/, Strona Główna, Testy i opinie/ADR Tool 2019 Dangerous Goods – aplikacja mobilna o towarach niebezpiecznych. Kolejna odsłona bardzo dobrej aplikacji na smartfony.

ADR Tool 2019 Dangerous Goods – aplikacja mobilna o towarach niebezpiecznych. Kolejna odsłona bardzo dobrej aplikacji na smartfony.

to już trzecia edycja bardzo popularnej w Europie i cenionej na całym świecie aplikacji mobilnej o towarach niebezpiecznych , dostępnej w Google Play (system operacyjny ). Udoskonalona, z nowymi funkcjami, przewyższająca poprzednią wersję (ADR Tool 2017 free), która, dla przypomnienia, została pobrana ponad 50.000 razy, w ponad 150 krajach świata, notując bardzo dobre oceny, komentarze i rekomendacje od użytkowników m.in. kierowców zawodowych, spedytorów czy doradców DGSA z całego świata.

Komu apka może pomóc?

Użytkownikami aplikacji są głównie specjaliści z branży TSL ( zawodowi, spedytorzy, dyspozytorzy, specjaliści ds. obsługi klienta, sprzedaży, pracownicy magazynu), ale też doradcy ADR (DGSA), pracownicy służb celnych, kontrolnych, ratowniczych, auditorzy czy wykładowcy.

Jako że interfejs aplikacji został przetłumaczony na 26 języków (ciekawostka – w tym np. język tajski) oraz zawiera Prawidłowe Nazwy Przewozowe w 23 językach europejskich (wersja premium), a przepisy szczególne w 16 językach (wersja premium), aplikacja jest istotną przewagą konkurencyjną oraz doskonałą pomocą dla firm np. zatrudniających kierowców z różnych krajów, operatorów logistycznych z oddziałami w wielu krajach europejskich czy firm przewozowych o zasięgu europejskim.

Jakie korzyści dla użytkownika?

Aplikacja w prosty i szybki sposób daje możliwość identyfikacji towaru niebezpiecznego po numerze UN (nr UN), Prawidłowej Nazwie Przewozowej (PNP) czy numerze rozpoznawczym zagrożenia (kod Kemlera), przedstawia podstawowe informacje o towarze niebezpiecznym z Tabeli A Umowy ADR, także w formie zinterpretowanej, prezentując wyniki na czterech dedykowanych ekranach informacyjnych w zależności od potrzeb użytkownika (typy ekranów: Tabela A, Uproszczony, Kierowca, Incydent).

Użytkownik jest w stanie w bardzo łatwy i intuicyjny sposób sprawdzić czy na pojeździe np. z załadowanymi dwudziestoma towarami niebezpiecznymi w określonych ilościach, muszą być otwarte tablice barwy pomarańczowej (aplikacja wyliczy ilość punktów dla Nr UN oraz zsumuje ilości oraz punkty per każdą kategorię transportową), jakie jest wymagane ogólne i indywidualne wyposażenie (w tym gaśnice) czy towar niebezpieczny jest towarem dużego ryzyka, jakie ma właściwości niebezpieczne czy stan skupienia (ciecz, ciało stałe, gaz), a nawet zapoznać się ze źródłowymi przepisami szczególnymi, CV, S, V dotyczącymi danego towaru niebezpiecznego (w wersji premium w 16 językach europejskich).

Aplikacja przedstawia w przejrzysty sposób interpretację przewozu przez tunele (również przez Eurotunel), informacje potrzebne do stosowania wyłączenia wg 1.1.3.6 ADR (ilości załadowane na jednostkę transportową) jak również wyłączeń LQ i EQ, czy też wskazuje limity dla towarów niebezpiecznych dużego ryzyka i wiele innych.

Jak apka pomaga w codziennej pracy?

Aplikacja może być pomocna przy wystawianiu dokumentu przewozowego (np. CMR), gdyż prezentuje Prawidłowe Nazwy Przewozowe oraz nazwy opakowań w 23 językach europejskich (wersja premium), lub zweryfikowaniu czy podstawowe zapisy na dokumencie przewozowym są prawidłowe. Umożliwia także pobranie wprost ze strony UNECE i zachowanie na urządzeniu mobilnym użytkownika pisemnej instrukcji dla kierowcy w jednym z 25 języków jak również wyeksportowanie listy ładunkowej do pliku csv lub excela (w celu łatwego gromadzenia danych o przewiezionych towarach niebezpiecznych niezbędnych do sporządzenia sprawozdania ADR).

