info o niej zamieściłem jakiś czas temu tutaj >>> https://truckeronroad.com/kierowca-w-miedzynarodowce-dobra-lodowka-chlodziarka-do-samochodu-w-trase/

Wybierając sobie małe zamykane pudełko plastikowe w kształcie cegiełki określiłem wielkość posiłku. W zależności od was (żona, lub domownicy) przygotowując posiłki zawsze jedną cegiełkę pakują do zamrażarki. Po zamrożeniu luzem wyjmujemy cegiełkę z pudełka i wkładamy ponownie posiłek do zamrażarki ale już tylko zawinięty w folię śniadaniową lub papier (wedle uznania). Dobrze dobrane pudełko do zamrożenia czy to zupy czy innych dań, sprawia że po ułożeniu w zamrażarce, mamy 3 gorące posiłki dziennie które spokojnie wystarczą nam w trasę w systemie 2 / 1.

Co najważniejsze my wyruszając w kolejną trasę mamy do wyboru wiele różnych smacznych mrożonych potraw, a nasza rodzina nie musi specjalnie „stać przy garach” i gotować posiłki w trasę. Proste prawda? Już o oszczędności czasu dla każdego z nas nie wspominając. Warto mieć w takiej sytuacji w trasie garnek do gotowania na parze, takie schabowe z ziemniaczkami czy naleśniki smakują wyśmienicie jak by były przygotowane przed chwilą w domu i to w dodatku zdrowo i bez smażenia 🙂 W trasie pozostaje nam tylko kupno świeżych warzyw do sałatek. Podczas gdy inni kierowcy poświęcają mnóstwo czasu na przygotowanie posiłku w czasie pauzy, my jesteśmy w stanie przygotować pyszny obiad w 10-15 minut.

Ciekawą alternatywą którą warto wziąć pod uwagę jest również zakup urządzenia do próżniowego pakowania żywności. Ta opcja ma również obecnie wielu zwolenników wśród kierowców zawodowych.

Na koniec kilka ciekawostek:

Lubisz ćwiczyć? Zerknij tutaj >>> Zdrowy kierowca. Kalistenika – aktywność fizyczna i ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała bez siłowni i sprzętu.

Kilka ciekawostek dla fanów rowerowych wypadów >>> Z rowerem w trasie… Kierowca w międzynarodówce.

Coś dla osób lubiących spędzać pauzę weekendową w plenerze >>> Zwiedzanie w trasie – Kierowcy ciężarówek na pauzie.

Internet bez limitu w Niemczech >>> FREENET FUNK. Czyli internet bez limitu transferu danych na terenie Niemiec.

Trochę info na temat bezpieczeństwa w trasie >>> Mapa kradzieży i napadów na kierowców w Europie.

Uczymy się podstawowych zwrotów dla kierowcy + fonetyka w 6 językach >>> Podstawowe zwroty językowe dla kierowcy zawodowego. Wymowa fonetyczna. Język angielski.

Zakupy w trasie – kilka podpowiedzi >>> Zakupy w trasie. Kierowca w międzynarodówce.

Aplikacje na smarfon dla kierowcy zawodowego >>> Aplikacje mobilne dla kierowców zawodowych na Android oraz iOS iPhone Apple.

Życzę wszystkim szerokości oraz przyczepności oraz tyle samo powrotów co wyjazdów.  Wszystko na spokojnie…pośpiech jest naszym wrogiem. I oczy dookoła głowy.

Podziel się z innymi kierowcami:

Kabina, kawa i coś, co oderwie myśli od tachografu – jeśli tu zaglądasz, to wiesz, o co chodzi.

Masz ochotę dorzucić się na kawę za ten wpis albo po prostu doceniasz to, co robię? Będzie mi miło – w trasie każda kawa smakuje lepiej 😉☕

Jeśli nie chcesz przegapić kolejne wpisy — zasubskrybuj bloga. Formularz znajdziesz na dole strony.

Szerokości, przyczepności i spokojnych kilometrów! 🚛💨

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Cysterny, kontenery liquid, kontenery morskie 20ft, 40ft, spożywcze oraz chemiczne ADR. Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

2 komentarze

  1. Grzegorz 10 stycznia 2024 w 20:16- Odpowiedz

    Bardzo pomocny wpis! Super świetna robota!

  2. Dawid 7 stycznia 2024 w 18:53- Odpowiedz

    Dobrze napisane ,niby jeżdżę kilka lat ale fajnie coś „podpatrzyć „jak inni się pakują w trasę”

Zostaw komentarz