/, Strona Główna/Zakaz noclegu w kabinie. Sprawdź w którym kraju grozi mandat za 45 h pauzę w ciężarówce. MAPA

Zakaz noclegu w kabinie. Sprawdź w którym kraju grozi mandat za 45 h pauzę w ciężarówce. MAPA

Aktualizacja 02.2019

Mapa pochodzi z portalu trans. i została przeze mnie nieco zaktualizowana. Hiszpanie dodatkowo będą kontrolować 45-godzinne pauzy wstecz, grzywny za odebranie 45-godzinnego odpoczynku w kabinie jest równoważna karze za brak tygodniowej regularnej pauzy. A ta wynosi 2 tys. euro (ok. 8660 złotych).

Więcej przeczytanie w tym linku https://trans.info/pl/zakaz-tygodniowego-odpoczynku-w-kabinie-juz-obowiazuje-w-hiszpanii-kara-za-zlamanie-surowsza-niz-w-innych-krajach-127841


Jak informuje trans.info, po Francji, Belgii oraz Niemczech kolejnym krajem egzekwujacym zakaz spędzania tygodniowej pauzy 45h w samochodzie ciężarowym będzie Holandia.

20 grudnia 2017 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Vaditrans BVBA v Belgia, potwierdzający legalność kar nakładanych przez niektóre kraje w Europie za odbieranie regularnego tygodniowego odpoczynku w pojeździe. Zgodnie z decyzją Trybunału, rozporządzenie (WE) 561/2006 zakazuje spędzania 45-godzinnego odpoczynku oraz nakłada na państwa członkowskie obowiązek ustanowienia kar za naruszenie tego rozporządzenia. “Kary te, jak wynika również z motywu 26 rozporządzenia nr 561/2006, muszą być skuteczne, proporcjonalne, odstraszające i niedyskryminujące” – czytamy w wyroku.W dniu ogłoszenia wyroku holenderska Inspekcja Środowiska Naturalnego i Transportu (ILT) poinformowała o planowanym rozpoczęciu egzekwowania zakazu. Mandat za jego złamanie wynosi 1,5 tys. euro (ok. 6,3 tys. zł).

Kampania informacyjna i kontrole w Holandii

W ostatnią niedzielę holenderska minister infrastruktury Cora van Nieuwenhuizen pojawiła się na zajeździe w Den Hoek przy A16, by osobiście poinformować kierowców o zakazie. Dziesiątki kierowców otrzymały ulotki informacyjne w różnych językach.


truckeronroad.com/od-lutego-kontrole-w-holandii-i-kary-za-45-godzinny-odpoczynek-w-kabinie/


 

Kampania ILT będzie trwała do końca stycznia, jak informuje holenderski dziennik “De Telegraaf”. Natomiast już od lutego inspekcja będzie prowadziła kontrole i wystawiała za naruszenia.

Zakaz noclegu w kabinie w krajach Starej UE

Za spędzenie 45-godzinnego odpoczynku w kabinie obecnie mandat można otrzymać w Niemczech, Francji i Belgii. Z kolei w Wielkiej Brytanii grzywny nakładane są wyłącznie na kierowców, którzy spędzają tygodniową pauzę w trucku zaparkowanym w niedozwolonym miejscu. Mandat za to naruszenie wynosi tam 300 funtów.

Belgowie za nocleg w ciężarówce karzą od czerwca 2014 r. Mandat za złamanie zakazu wynosi 1,8 tys. euro.

We Francji kwota mandatu za spędzenie 45-godzinnego odpoczynku sięga nawet 30 tys. euro, jednak średnia wysokość mandatu to ok. 2,3 tys. euro. Naruszenie to karane jest od lipca 2014 r.

Niemcy zakaz wprowadzili 25 maja 2017 r. Mandatem w przypadku złamania zakazu karany jest zarówno kierowca, jak i przewoźnik w kwocie odpowiednio po 500 i 1,5 tys. euro.

Dyskusje i przygotowania w innych krajach UE

Temat egzekwowania zakazu noclegu w kabinie poruszany jest także w innych w krajach członkowskich. Wkrótce można się spodziewać mandatów za to wykroczenie w Danii. Tamtejsze władze szukają obecnie sposobu na skuteczne prowadzenie kontroli pod tym kątem.

O wprowadzenie kar za odbieranie regularnego tygodniowego odpoczynku apelują związki transportowe we Włoszech i Hiszpanii, oraz organizacja w Austrii.

Komentarz redakcji trans.info:

Na powyższej mapie wyraźnie widać podział między Starą a Nową Unią. Należy się spodziewać, że wkrótce zakaz spędzania 45-godzinnego odpoczynku w pojeździe wprowadzą wszystkie kraje zachodnie. Niestety nie jest to najlepsza wiadomość dla polskiej branży transportowej. Po wyroku TSUE pojawiły się głosy w branży, że egzekwowanie zakazu w krajach Starej Unii przysporzy Polakom problemów nie tylko z parkowaniem na Zachodzie, ale i u nas. Polska znajduje się bowiem na granicy dwóch stref – tej, w której noclegi w kabinie są karane i wolnej od zakazu. A to oznacza, że wkrótce kierowców chętnych do spędzenia tygodniowej przerwy na polskich parkingach będzie coraz więcej.

Źródło: trans.info

O Autorze:

Raff
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny / kontenery spożywcze oraz chemiczne ADR). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarza
5 Autorzy komentarzy
PrzPrzMajkaRaffHenrykMisza Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Przewoźnik
Gość
Przewoźnik

Już zdecydowanie widać zmiany jeśli chodzi o podejście polskich pracodawców dookoła nagle się okazało można robić systemy pracy nawet 2/1, 2/2. Teraz tylko poczekać aż wprowadzą inteligentne tachografy… od razu połowa Dziadów padnie, zostaną tylko normalne firmy które nie pier***ą roboty innym.

Misza
Gość
Misza

Kilka miesięcy temu dostałem mandat w Republice Czeskiej za 45h w kabinie . Ogólnie jechałem na pusto dzień po weekendzie, miałem jedno przegięcie 10:26 h jazdy, ogólnie kontrola odbyła się normalnie i pokojowo ale mandat dostała firma , około 3000 zl

Henryk
Gość
Henryk

W Danii nawet za parkowanie na wylocie z parkingu jest mandat, jak i za zestawianie rajek… paranoja 🙁

Majka
Gość
Majka

Jadę do Niemiec i będę musiała odostać 45 czy muszę mieć kwiat z hotelu z nocleg czy idzie jakoś to obejść?

PrzPrz
Gość
PrzPrz

Z faktu, ze gdzieś nie ma kary – wcale nie wynika, że do naruszenia nie doszło. Art. 8 ust. 8 R(WE)561/2006 obowiązuje na terenie CAŁEGO OBSZARU UE+EOG+CH i ma zastosowanie do przewozów niew wykraczających poza ten obszar (krajowych i międzynarodowych), zaś niemal identycznie brzmiący art. 8 ust. 8 Umowy AETR – obowiązuje na terenie każdego państwa będącego stroną tejże Umowy i odnosi się do przewozów międzynarodowych podlegających pod tę Umowę. Natomiast udostępniony link – można traktować jako wyczerpujący znamiona „pomocnictwa”- którym jest „ułatwienie popełnienia czynu zabronionego, w szczególności poprzez udzielenie rady lub informacji” (por. definicje z art. 18 §3 Kodeksu… Czytaj więcej »