Wielojęzykowość aplikacji (MENU apki oraz Nazwy Przewozowe) może pełnić również funkcję swoistego tłumacza, umożliwiając i ułatwiając użytkownikowi bezpośrednią komunikację za granicą np. z kierowcą, spedytorem, załadowcą czy nawet ze służbami kontrolnymi, poprzez np. pokazanie informacji w wybranym języku na ekranie swojego urządzenia.

Korzystając z aplikacji, użytkownik ma natychmiastowy dostęp do podstawowych informacji ADR na swoim urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet), offline, w każdym miejscu i czasie, zawsze pod ręką (np. w momencie załadunku, w magazynie, na miejscu kontroli lub zdarzenia, podczas rozmów handlowych, operacyjnych, analizy zapytania klienta czy zlecenia transportowego, na szkoleniu, w przygotowaniach do testów czy egzaminów, w domu jak i w pracy).

https://adr-tool.com/

W nieco uproszczonej formie, bezpłatny i pełny dostęp do bazy ADR 2019 znajduje się na platformie internetowej https://adr-tool.com/ (strona jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych). Serwis daje możliwość zweryfikowania konieczności założenia tablic pomarańczowych dla wybranego towaru niebezpiecznego (nr UN) wraz z wynikową informacją o towarze dużego ryzyka. W zależności od preferencji, dane wyświetlane są na dwóch ekranach tj. Tabeli A Umowy ADR lub ekranu uproszczonego. Umożliwiona została opcja szybkiego drukowania informacji dotyczących wybranego Nr UN. Zawartość bazy jest taka sama jak w aplikacji mobilnej Dangerous Goods, natomiast interfejs użytkownika, Prawidłowe Nazwy Przewozowe oraz dane bazy są przedstawiane w języku angielskim.

Facebook: ADR Tool & IMDG Tool

Uzupełnieniem oferowanych narzędzi jest również fanpage apki prowadzony na facebook’u (ADR Tool & IMDG Tool). Na tej edukacyjno-informacyjnej platformie można znaleźć wiele ciekawych artykułów z obszaru towarów niebezpiecznych publikowanych przez wiodących doradców DGSA czy praktyków, ciekawostek, bieżących informacji, praktycznych casów, incydentów, przepisów prawnych, porad czy informacji, również o samej aplikacji (aktualizacje, konkursy, promocje itd.).

Podsumowanie

Narzędzia ADR Tool (aplikacja mobilna, platforma internetowa, fanpage) poszerzają wiedzę z obszaru towarów niebezpiecznych, tym samym wpływając na procesu transportowego, ułatwiają i wspierają użytkownika w codziennej pracy, dając szybkie pierwsze spojrzenie na wybrany towar niebezpieczny. Pomagają w bieżących decyzjach przy identyfikacji towaru niebezpiecznego, otwieraniu tablic pomarańczowych (wyliczeniu punktów), korzystaniu z wyłączeń, organizacji transportu, wypełnieniu dokumentu przewozowego, kontroli zapisów i dokumentów oraz wyposażenia pojazdu czy ogólnych informacji pomocnych na miejscu zdarzenia z towarem niebezpiecznym – narzędzia pomocne i wygodne w pracy zarówno dla początkujących jak też i profesjonalistów.

Wszystkich zadowolonych użytkowników darmowej aplikacji ADR Tool 2017 free czy fanpage’a zachęcamy do przekazania dobrowolnych datków na rzecz STOWARZYSZENIA POMOCY DZIECIOM Z CHOROBAMI NEREK (nefrologiadziecieca.pl), jak również przekazywania 1% podatku w rocznym rozliczeniu PIT (NUMER KRS: 0000243985).

Opisane narzędzia można wyszukać oraz pobrać klikają na poniższe linki – zapraszamy do korzystania:

https://www.facebook.com/ADR.Tool.IMDG.Tool/

Kierowców ADR cystern oraz silosów zapraszamy również do facebook grupy wsparcia Kierowcy Cystern (Tanker Drivers) gdzie co tydzień do rozdania są licencje na płatną wersję tej aplikacji.

O Autorze:

Rafał Pijanowski
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny / kontenery spożywcze oraz chemiczne ADR). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o